Coco Cola'nın hedefi 5 milyon kadın

Coca Cola Türkiye Başkanı Galya Frayman Molinas, Türkiye'de kadın çalışan oranlarının yüzde 70 olduğunu belirterek, ''Daha yolun başındayız. Gidecek çok yolumuz var'' dedi.

Coco Cola'nın hedefi 5 milyon kadın
Coco Cola'nın hedefi 5 milyon kadın
GİRİŞ 26.05.2011 14:28 GÜNCELLEME 26.05.2011 14:28

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından Point Otel'de düzenlenen toplantıda, Coca Cola Türkiye Başkanı Molinas, Afrika'da ''Mikro Dağıtım Merkezi'' projesinden yola çıkarak edindikleri deneyimleri anlattı.

Proje ile mikro dağıtım merkezi sahibi olan kadın oranının yüzde 30 olduğunu, Nijerya'da bu oranın yüzde 80'e ulaştığını anlatan Molinas, kadınların erkeklere oranla daha dezavantajlı olmasına rağmen, engelleri aza indiren iş modeli ile projenin başarıya ulaştığını söyledi.

Molinas, her bir mikro dağıtım merkezinin maliyetinin 6-8 bin dolar olduğunu ve kredi desteği de sağlandığını ve proje sonunda hem kendi ürünlerinin bulunulurluğunun arttığını ve müşteriye verilen hizmetin iyileştiğini, hem de oradaki hayat kalitesinin artarak, toplumsal bir fayda sağlandığını kaydetti.

Proje kapsamında 3 bin mikro dağıtım merkezinin hayata geçtiğini ve 48 bin kişinin çalıştığını belirten Molinas, projenin Doğu Afrika'da büyük bir dönüşüm yarattığını ve büyümeye devam ettiğini söyledi.

Molinas, Coca Cola olarak bu projeden edindikleri deneyimle Afrika'daki insanlara ilaç ve AIDS aşılarının ulaşması için de çalışma yaptıklarını kaydetti.

-''5 MİLYON KADIN İŞ SAHİBİ YAPILACAK''-

''Coca Cola olarak 2020 yılına kadar tedarik zincirini kullanarak 5 milyon kadını iş sahibi yapmayı öngörüyoruz'' diyen Molinas, Afrika'daki mikro dağıtım merkezi projesinden edindikleri tecrübeyle bunu sağlayacaklarını söyledi.

Molinas, ''El ele verdiğimiz takdirde her şeyi başarmak mümkün. Burada çok iyi kenetlenmek ve odaklanmak lazım. Kadının güçlü olması, toplumun da güçlü olmasını ve ileri gitmesini sağlar'' dedi.

Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Molinas, projenin bundan sonraki aşaması için hazırlık yaptıklarını, ancak öncelikli ülkeler arasında Türkiye'nin bulunmadığını söyledi.

Molinas, proje için Türkiye'de farklı model ve farklı bakış açısı gerektiğini ve bunun da biraz zaman alacağını ifade ederek, kadın girişimcilerden bu konuda kendilerine fikir ve görüş iletmelerini istedi.

-''CİNSİYET EŞİTLİĞİ UYGULAMASI TÜRKİYE'DE TERSİNE DÖNDÜ''

 Cola Cola'da 15 yıl önce çalışmaya başladığında kadın çalışan oranının çok daha düşük olduğunu ve o dönem yeteneğe odaklandıklarını dile getiren Molinas, ''Türkiye'de kadın çalışan oranımız yüzde 70'e çıktı. Daha yolun başındayız. Gidecek çok yolumuz var. Coca Cola'da kadın çalışanların dünya ortalaması yüzde 50-50. Türkiye'de 82 çalışanın yüzde 70'i kadın. Üst düzey görevlerde çalışan kadın oranı ise yüzde 16'' dedi.

Molinas, kadın oranının artması için iş süreçlerine cinsiyet eşitliğinin dahil olmasını sağladıklarını, bir iş pozisyonu olduğunda, erkeklerin yanında kadınların da aday olmasını sağladıklarını belirterek, ''Bu Türkiye'de (Coca Cola) ters işlemeye başladı. Şirket içinde kadın ağırlığı var. Şimdi Türkiye'de pozisyonlara başvuran kadın adayların yanında erkeklerin de olmasını arar olduk'' diye konuştu.

Kadınların gelişim ihtiyaçlarının erkeklerden farklı olduğunu, kadınların iletişimdeki eksiklikleri ve kendilerine olan güveni ortaya koyabilmeleri için eğitimde kadınlara özel değişiklikler yaptıklarını ifade eden Molinas, gençlerden de vizyon sahibi olmalarını ve liderlik beklediklerini söyledi.

-''AİLE VE EŞ DESTEĞİ ÖNEMLİ''-

Molinas, kadınların iş hayatında başarıları için eş seçimi ve aile ve çocuklarının desteğinin kendi iş hayatına katkısına ilişkin bir soru üzerine de aile yapısının ve verilen desteğin önemli olduğunu, kendisine hem eşinin hem de ailesinin destek ve yardımcı olduğunu söyledi.

Kendisinin de o destek mekanizmasını çok iyi planladığını ifade eden Molinas, ''Ya yaptığın işi sev, ya da sevdiğin işi yap. Ben sevdiğim işi yapıyorum ve keyif alıyoruz. Hiçbir zaman bir şeye parmak kaldırırken 'bunun bana faydası ne' diye düşünmedim. Hep fikir ve heyecan vardı, atladım. Onun faydası oldu. Bir şeyler yapılca arkası geliyor. 'İmdat' demek zayıflık değil. İmdat dediğim zamanlarda yardıma koşanlar oluyor. Bu benim için pozitif oldu. Fırsat çıktığı zaman yakalayıp kullanmak, arkayı dönmemek lazım. Bizim 3 topumuz var; iş, özel yaşam, aile. 3 toptan aile cam, diğerleri plastik olabilir. Plastikler geri geliyor o nedenle aile önemli'' dedi.

Molinas, önümüzdeki dönemde dünya ekonomisinin ekseninin değişeceğini, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kayacağını ve Türkiye'nin de ilk 10 ekonomi arasına gireceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Ortada ciddi fırsat bulunduğunu ve bu hedefin gerçekleşebileceğini ifade eden Molinas, herkesin kendine güvenmesi, ama mutlaka inovasyona yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Molinas, kadınların da birçok şapka taşıdığını ve yaratıcı güçlerini kullanarak iş analiz edip sentez yapmalarını ve bu yönde odaklanmalarını önerdi.

-''REKABET BİZİ DİNAMİK KILAR''-

''Cola Turka'nın piyasaya girmesi sizin ne kadar midenizi bulandırdı?'' yönündeki bir soruya Molinas, ''Rekabet her zaman bizim de ayaklarımızın üstünde olmamızı sağlar, bizi dinamik kılar. O nedenle rekabete de önem veriyoruz. Cola Turka'nın 2002 yılında piyasaya girmesiyle ciddi bir dinamizm oldu. O dönemde bizim de piyasadan öğrendiğimiz çok şeyler oldu. Şu anda bu piyasada en yakın rakibin 4 misli noktasındayız. O gün de bu böyleydi bugün de... Her yeni gelenin piyasaya etkisi oluyor. O yüzden piyasa büyüyor. O nedenle inovasyon ve yenilik önemli. Tüketici bizim için kral, kraliçe. 20 trilyon dolar pazar, onların elinde.''

KAYNAK: AA