Ücretli kesilen fazla vergiyi nasıl alacak

Ücretliden yüzde 35 gelir vergisi alınmasını durdurma kararı alan Anayasa Mahkemesi yeni bir tartışmayı da başlattı.Kesilen vergi nasıl iade edilecek? İşte Kurt ve Tezel gibi uzmanları karşı karşıya getiren işin gerçeği!

GİRİŞ 09.02.2010 15:56 GÜNCELLEME 09.02.2010 15:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Hakan GÖKSEL'in haberi

Çalışanların ücretlerinden yüzde 35 oranında kesilen gelir vergisini Anayasa’ya aykırı bulan ve durdurma kararı veren Anayasa Mahkemesi yeni bir tartışmanın da başlamasına neden oldu.

Mahkeme, çalışanların yüzde 15’ten başlayıp yüzde 35’e kadar varan oranlarda vergi ödemesini sağlayan ve 2006’da çıkarılan yasanın “40 bin TL’nin üstü için yüzde 35” olan düzenlemesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Mahkeme kararında 30 Mart 2006’da çıkarılan 5479 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, Özel Tüketim Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1’inci maddesi ile değiştirilen 31.12.1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 103’üncü maddesinde “40.000 YTL’den fazlasının 40.000 YTL’si için 9.190 YTL” ifadesinden sonra gelen “fazlası % 35 oranında” ibaresinin Anayasa’ya aykırı bularak iptal edildiği kararına vardı." dendi.

Mahkeme boşluk doğmaması için Maliye'ye (Meclis'e) 6 ay süre verdi. Karar 5 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Anayasa Mahkemesi'nin 8 Ocak 2010'da aldığı karar çalışanların yüzde 27'den fazla vergi ödememesinin yanı sıra ödediği vergiyi geri alma şansını da doğurdu. Haber kamuoyunda büyük yankı buldu. Bununla beraber yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirdi.

Karar tüm çalışanları ilgilendiriyor gibi algılansa da aslında geliri yıllık 40 bin TL’yi geçen ücretlileri ilgilendiriyordu. Üstelik bu rakam brüt ücretten ve sigorta masrafı kesildikten sonra hesaplanıyor 40 bin TL ve üzerinde ise yüzde 35 vergiye tabii tutuluyordu. Mahkeme kararını verdiğinde kamuoyuna kesilen verginin tamamı iade edilecek gibi yansıdı. Hatta öyle ki sanki dava açıp kazanan varmış gibi sunuldu.

UZMANLARI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

TRT 2’de İş’te Gündem programının sunucusu Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt’un bu haftaki konuğu Marmara Üniversitesi Vergi Hukuku Öğretim üyesi Dr.Bumin Doğruöz’dü. Programda ücretlilerden kesilen vergideki kafa karışıklığına değinildi. Tezel’in ve diğer uzmanların gündeme getirildiği görüşlere de yer verildi.

Habertürk, bir haberinde  Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’den konuyla görüş almış; Tezel konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınma sürecinin anlattıktan sonra bir takım mahkeme kararlarından bahsederek; sanki daha önce dava açılmış ve fazla vergi iade edilmiş gibi görüş vermişti.

Tezel gazeteye verdiği beyanında  “Konunun sonlanmasından sonra yukarıda sayılan mahkemelere dava açan ücretliler fazla ödedikleri gelir vergilerini geri almışlardır. Bazıları diyor ki Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ancak burada durum farklı, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama bu Anayasa Mahkemesi kararını dayanak yaparak dava açanlar için mahkeme kararı geçerlidir. Bunun iki yönü var birincisi konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan yukarıdaki mahkemelerin kararları kendileri için emsal mahkeme kararıdır” diyordu.

Görüşlerine başvurduğumuz Resul Kurt, ücretlilerden kesilen vergilerin iade edilip edilemeyeceği, iade oranı ve iadenin nasıl gerçekleştirileceği konusunda kafa karışıklığını giderdi.

DOĞRU GİBİ SUNULAN YANLIŞLAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt’a göre bu konu ücretli kesimin büyük bir bölümünü ilgilendiriyor gibi sunulsa da işin doğrusu farklıydı. Sigorta dışı yıllık geliri brüt 40 bin TL ve üzerindeki ücretlileri ilgilendiriyordu. Sigorta kesintisi çıkarıldıktan sonra yıllık 40 binin altında brüt ücret alan çalışanlar bu karardan etkilenmiyor.

Kurt, yapılan haberlerde geçmiş kanunun çıkarıldığı 2006 yılından bugüne kesilen verginin iade edilecekmiş gibi yansıtılsa da bunun doğru olmadığını, geriye dönük olarak ancak 15 Ekim 2009 tarihinden bugüne 5 aylık bir dönem için geçerli olacağını söylüyor.

Kurt, kesilen verginin tamamının iadesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı yalnızca yüzde 27 ile yüzde 35 arasında fark olan yüzde 8’lik oranın iade edileceğini belirtiyor.

Kurt, kesilen verginin iadesi için kanunun yürürlülüğe girmesi sonrası Vergi Mahkemeleri’ne; başvurmak gerektiğini ve başvuru için sürenin ilk maaş bordrosunun düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün olduğunu belirtiyor.

Kamuoyunda özellikle sanki konuyla ilgili dava açılmış ve fazla verginin iade edildiği gibi yansıtıldığını söyleyen Kurt, ortada alınmış böyle bir mahkeme kararı olmadığını ve ücretlilerin yanıltılmaması gerektiğinin önemine değiniyor.

Kurt işverenlerde yüzde 35'lik kesintinin ise değişmeyeceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 3
 • ALİ ÜNLÜER 13 yıl önce Şikayet Et
  DANIŞTAYIN İŞİ GÜCÜ BIRAKMIŞ HÜKÜMETİN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAYLA UĞRAŞMASI BİR ANLAM İFADE EDİYOR. Danıştay değil sanki ikinci bir hükemet veya hükümet üstü gibi hareket ediyor.İşte bu ülke butür zihniyetler yüzünden ilerlemeyememiş.Çalanı çırpanı bırakmış,ülkesi için çalışanın önünü kesmeye çalışıyor
  Cevapla
 • ahmet yarar 13 yıl önce Şikayet Et
  çok gülünç. hükümetin aleyhine olacak kararları nede çabuk veri mahkemelerimiz ellerine bir fırsat düştümü hiç affetmiyorlar
  Cevapla
 • osman kartal 13 yıl önce Şikayet Et
  Ali Tezel i uzun suredir takip ediyorum. kendisi diger yorumda bahsedildigi gibi SGK uzmani vergi uzmani degil. Ayrica kendisine tavsiyem ilk secimlerde CHP den m.vekili adayi olsun kesin kazanir.
  Cevapla