Dünyada en çok çalışan 3. ülke Türkiye

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün daha da yakınlaştığı günümüzde, insanların kendi ülkelerinin dışında çalışma oranı da buna paralel olarak artıyor.

Dünyada en çok çalışan 3. ülke Türkiye
Dünyada en çok çalışan 3. ülke Türkiye
GİRİŞ 27.03.2010 18:12 GÜNCELLEME 27.03.2010 18:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ülkelerin çalışma koşulları arasında belirgin farklar bulunurken, yapılan bir araştırma haftalık çalışma saatleri sıralamasında Singapur'un 46.6 saatle birinci, Güney Kore'nin ise 46 saatle ikinci oldu. Türkiye ise haftalık 45 saatle bu ülkeleri takip ediyor.

CNBC'de yer alan bir foto analizde, ülkeler arasındaki çalışma koşullarının farklılıklarına dikkat çekilerek bunun yaşam standardını hangi boyutta etkilediği mercek altına alındı.

Foto analizde ülkeler arasında kişi başına ortalama gelir, emeklilik yaşı, haftalık çalışma saatleri ve ortalama tatil günleri gibi kıstaslara bakılarak kıyaslama yapıldı.

Türkiye’de haftalık çalışma saati Çalışma Bakanlığı tarafından ortalama 45 saat olarak belirlenirken, Güney Kore ve Singapur’da haftalık çalışma saatlerinin de 46 ve üzerinde olduğu görülüyor.     

Türkiye’de hizmette 15 yılını dolduranlar için toplam resmi yıllık izin günü 26’dan iken, Kanada’da ortalama 19 gün, Brezilya ise 41 gün olduğu görülüyor.

CNBC analizinde, kişi başına düşen milli gelir için CIA World Factbook istatistiklerinden faydalanılırken, haftalık ortalama çalışma saatleri Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden (OECD) alındı.

CNBC

YORUMLAR 7
 • ismail okuyucu 14 yıl önce Şikayet Et
  45 saat mi ? hikaye. Bu ülkede birçok kişi 45 saat üzeri çalışıyor. 45 saat işin hikaye kısmı. Kağıt üzerinde bazı gerçekler görülmüyor sadece...
  Cevapla
 • modern müslüman 14 yıl önce Şikayet Et
  8-12 saat çalışılıyor ama Allah çok az anılıyor. Türkiyenin çok çalıp az gelişmesinin sebebi budur.
  Cevapla
 • azizuluyurt 14 yıl önce Şikayet Et
  M.AKİF ERSOY VE AZİZ NESİN.. bir zamanlar hep tatil vardı ülkemizde aziz nesinde inde bi hikayesi var ne kadar sevmesemde. çok çalıştık çok yorulduk atam biz bugün de izindeyiz diye. BİRDE MEHMET AKİF AVRUPAYA GİDER GELİR . DÖNÜNCE EFRADI SORAR NASIL AVRUPA DİYE. MUHTEREMLER ONLAR İŞLERİ DİNİMİZ GİBİ DİNLERİDE İŞLERİMİZ GİBİ DER
  Cevapla
 • heval amedi 14 yıl önce Şikayet Et
  özel sektör öyle değil. özel sektöre saat 8,30 da iş başı yapılıyor saat 19,00 da ise paydos ediliyor yani türkiyede bir emekçi 52-55 saat çalışıyor. bence bu konuda çalışma bakanlığı bir denetim mekanizması kurmalı geriçi çalışma bakanlığı sigortasız çalışan işçiler için bir şey yapmazken bunu beklemek saflık olur zaten devlet işçinin çok çalıştırlımasına göz yumar yani sömürülmeye devam
  Cevapla
 • heval amedi 14 yıl önce Şikayet Et
  karınca gibi çalışıyoruz ama. kime çalışıyoruz belli değil yabancıyamı ensesi kalınamı yoksa kendimizemi? yada devletemi? bence en çok devlete çalışıyoruz devletin içinde bir kişinin yapacağı işi 5 kişi ile paylaştırıldığından işin içinden çıkamıyoruz. çünkü özel sektörde çalışan emekçiler çok çalışırken devletin bazı memurlarıda az çalışıyor ve o memurların maaşı özelde çalışan emekçilerin alın terinden ödeniyor bu çarpık düzeni ortadan kaldırmadıkça bir yere varamayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle