Emlakçıların telefonu anında kilitlendi

Erdoğan kanal İstanbul açıklamasının ardından yapılmaya başlanan güzergah tahminleri, bölgedeki gayrimenkul piyasasına hareketlilik getirdi.

Emlakçıların telefonu anında kilitlendi
Emlakçıların telefonu anında kilitlendi
GİRİŞ 28.04.2011 09:58 GÜNCELLEME 28.04.2011 09:58

Başbakan Erdoğan’ın yerini açıklamamasına karşın, ‘Çılgın Proje’nin bölgeye getireceği hareketlilikten yararlanmak isteyenler, gayrimenkul değerleme uzmanlarının kapısını çaldı. Silivri ve Çatalca bölgesinde bulunan Remax ve Turyap gibi gayrimenkul ofislerinin telefonları bölgedeki gayrimenkullerinin ne kadar değerleneceğini öğrenmek isteyenlerin telefonlarıyla kitlenirken, ofislere ‘bize hemen uygun arsa bulun’ talepleriyle gidenler de oldu.

SİLİVRİ'DE YÜZDE 40-50 ARTIŞ

Projenin nereden geçeceğinin bilinmemesine karşın, bölgeden değer artışı sesleri yükselmeye başladı. Başbakan’ın projesini açıkladığı saatten itibaren Silivri ve Çatalca ofislerinde yoğunluk yaşanmaya başladı. Turyap Silivri Ofisi’nden Lütfi Eskikurt, bölgedeki arazilerini satmak isteyenlerin şimdi bekleyişe geçtiğini söyledi. İmarlı arsaların metrekare fiyatının 300 liraya kadar çıktığını belirten Eskikurt, fiyatlarda yüzde 40’a kadar artış olabileceğini söyledi. Remax Selin Silivri Ofisi’nden Ayhan Tutcu ise, projenin uzun dönemli olduğunu hatırlatarak, “Proje ilk anda fiyatları zıplatacaktır. Arsası olanlar bunu fırsat bilip fiyat yükseltebilirler. Fiyatlarda yüzde 50’ye varan artış bekliyoruz” dedi.

TARIM ARAZİLERİ ALINIYOR

Remax Erguvan Çatalca Ofisi Broker’ı Engin Eren ise, bölgede olağanüstü yoğunluk yaşadıklarını belirterek, şunları anlattı: “Bölgeyi etkileyen iki unsur var. 3’ncü köprünün burada olacak olması ve kanal Karadeniz’i yarıp Marmara’ya ulaşırsa, bölgenin kendi içinde yeni bir yaşam bandı oluşturulabilir. İmarsız bir bölge olduğu için müşteriler özellikle tarla alır ve prim yapmasını bekler. Bölgede geçiş bandındaki en ekonomik tarım arazilerinin metrekare fiyatı 8 lira civarında. İmarı olan arazilerde ise metrekaresi 100 ile 300 lira arasında değişiyor.”

SİLİVRİ'NİN CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI MEMNUN

Kanal İstanbul projesinin muhtemel ayaklarından biri olan Silivri’nin CHP’li Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Silivri’ye çok anlamda etkiler yapacağına inanıyorum” dedi. Özcan Işıklar şunları söyledi: “Bundan 1000 yıl önce Anastasius Surları’nı Karadeniz ve Marmara’yı birleştirmek için yapmışlardı. Bu surların güzergahını takip edin en kestirme yer olduğu ortaya çıkıyor. Trakya yıllardır devletten tersi yatırım almayan bir bölge idi ilk defa böyle büyük devlet yatırımı olacak. Olumlu tarafı burası ama bu iyi kontrol edilmezse, plan bütünlüğü içerisinde bulunmazsa 30 milyonluk bir İstanbul ile karşılaşırız.”

MİLLİYET