TRT'yi şaşkına çeviren zam haberi

TRT, hakkında ortaya atılan ‘bandrol ücretlerine yüzde yüz zam yaptı’ iddiasına yanıt verdi. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Canpolat şaşkınlığını böyle ifade etti.

TRT'yi şaşkına çeviren zam haberi
TRT'yi şaşkına çeviren zam haberi
GİRİŞ 18.02.2011 10:26 GÜNCELLEME 18.02.2011 10:26

Bandrol yüzde 100 zamlandı’ iddiaları TRT’yi şaşkına çevirdi. Genel Müdür Yardımcısı Canpolat “Ne zammı, aksine yüzde 25-50 oranında indirim yaptık” dedi. Canpolat, TRT’nin gelirini düşüren EPDK’nın kararına da tepki gösterdi

 TRT’nin bundan sonra her önüne gelenin tokat attığı bir kurum olmayacağını söyleyen TRT Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Canpolat “TRT bandrol ücretlerine yüzde 100 zam değil, aksine yüzde 25 ile 50 arasında değişen indirim yaptı” dedi.

Canpolat “12 Şubat 2011 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararıyla, otomobil bedelinin değil, içindeki radyo vb. bedelinin matrah olarak alınacağı benimsenmiş olup bunun dışında kalanlar için oran binde 8’den binde 4’e düşürülerek yüzde 50’lik bir indirim sağlandı.

Dolayısıyla kurumumuz iddia edildiği gibi bandrol ücretlerinde yüzde 100 zam değil, yüzde 25 ile 50 arasında indirim yaptı” diye konuştu.

TRT’nin bandrolde yaptığı bu indirimlerin üzerine EPDK’nın son verdiği gelir azaltımı kararını anlamlandıramadıklarını söyleyen Canpolat, bu nedenle TRT’nin gelir sıkıntısına düşeceğini belirtti.

HERKESİN TOKAT ATACAĞI KURUM DEĞİLİZ

TRT’nin artık her önüne gelenin tokat atacağı bir kurum olmayacağını söyleyen Canpolat, “Bundan sonra bir yanağımıza tokat atana diğer yanağımızı dönmeyeceğiz. Biz sustukça, hakkımızdaki suçlamaları kabul ediyor zannedildik. Ama artık biz de doğruları çıkıp açıklayacağız.

Hakkımızı gerekirse hukuk çerçevesinde de arayacağız. Bugünün TRT’si, tarihinin en düşük gelir oranlarıyla bütçesini finanse etmekte. Rakamlar ortada.

Art niyetli yorumlarıyla zihinleri bulandıranlara bir kez daha hatırlatıyoruz ki, TRT yönetimi tarihinin en düşük gelir oranlarıyla, etkin bir kaynak yönetimi sayesinde en yüksek verimliliği elde etmekte” dedi.

EPDK’nın kararı Danıştay’a taşınıyor

TRT, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), son aldığı TRT payı ile ilgili Danıştay’a başvurma kararı aldı. EPDK aldığı kararla TRT payı hesaplanırken kaçak elektrik tutarı düşüldükten sonra yüzde 2’lik pay ödemesinin yapılacağına hükmetmişti.

Kararla elektrik faturalarından yılda yaklaşık 450 milyon lira alan TRT’nin payı 50 milyon tırpanlanırken, tüketicinin faturası da binde 2 oranında rahatlayacak.

EPDK’nın aldığı bu kararın hukuk dışı olduğunu belirten TRT Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Canpolat yaptığı açıklamada “Daha önce  yüzde 3,5 olan TRT enerji payının iki sene önce yüzde 2 olarak uygulanması, kurumumuza yaklaşık 150 milyon lira gelir kaybına yol açtı.

TRT’nin gelirinde zaten böyle bir indirime gidilmişken, daha geçtiğimiz hafta EPDK kurumumuza hiç danışmadan almış olduğu ve hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz kararı ile TRT’yi 70 milyon TL’lik gelir kaybına uğratacağı hesapladık.

Alınan bu karar hukuka aykırı olduğu için biz de Danıştay’a başvuruda bulunarak yürütmeyi durdurma kararı vermesini talep ettik” dedi.

KAYNAK: STAR