Konya 'petrol'ü buldu

Konya'da kanola bereketi... Kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretimi yapılması halinde bugün Konya'da tüketilen 10 milyon ton motorinin 4 katını üretebilecek.

Konya 'petrol'ü buldu
Konya 'petrol'ü buldu
GİRİŞ 24.05.2009 10:35 GÜNCELLEME 24.05.2009 10:35
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Murat Aslan'ın haberi

PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, 5 yıldır üzerinde çalışarak 3 çeşit kanoladan yüksek verim aldıklarını, kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde bugün Konya'da tüketilen 10 milyon ton motorinin 4 katını üretebileceklerini söyledi.

Aynı zamanda Konya Şeker'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Konuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanolanın, Konya Ovası'nın kaderini değiştirebilecek bir ürün olduğunu ortaya çıkardıklarını, ilk kez sıvı şeker üretimi gibi Türkiye'de pek çok ilki gerçekleştiren Konya Şeker AŞ'nin, 5 yıldan beri yine ülke için bir çığır açacağına inandıkları kanola projesi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak ve üreticileri alternatif tarım ürünlerine yönlendirmek amacı da taşıyan AR-GE çalışmaları kapsamında kanolada başarıya ulaştıklarını ifade eden Konuk, bu başarılı çalışmanın ülke tarımının gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Kanolayı, arpa, buğday ve şeker pancarı gibi ürünlerin dışına çıkmayan Konya Ovası'nın kaderini değiştirecek bir ürün olarak gördüklerini dile getiren Konuk, şunları kaydetti:

''Bu ürün, mozat yerine kullanılan biyoyakıt dışında ülkemizin yemeklik yağ ihtiyacını da karşılayabilir. Dünyanın değişik ülkelerinden kanola çeşitleri getirdik. 5 yıldır üzerinde çalışarak 128 değişik türdeki kanolanın 3 çeşidinden yüksek verim aldık, sözleşmeli çiftçilere ürettirmeye başladık. Bu 3 çeşit, Konya'nın iklimine uygun, soğuğa dayanıklı, kurakta bile yetişebiliyor, verimli ve yağ oranı yüksek. Gelinen bu nokta hepimizi mutlu etmiştir. Geçen yıl Tömek köyünde gerçekleştirdiğimiz kanola ekimi ve hasadını bu yıl daha da geniş bir alanda yaptık. Kısa süre içinde çok daha geniş alanlarda sözleşmeli çiftçilere kanola üretimine başlayacağız.''

 Konuk, kanolayı, tarıma elverişli olup da halen üzerinde tarım yapılmayan yerlerde ürettirmeyi amaçladıklarını belirterek, ''Kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde bugün Konya'da tükettiğimiz 10 milyon ton motorinin 4 katını üretebiliriz. Yani yılda 40 milyon ton mazotu, tarımsal yoldan elde edebiliriz. Bunu, Türkiye'nin dışarıya petrol bağımlığını azaltmada önemli bir dönem noktası olarak görüyoruz'' diye konuştu.

Bu yıl yağışların da iyi gitmesiyle Cihanbeyli bölgesindeki kanola ekili tarlaya hiç su verilmediğini vurgulayan Konuk, bu durumda bile istenilen verime ulaşıldığını vurguladı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
konya kanola
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • osman kartal 12 yıl önce Şikayet Et
  iyi fikir. kanola yabani bir bitki su istemiyor kisa surede hasat yapilir. yayginlastirilmasi gerekir.
  Cevapla
 • Tugrul Baba 12 yıl önce Şikayet Et
  Recep Konuk Hk.. Yabancı ziyaretçiler bilgi almak için çumra şekerin kapıları aşındırılıyor. Türkmenistana kadar gidip yap işlet devret modeliyle fabrika kurduğunu duyduk. Hayvancılık için tesisler kurduğunu biliyoruz. Eski hükümet çiftçiye ödeme yapmazken, yapamazken Recep Konuk çiftçinin parasını bekletmiyordu. Hani bir takım haritalarda Konya şekerin yahudilere satıldığı safsatası var ya bütünüyle yalandır. Bu büyük insandan Allah bin kere razı olsun. Çifçilikle alakam olmamasına rağmen yaptığı işleri takdir ediyorum.
  Cevapla
 • Tugrul Baba 12 yıl önce Şikayet Et
  Recep Konuk Hk.. Burada yazılan bu haberler doğrudur. Çünkü bir Konyalı olarak Recep Konuk'un ne kadar çalışkan ve memleket sevdalısı bir vatanperver olduğunu yakınen bilmekte, görmekte ve takip etmekteyiz. Bu insanın Konya için, çiftçi-köylü için yaptıklarını bir kenara koyun. Sadece ve sadece Konyada çumraya, (50km kadar) Cihanbeyliye yaptığı ağaçlandırma çalışmaları bile kayda değer işlerdir. Bir takım iftiralarla engellemelerle karşılaşması doğaldır. Çumrada kurduğu tesisler yüzlerce yabancı ziyaretçi tarafından bilgi
  Cevapla
 • Vedat TANDOĞAN 12 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel. burda yazılan haber inşaallah doğrudur malum bazı gizli eller bu ülkede güzel şeylerin olmaması için elinden gelen desiseleri yapmaktalar umarım bu çalışma engellenmez ve başarıya ulaşır neden laikçi yobazların konyadan bu denli nefret ettiği çok belli konya ve antep kendi çapında adeta minik almanya seviyesinde iki şehir umarım orda yazılanlar başarıya ulaşır
  Cevapla
 • Jet Ali 12 yıl önce Şikayet Et
  ASLINDA PETROLE GEREK YOK. Aslında petrole gerek bile yok.Çok az yakıt yakan büyük oranda su ile çalışan motorlar icad edildi ama ne oldu bu tarz insanları kimse kaale almadı.Hattt ASELSEN Mühendisleri gibi öldürülme tehlikeleri konuşuldu.Yani İstese Dünya deniz kumu ile bile araç yürütebilecek teknolojiye sahip olabilir ama büyük rantlar peşinde olan insanlar halen petrolün peşinde.Güneş enerjisi ile su ısıtılabiliyor,elektrik üretilebiliyor ise neden sadece güneş enerjisi ile çalışan araç üretilemiyor?Var ama yetersiz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle