Türkiye 'En iyiler' listesinde geride kaldı

Newsweek dergisinin, ekonomi, siyaset, sağlık ve hayat kalitesi gibi kriterleri dikkate alarak ilk defa yayımladığı, “Dünyanın En İyi Ülkeleri” listesinde 100 ülke sıralandı. Peki sıralamada Türkiye kaçıncı?

Türkiye 'En iyiler' listesinde geride kaldı
Türkiye 'En iyiler' listesinde geride kaldı
GİRİŞ 17.08.2010 04:07 GÜNCELLEME 17.08.2010 04:07
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

 Türkiye, “Dünyanın En İyi Ülkeleri” arasında 52. oldu. Newsweek dergisinin, ekonomi, siyaset, sağlık ve hayat kalitesi gibi kriterleri dikkate alarak ilk defa yayımladığı, “Dünyanın En İyi Ülkeleri” listesinde Finlandiya’nın birinci oldu.

100 ülkenin değerlendirildiği sıralamada 52. olan Türkiye, Küba ve Rusya’nın gerisinde kaldı.

Newsweek dergisi, yaşamak için en iyi ülkeleri belirlemek amacıyla sağlık, ekonomik dinamizm, eğitim, siyasi ortam ve hayat kalitesi dahil olmak üzere, beş faktör dikkate alarak “Dünyanın En İyi Ülkeleri” listesini oluşturdu.

Çalışma sırasında değerlendirilen 100 ülke arasında AB ülkelerinden Finlandiya’nın birinci, İsviçre’nin 2. olduğu listede İsveç de, ilk üç arasına girmeyi başardı.

Bu arada, en iyi 10 ülkeden yedisinin, Avrupalı ülkeler olması dikkat çekiyor. İsveç’i sırasıyla Avustralya, Lüksemburg, Norveç, Kanada, Hollanda, Japonya ve Danimarka izliyor.

Newsweek, Türkiye’yi 52. sırada yerleştirdiği listede, ABD 11, Fransa 16, İsrail 22 ve Yunanistan 26’ncı sırada yer aldı. Bu arada, Küba ve Rusya, az farkla Türkiye’yi geride bıraktı. Küba 50, Rusya 51. sırada yer alıyor.

Hızla yükselen ülkelerden Çin 59, Hindistan ise 78. olabildi. İran’ın da 79. geldiği listenin sonunda Burkina Fasso, Nijerya ve Kamerun bulunuyor.

-TÜRKİYE SAĞLIKTA 42, EKONOMİK DİNAMİZMDE 68’NCİ SIRADA-

Öte yandan, sıralamayı oluşturmak üzere kullanılan beş kriterden eğitim sıralamasında 100 ülke arasında Filandiya yine baş çekerken sağlıkta Japonya, hayat kalitesi Norveç, ekonomik dinamizmde Singapur, siyasi ortamda ise İsveç birinciliği elde etti.

Türkiye de, sağlıkta 42, eğitimde 53, hayat kalitesinde 58, ekonomik dinamizme 68, siyasi ortamda ise 69’ncu oldu.

Newsweek, okuma yazma oranının yüzde 87.5, ortalama yaşam süresi 66 yıl, kişi başına gelirin ise 8 bin 753 olarak belirlediği Türkiye’ye “orta gelir” ülkeler arasında yer verdi.

-“DÜNYANIN EN İYİ ÜLKELERİ”-

1. Finlandiya
2. İsviçre
3. İsveç
4. Avustralya
5. Lüksemburg
6. Norveç
7. Kanada
8. Hollanda
9. Japonya
10. Danimarka
52. TÜRKİYE
100. Burkina Fasso

YORUMLAR 42
 • Fethi Gonullu 11 yıl önce Şikayet Et
  e hani süper ülkeydik?. hani bölgesel güctük? suyduk buyduk..yalancinin mumu yatsiya kadar..kagit üstünde rakamlarla oynamakla olmuyor bu isler.. insanlarimiz bogaz tokluguna calisiyor..yarin dan bir beklentisi kalmadi..bu arastirmalara ne gerek var, cikin tekkenizden de sokaklari bir dolasin... burada bir kardesimiz, türkce ögretmeni, isi olmadigi icin 200 lira aylikla kuruyemiscide calistigini söyledi.. daha bunun tartismasi mi olur.. Büten bakanlar, devlet yöneticileri, bu kardesimizin hakkini ödeyemez be..
  Cevapla
 • hilal71 11 yıl önce Şikayet Et
  bu sitede yaklaşık 1.5 yıldır yorumcuyum. ve 1.5 yıldır da söylüyorum.türkiye herşeyiyle geri kalmış bir ülkedir.
  Cevapla
 • hilal71 11 yıl önce Şikayet Et
  8 yıl önce de. tahminen 53.sıradaydık herhalde.
  Cevapla
 • hilal71 11 yıl önce Şikayet Et
  öve öve bitiremediğimiz. siyasetçilerimiz 69.sırayla hindistana bayağı yaklaşmışlar.
  Cevapla
 • aydınlık 11 yıl önce Şikayet Et
  müzmin muhalefetin borazanlarına. yav bakıyorumda müzmin muhalefet chp nin borazanları ötmeye başlamış :) bu hükümetle türkiye yinede 52. olmuş.eğer siz hükümet olsanız ilk 300 e bile giremezdik naber.zaten sizi hükümet olmanızda mümkün değil.siz sadece iktidara iftira atmayı bilirsiniz.devlet yönetmek kim chp kim.sizin nasıl devlet yönettiğinizi yaşı 65 i geçenler her zaman anlatıyor.bilmem siz duydunuzmu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle