Ergün: Sanayi üretimi artış dönemine girdi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Sanayi üretiminde düşüş hızı zaten 2 aydır yavaşlamıştı, mart ayı itibariyle de artış dönemine girilmiş oldu'' dedi.

Ergün: Sanayi üretimi artış dönemine girdi
Ergün: Sanayi üretimi artış dönemine girdi
GİRİŞ 09.05.2009 16:51 GÜNCELLEME 09.05.2009 16:51

Bakan Ergün, Karabük Valisi Nurullah Çakır'ı makamında ziyaret ederek sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla basına kapalı brifing almasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan olarak ilk şehir ziyaretini Karabük'e gerçekleştirdiğini, kentte kurulu Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) A.Ş'nin Türkiye'nin öncü kuruluşlarından biri olduğunu anlatan Ergün, şöyle konuştu:

''Demir çelik, dünya ekonomisinin nereye gittiğini, durgunluğu veya hareketliliği ölçebileceğimiz gösterge sektörlerden biridir. Dünyada mali global kriz nedeniyle çok ciddi bir durgunluğun var olduğunu biliyoruz. Son açıklanan rakamlarla özellikle Japonya, ABD'de ve Avrupa'da sanayi üretimindeki düşmeler devam ediyor. Ülkemizde mart ayı itibariyle sanayi üretiminde bir artış başladı ve yüzde 13,4 civarında sanayi üretimi yükseldi. Bu artış Türkiye'deki canlanmaya işaret etmektedir. İç piyasadaki canlanmaya paralel, demir çelik sektöründe de belirli bir canlanma olduğunu görüyoruz. İnşallah önümüzdeki aylardaki üretim artışları, yatırımcımızı, ihracatçımızı ve üreticilerimizi motive edecek noktaya gelmiş olacaktır.''

''ÇARKLAR DÖNMEYE BAŞLADI''

Bakan Ergün, son 2 ayda sanayi üretimindeki düşüşün frene basılmış durumda olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Sanayi üretiminde düşüş hızı zaten 2 aydır yavaşlamıştı, mart ayı itibariyle de artış dönemine girilmiş oldu. Yani dibi bulduk ve şimdi iç piyasa canlılıkların sebebiyle sanayi üretimde bir artışa rastlamış olduk. Bir yıl öncesiyle mukayese ettiğimiz zaman tabii ki yüzde 20'lik bir aşağıda durma durumumuz var. Bir yıl öncesine göre sanayi üretimimizin yüzde 20 daha düşük seviyede ama 1 ay öncesi ile mukayese ettiğimizde yüzde 13,4 oranında daha yüksek orandadır. Dolayısıyla çarklar dönmeye başladı. İstikrarlı şekilde bunun dönmesini istiyoruz. Çok hızlı, spekülatif çıkışlar peşinde olmamak lazım, önemli olan sağlıklı istikrarlı bir şekilde çıkışı yakalamaktır. Herkesin önünü görebileceği bir ekonomik manzaranın ortaya çıkması gerekli. 3-4 aylık gelişme istikrarlı şekilde sanayi üretimindeki artışı önümüze koyarsa 2009'un son çeyreğinde çok daha sağlıklı yerde olacağımızı şimdiden söyleyebiliriz. 2010 yılı ise bizim yolumuza daha hızı şekilde kaldığımız yerden devam etmemizi, iktisadi olarak imkan verecek bir nokta olacaktır.''

SEKTÖREL TEŞVİKLER

Türkiye'de şimdiye kadar il bazında teşviklerin uygulandığı, ancak uygulamada zamanla sorunların ortaya çıktığını vurgulayan Bakan Ergün, şunları kaydetti:

''Bölgesel ve sektörel teşvik uygulamaları üzerindeki çalışmalar da tamamlama aşamasına gelindi. Bunları milletvekili arkadaşlarımız da yakında takip ediyorlar. Bu bütün bölgelerimize çok daha önemli katkılar sağlayacaktır. Sadece bir il değil, bölge teşvik edilecek. Her sektör teşvik edilmeyecek. Türkiye'nin hemen hemen birçok ili belli sektörler açısından teşvik kapsamının içine girmiş olacaktır. Bölgesel ve sektörel çalışmalar bitme safhasındadır. Kısa zamanda Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda ve Bakanalar Kurulu'nda konu gündeme geldiğinde kamuoyuna açıklanmış olacaktır.''

Nihat Ergün, KOSGEB'lerin şimdiye kadar sanayicileri destekleyen bir organizasyon olarak çalıştığını ifade ederek, ''Bu destekleri diğer işletmelerimize de ulaştırınca 2 milyon 300 bin işletme hedef kitle haline geldi. Bunun için KOSGEB'in organizasyonu da genişleyecek. Karabük'te de şube kuracağız'' dedi.

Anneler Günü'nü de kutlayan Bakan Ergün'e Karabük Valisi Çakır, tarihi Safranbolu konaklarının tasvir edildiği maket ev hediye etti.

KARDEMİR ZİYARETİ

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KARDEMİR yemekhanesinde işçilerle yemek yemesinin ardından fabrika çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada, bakan olarak ilk demir çelik fabrikası ziyaretini gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin çarkını çeviren, üretim gücünü temsil eden, ihracatını geliştiren insanlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Ergün, şöyle dedi:

''Dünya büyük sıkıntılar çekerken, bu sıkıntılar da Türkiye'ye yansırken KARDEMİR'in demir çelik fiyatları düşmesine rağmen üretimini devam ettirmiş olması, üretim artışını sürdürmesi, çalışanlarıyla bu süreci birlik ve dayanışma içerisinde herhangi bir arkadaşımızın iş akdinin bile fesih edilmesine gerek kalmadan aşabilmiş olması önemlidir.''

Bakan Ergün, basına kapalı olarak KARDEMİR yöneticilerinden brifing aldı.

KAYNAK: AA