Tasarruflu elektrik cihazları bir aldatmaca!

Elektrik Mühendisleri Odası, ''sözde elektrik tasarruf cihazları''nın tamamen bir aldatmacadan ibaret olduğu açıklamasını yaparken, firma temsilcileri ise, ürettikleri cihazlardan emin olduklarının altını çizdi.

Tasarruflu elektrik cihazları bir aldatmaca!
Tasarruflu elektrik cihazları bir aldatmaca!
GİRİŞ 12.01.2010 09:53 GÜNCELLEME 12.01.2010 09:53
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Elektrik üretiminin sunumunda yaratılan plansızlık ve verimsizliğin yol açtığı yüksek maliyetleri karşılaması istenen vatandaşlara 'enerji verimliliği' kampanyaları ile 'ceplerini yakmayan fatura' hayalleri kurdurulduğu belirtilen Elektrik Mühendisleri Odası'nın açıklamasında, enerjinin verimli kullanılması ve gereksiz kullanımını ortadan kaldıracak tasarruf önlemlerinin bir yaşam biçimi haline gelmesi gerektiği vurgulandı.

TASARRUFLA YÜZDE 20-40 AZ ENERJİ

Açıklamada, vatandaşların enerji alanında piyasa yönetiminin yarattığı zafiyetlerin bedelini ödediklerinin farkında olması gerektiğine işaret edilerek, enerji tasarruf yöntemleri ile bu bedelden kurtulamayacaklarını bilmeleri gerektiği belirtildi.

Binalarda yapılacak elektrik tasarrufu ile yüzde 20-40 daha az enerji tüketimi mümkün olabilecekken, iki yılda konutlar için birim elektrik fiyatlarına yapılan zammın yüzde 70'i aştığı ifade edilen açıklamada, yani vatandaşların yapacakları tasarrufla, piyasacı enerji yönetiminin yol açtığı zamlardan kurtulmasına imkan olmadığı kaydedildi.

LABORATUARDA İNCELENDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere yetkili kurumların bu konularda vatandaşları uyardığı dile getirilen açıklamada, bilime, mühendisliğe ve tekniğe aykırı iddialarda bulunan şirketlerle ilgili işlem yapıldığına ilişkin herhangi bir bilginin kamuoyuna açıklanmadığı kaydedildi.

Söz konusu cihazların aktif enerjiden tasarruf sağlamasının mümkün olmadığı bildirilen açıklamada, 'Ne yazık ki bu cihazlar, görsel ve yazılı medyada reklâmlar yoluyla yer almakta, marketlerde, elektronik ortamda satılmakta. Kamuoyunun kandırılmasının önlenmesi amacıyla EMO tarafından Reklâm Kurulu ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulunulacaktır' ifadesine yer verildi.

Tasarruflu elektrik sayaçları reaktif enerji kaydetmiyor

Büyük işletmelerde zorunlu olan kompanzasyon işleminin, toplam elektrik üretiminde yaratacağı gereksiz artış etkisini önlemeye yönelik olduğu ifade edilen açıklamada, öncelikle, mevcut mevzuata göre “mesken abonelerine, tek fazla beslenen abonelere, bağlantı gücü 9 kilovata kadar olan abonelere' reaktif enerji tarifesi uygulanmadığı belirtildi. Açıklamada, yani bu abonelerin kompanzasyon yapmalarına gerek duyulmadığı, bu nedenle de bu sayaçların reaktif enerji kaydetmedikleri bildirilerek, elektrik tasarruf cihazı adı altında satışa sunulan bu tür aletlerin zaten kayda girmeyen bu reaktif enerjiye yönelik küçük kompanzasyon aletleri olduğu kaydedildi. Cihazlarla aktif enerjiden tasarruf sağlanamayacağını ifade edilirken, bu cihazların birçok yerde satıldığını bunun önlenmesi amacıyla çalışma yapılacağı kaydedildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 18
 • Ersen Gürpınar 8 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar sahipsizmiyiz?. Mühendisler bu ürünün işe yaramadığını belirtiyor ürünün üzerinde Sanayi bakanlığının onayı ve izni mevcut iki kurum arasında tüketici ne yapsın bu ürün hakikaten yararlı değilse bakanlık kesin açıklaması ile tereddütlere son versin
  Cevapla
 • Ersen Gürpınar 8 yıl önce Şikayet Et
  Devletin görevi nedir?. Bu cihazlara Enerji bakanlığı onay verirken neyi kriter olarak alıyor? Bu durumda vatandaşı firmalarmı,müh.odalarımı,Tüketici derneklerimi yoksa bakanlıkmı aldatıyor
  Cevapla
 • Mustafa YİĞİT 9 yıl önce Şikayet Et
  ben yeni taktırdım. ben de aldım yeni taktırdım, bakalım eğer iyi sonuç alırsam yine burada paylaşacağım. ortalama 75-80 TL. lik fatura geliyordu. bekleyip göreceğiz bakalım...
  Cevapla
 • veysel 10 yıl önce Şikayet Et
  akıllı sayaçlar. (06:00 - 17:00) arası gündüz, normal tarifeanalog sayaçların aynı fiyatta elektrik(17:00 - 22:00) arası puant, pahalı tarife (alalog sayaçların 1.5 katı) (22:00 - 06:00) arası gece, ucuz tarifeanalog sayaçların yarısı fiyatında enerji yani akllı olması gereken sizlersiniz.elektriği çok tüketen cihazları(ç.mak.bulaşık mak.ütü klima vs.)saat 22:00 dan sonra çalıştırın.yoksa faturanız akıllı olarak belirtilen sayaçlarda daha kabarık gelecektir.çünkü puant zamanı dediğimiz.17:00 22:00 arasında %50 fazla
  Cevapla
 • veysel 10 yıl önce Şikayet Et
  akıllı sayaç kullanımı. merhaba,bu konuda çok çeşitli bilgiler var ama size bu cihazla faturanızda indirim sağlayacağınızı söyleyeyim.1.aslında akıllı olan cihaz değil.akıllı olması gereken sizlersiniz.akıllı sayaç alan kullanıcıların çoğu faturanın tam tersi kabardığını söylüyor.akıllı sayaç alan kullanıcılar elektrik dağıtım kurumuna 3 lü tarife kullanmak için dilekçe verdilermi.vermedilerse bu normal.bu tek başına da yeterli değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle