Ücretliden kesilen fazla vergi iade edilecek

Anayasa Mahkemesi'nin 8 Ocak 2010'da aldığı karar çalışanların yüzde 27'den fazla vergi ödememesinin yanı sıra ödediği vergiyi geri alma şansı doğurdu.Mahkeme boşluk doğmaması için Maliye'ye (Meclis'e) 6 ay süre verdi.

Ücretliden kesilen fazla vergi iade edilecek
Ücretliden kesilen fazla vergi iade edilecek
GİRİŞ 05.02.2010 13:00 GÜNCELLEME 05.02.2010 13:00
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Mahkeme, çalışanların yüzde 15’ten başlayıp yüzde 35’e kadar varan oranlarda vergi ödemesini sağlayan ve 2006’da çıkarılan yasanın “40 bin TL’nin üstü için yüzde 35” olan düzenlemesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Mahkeme kararında 30 Mart 2006’da çıkarılan 5479 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, Özel Tüketim Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1’inci maddesi ile değiştirilen 31.12.1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 103’üncü maddesinde “40.000 YTL’den fazlasının 40.000 YTL’si için 9.190 YTL” ifadesinden sonra gelen “fazlası % 35 oranında” ibaresinin Anayasa’ya aykırı bularak iptal edildiği kararına vardı.

BUNDAN SONRA YÜZDE 27

Böylece çalışanlar bundan sonra en fazla yüzde 27 gelir vergisi ödeyecek. İptal kararı ile 2006’dan sonra çalışanların ödediği yüzde 35’lik gelir vergisi için dava açıp yüzde 8’ini (35-27) geri alma hakkı da doğdu.

Gelir vergisi aylık gelir üzerinden hasaplanıp gelir arttıkça vergi dilimi yükseldiği için genellikle yılın ikinci yarısından sonra özellikle de yıl sonuna doğru vergi dilimi yüzde 35 olabiliyordu.

Uzmanlar özellikle 2009’un son ayları için çalışanların dava açıp ödedikleri fazla vergiyi geri alabileceğini belirtiyor.

Bazı vergi uzmanları dava açma süresinin geçmiş olmasına rağmen çalışanların bireysel olarak dava açması halinde 2006-2008 yılları arasında fazla ödenmiş olan verginin de alınabileceğini kaydediyor.

Aynı uzmanlar Danıştay’ın bu gibi durumlarda vatandaş lehine verdiği kararlar olduğunu dile getiriyor.

4 BİN LİRA ALANA 2 BİN LİRA

Uzmanlar özellikle şirketlerin çalışanların gelir vergisi beyannamesini verip vergisini öderken ‘ihtirazi kayıtla’ verilmiş olması halinde fazla verginin mutlaka geri alınacağını belirtiyor.

Birçok büyük şirketin de çalışanları adına fazla ödedikleri vergiyi almak için harekete geçtiği ifade ediliyor.

2009 yılı ücretleri ve vergi dilimleri dikkate alınarak yapılan çalışmayla aylık net geliri 4 bin lira olan çalışanın yaklaşık 2 bin TL vergiyi geri alabileceği hesaplandı.

Ücretler yükseldikçe geri alınması gereken tutar da artıyor. Örneğin aylık geliri 10 bin TL olan çalışanın alacağı vergi iadesi 11 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Yeni yasa yapılması için Haziran 2010’a kadar süre tanındı

Mahkeme boşluk doğmaması için Maliye'ye (Meclis'e) 6 ay süre verdi. Meclis 6 ay içinde konuyla ilgili yeni yasa yapmak zorunda.

Mahkemenin verdiği kararda Anayasa'nın 153. maddesinin üçüncü fıkrasında "Kanun, kanun hükmünde kararname ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü ya da bunların hükümleri, iptal kararlarının Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlükten kalkar.

Gereken hallerde Anayasa Mahkemesi iptal hükmünün yürürlüğe gireceği tarihi ayrıca kararlaştırabilir.

Bu tarih, kararın Resmî Gazete’de yayımlandığı günden başlayarak bir yılı geçemez" hükmü hatırlatılarak Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun'un 53. maddesinin dördüncü fıkrasında da bu kuralın tekrarlandığı ifade ediliyor.

Maddenin beşinci fıkrasında ise Anayasa Mahkemesi'nin, iptal halinde meydana gelecek hukuksal boşluğu kamu düzenini tehdit veya kamu yararını ihlâl edici mahiyette görmesi halinde yukarıdaki fıkra hükmünün uygulanacağının belirtildiği kararda “30.3.2006 günlü, 5479 sayılı Yasa'nın 1. maddesiyle değiştirilen 31.12.1960 günlü, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 103. maddesinde yer alan 40.000 YTL'den fazlasının 40.000 YTL'si için 9190 YTL, ifadesinden sonra gelen ‘...fazlası % 35 oranında ...’ ibaresinin, ‘ücret gelirleri’ yönünden iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluk kamu yararını ihlal edici nitelikte görüldüğünden, yeni yasal düzenleme yapılması amacıyla, Anayasa'nın 153. maddesinin üçüncü fıkrasıyla 2949 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 53. maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları gereğince iptal hükmünün, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından başlayarak altı ay sonra yürürlüğe girmesi uygun görülmüştür” denildi.

Adaletli ve dengeli dağılım

Kararda “Değişiklikten önce ücretlilerin, yıllık 78 bin TL’yi aşan gelirleri yüzde 35 oranında, altındakiler daha düşük oranda vergilendiriyordu” denilerek yeni tarifede getirilen 40 bin TL’yi aşan gelirlerin yüzde 35 oranında vergilendirilmesinin ücretlilerin gelir vergisi artırılarak vergi yükünün, adaletli ve dengeli dağıtılması ve vergide eşitlik ilkelerinin zedelendiği belirtildi.

Özellikle aynı vergi dilimine giren diğer gelir vergisi mükelleflerinin birçok indirim ve istisnadan yararlandığı ancak çalışanların yararlanamadığının altı çizildi.

KAYNAK: (HABERTÜRK)
YORUMLAR 7
 • ayhan şahin 13 yıl önce Şikayet Et
  BUNA PASLAŞMA DENİR Ey Hükümet!. Nereye Gittiğinin Farkındamısın? devletin Maliyesinin ağırlığını memur, işçi vb. çalışanların üzerine semerleyip, patronlara kıyak üstüne kıyak, şimdide Milletvekilleri ve Yüksek derece Bürokratlara kıyak. Siyasi risk nedeni ile elini biraz da Anayasa Mahkemesi taşın altına koumuş. Buna
  Cevapla
 • ayhan şahin 13 yıl önce Şikayet Et
  Milletvekilleri ve Yüksek derece Bürokratları Kurtarmış. Adalet neresenide bunun. Adalet dediğin önce açlık sınırını vergi dışı bırakır, sonra yoksulluk sınırınının vergisini %15 e çeker. 40.000 in üzerine %35 esas adaletli olandı. Adalet göz boyama ile engellenmiş bence. "Vurun abalıya" (yoksula)
  Cevapla
 • emin yaprak 13 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar güzel haber ve başlık!?. Haberi yapan herhalde dünyadan habersiz. Farklı ve güzel bir başlık atabilirdi. Hiç 40000 üzerinde ücret alan ücretli var mı? Buna bürokrat, milletvekili, bakan deseydi daha iyi olurdu. Olumlu şeyler görmek için olayları bu kadar çarpıtmaya gerek yoktur. Çünkü daha olumları olabilirdi. Hükümet de ücretliyi düşünseydi ücretliler lehine vergi dilimini kaldırarak daha sağlıklı bir işlem yapardı. Daha tutarlı davranmanızı salık veririm size...
  Cevapla
 • Haldun Demircialioğlu 13 yıl önce Şikayet Et
  Mahkeme Kime Hizmet Ediyor. Bu kararla anladığım kadarıyla Cumhurbaşkanı ve başbakan gibi yüksek ücret alan kamu çalışanları etkilenecek. Ama mahkeme düşük ücret alan kamu çalışanlarına hiç bakmıyor anlaşılan. İlk çıktığında ekim kasım ayında öğretmenlerin kesintisi % 20 oluyordu. Şimdi haziran gelmeden bu rakama ulaşılıyor. Yani hükümet yaptığı her zammı bu vergi kesintisi ile fazlasıyla geri alıyor her sene. BU durum bütün memurlar için geçerli. Yeter artık cebimizden çekin ellerinizi...
  Cevapla
 • Mehmet İleri 13 yıl önce Şikayet Et
  herkes haddini bilmeli. herkes aynı üniversiteye gidebiliyor mu? benim yaptığım işi yapabilecek kaç insan var? parayla okumadık. buralara gelmek kolay olmadı. yat yat sonra aynı parayı iste yok öyle yağma. okutma çocuğunu. mühendis yapma doktor yapma...hamal yap. duvar boyasın. çalsın.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle