Şanlıurfa'da 5 bin kişiye istihdam

Şanlıurfa'da 5 bin kişiye istihdam sağlaması hedeflenen ve yıllardır yatırım programına alınması beklenen Organize Besi Sanayi Projesi yatırım programına alındı.

Şanlıurfa'da 5 bin kişiye istihdam
Şanlıurfa'da 5 bin kişiye istihdam
GİRİŞ 26.05.2011 10:30 GÜNCELLEME 26.05.2011 10:30

Şanlıurfa'da 5 bin kişiye istihdam sağlaması hedeflenen ve yıllardır yatırım programına alınması beklenen Organize Besi Sanayi Projesi'nin Devlet Bakanı Faruk Çelik'in girişimi sonucu yatırım programına alındığı belirtildi. Kalan işlemlerin de kısa sürede tamamlanacağı öğrenildi.

Bakan Çelik, şehrin sorunlarını da kısa, orta ve uzun vade de olmak üzere 3 kısma ayırdıklarını ve çözüm için çalışacaklarını vurguladı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Şanlıurfa'da Merkez İlçe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni ziyaret etti. Ziyarette, Organize Besi Sanayi Kooperatifi Başkanı Rızvan Rızvanoğlu, yıllardır bütün işlemleri tamamlandığı halde kurmayı planladıkları Organize Besi Sanayi Projeleri'nin yatırım programına alınmadığını belirterek Bakan Çelik'e sitemde bulundu.

Konuyla ilgili kişilerle telefon görüşmesi yapan Bakan Çelik, projenin yatırım programına alındığını söyledi.

Bakan Çelik, önemli ve gerekli olan istihdam sağlayacak projelerin desteklenmesi için gerekli gayreti göstereceğini belirtti. Şanlıurfa'da da yıllardır planlanan Organize Besi Sanayi'nin kurulması işlemlerinin tamamlanmasına rağmen programa alınmasına anlam veremediğini kaydeden Çelik, konunun kendisine iletilmesi ile kısa süreli telefon görüşmelerinin ardından programa alınmasını sağladığını kaydetti.

Bakan Çelik'in ilgisinden memnun kalan Rızvan Rızvanoğlu, konuya çözüm bulan Çelik'e minnettar olduğunu söyledi.

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Şanlıurfa Tarımsal Kalkınma ve Hayvancılık Kooperatifi'nin kurmak için yıllardır çaba sarf ettiği Organize Besi Sanayi Bölgesi'ne arsa tahsisi yapıldığını ifade eden Organize Besi Sanayi Kooperatifi Başkanı Rızvan Rızvanoğlu, sanayinin kurulacağı alanın hazine arazisi olduğunu ve mera bedelinin ödendiğini aktardı.

Rızvanoğlu, Şanlıurfa'nın geleceği için bu kadar önemli bir projenin bürokratik engellere takılmasının anlamsız olduğunu ileri sürdü.

Şanlıurfa kırsal bir kesim olduğu için genelde iş kollarının da tarım ve hayvancılık üzerine olması gerektiğine dikkat çeken Rızvanoğlu, Şanlıurfa'nın tarım ve hayvancılık sektöründe birçok ilden önce geldiğini savundu.

Dev projenin işsizler için umut olacağına dikkat çeken Rızvanoğlu, "İşsizliğin alt safhaya indirilmesi için Tarımsal Kalkınma Kooperatifi hayvancılık üzerine dev bir projeyle, Urfa'da bulunan hayvancılık sektörünü modern bir teknikle en üst düzeye getirmeyi planlamaktadır.

Bu projeyle Şanlıurfa genelinde 5 bin kişinin iş istihdamı sağlanmış olacaktır. Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA