Her taşın altından Aydın Doğan çıkıyor

Aydın Doğan, iş yaptığı sektörlerde hep ceza aldı. Ama sahip olduğu medya gücü ile "suçlu" iken "güçlü" görünmeyi başardı. İşte Doğan'ın suç dosyası.

Her taşın altından Aydın Doğan çıkıyor
Her taşın altından Aydın Doğan çıkıyor
GİRİŞ 22.04.2009 18:01 GÜNCELLEME 22.04.2009 18:01
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Aydın Doğan medyası, her işi kendi ya da kendine yakın isimler yaparsa “meşru”, ondan başkası yaparsa “gayr-ı meşru” sayan tavrını sürdürüyor.

Bugüne kadar, suçu sabit görülerek aldığı onca ceza varken, yavuz hırsız olup başkalarını suçlamayı sürdürebilen Doğan medyası, kendi patronunun defolarını görmüyor. Vatan gazetesinin dün kullandığı başlığı ödünç alıp, “her taşın altından Aydın Doğan çıkıyor”a çevirerek neler var onları bir kez daha hatırlatıyoruz.

30 Ağustos 2006
EPDK ceza yağdırdı, en büyük ceza Petrol Ofisi’ne

Enerji  Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) akaryakıt dağıtım şirketlerinin lisansı bulunmayan bayilere satış yapılması ile ilgili yürüttüğü çalışmayı tamamladı ve 28 dağıtım şirketine 1 milyar 666 milyon lira para cezası kesti.

Bu rakamın 498 milyon liralık bölümü, tek başına Aydın Doğan’ın Petrol Ofisi şirketine ait idi. Petrol Ofisi halka açık bir şirket olduğu için kesilen ceza, İMKB'ye bir yazı ile gönderildi.

10 Mayıs 2007
1.2 milyar TL'lik ceza 275 milyona indirildi

Maliye Bakanlığı, POAŞ’la ilgili geçmiş dönemlere ilişkin ana borç ve faiz olmak üzere 1.2 milyar TL borcu olduğunu ortaya çıkardı. Aydın Doğan,  medya gücünü arkasına alarak sağladığı bu kolaylık ile POAŞ’ın ödeyeceği toplam ceza tutarını 275 milyon YTL’ye düşürdü. Maliye Bakanlığı Uzlaşma Kurulu POAŞ’ın 625 milyon YTL’lik vergi cezasının tamamının, yaklaşık 359 milyon YTL’lik vergi aslının da yüzde 50’sinin silinmesini kabul etti.

25 Aralık 2008
Doğan Yayın Holding’e usulsüzlük cezası
Doğan Yayın Holding’e, toplam 15 milyon 731 bin 189 YTL tutarında ''vergi aslı'' ödemesi ile 19 milyon 451 bin 322 YTL tutarında ''vergi ziyaı'' ve 40 bin TL tutarında özel usulsüzlük cezaları içeren vergi/ceza ihbarnamelerinin şirkete tebliğ edildi.

17 Şubat 2009
826 milyon liralık vergi cezası

Türkiye’nin en çok vergi veren ismi olarak adını duyuran Aydın Doğan’ın aynı zamanda Türkiye tarihinin en büyük vergi kaçakçısı olduğu ortaya çıktı. Aydın Doğan’a verilen ceza, Doğan Yayın Holding’ten İMKB’ye gönderilen yazı ile ortaya çıktı.

Doğan Yayın Holding'den İMKB'ye gönderilen yazıda, Halkalı Vergi Dairesi tarafından dün şirkete, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ilişkin olarak vergi inceleme raporları dayanak gösterilerek 132 milyon 921 bin 473 TL tutarında vergi asli ödemesiyle, 693 milyon 179 bin 4 TL tutarında vergi ziyaı ve 165 bin TL tutarında özel usulsüzlük cezalarını içeren toplamda yaklaşık 826 milyon 265 bin 477 TL'lik vergi-ceza ihbarnamelerinin tebliğ edildiği belirtildi.

5 Mart 2009
Teknik standarda uymayan akaryakıt

EPDK, Petrol Ofisi’ne bir ceza daha kesti. POAŞ ve BP’ye depolarındaki akaryakıtın teknik standartlara uygun olmamasından dolayı kesilen cezanın rakamı 250 bin TL. Ceza EPDK’nın akaryakıt dağıtım şirketlerin depolama tanklarına yönelik yaptığı denetimler sonucu ortaya çıkan tablo üzerine kesildi.

20 Nisan 2009
POAŞ’a 1 yıl ihale yasağı

Enerji Bakanlığı, POAŞ hakkında, Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) Ambarlı Santrali'nde kullanılmak üzere yapılan fuel-oil alım ihalesinde belirlenen 'usulsüzlük' nedeniyle 1 yıl kamu ihalelerinden yasaklama kararı verdi.


21 Nisan 2009
Doğan Grubu’na kamu ihale yasağı
POAŞ’ın bir yıl süreyle devlet ihalelerine girmesinin yasaklanması ardından Doğan Grubu’na da aynı kararın uygulanacağı duyuruldu. Kamuoyu bu olayı, Grubun Genel Koordinatörü Nebil İlseven’in yaptığı basın açıklaması ile öğrendi. Medyadan enerjiye kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren ve bugüne kadar hükümetleri köşeye sıkıştırarak ihaleleri alma becerisini gösteren Doğan Grubu’na yönelik alınan bu kararla Doğan Grubu’nun devletten beslenmesinin yolu kapanmış oldu.

 

KAYNAK: (HABER 7)
YORUMLAR 15
 • orhansen 13 yıl önce Şikayet Et
  ne oldu. düne kadar can ciğer kuzu sarmasıydınız ihaleler verği afları çook uzun vade krediler şimdi ne değişti bi baba yiğit çıkıp anlatabilse altından yolsuzluk paralarını paylaşmada sorun çiktığı ortaya çıkacaktır muhalif olan herkesime her koldan saldırrı bu mu devlet yönetimi sahi kim soktu doğanı her taşım altına ey akpliler sizler bu yaptıklarınızı müslümanlıkla bağdaştırıyorsanız korkarım bizler sizin anladığınız mmanada müslüman değiliz
  Cevapla
 • c sari 13 yıl önce Şikayet Et
  londradan duzenbazlik rekortmenine. aydin dogan isimli sahis dolandirdiginin 1000de birini dahi vergi olarak vermiyo suan verdigi vergi sadece sirinlik ve vatansever gorunumu icin .ha bu arada bu yalaka dundar hala yalakaliga devam ediyo. haber sunarken ayni zamanda gozu hep kamerada insallah haber sunarken yaka paca gidecek korkunun ecele faydasi yok ugursuz ugur
  Cevapla
 • erdal uzunay 13 yıl önce Şikayet Et
  hepsi de. simdi adamin biri kalkip 30 40 yilda giyecek donu yokiken turkiyede sayili zengin icine giriyorsa kusura bakmasin ama acikca soyluyom caliyor caliyor ve gene caliyor ustelik devlet le beraber bu isi yapiyor sagci veya solcu devlet arkanda ise 10 yilda en zenginsin karsina alirsan 1 yilda uzan sin yillardir ticaret yaparim calisarak bir omure enfazla 200 bilemedin400 milyon dolar sigar calarsan 10 milyari 10 yilda yaparsin hepsi bu
  Cevapla
 • sadakad tde 13 yıl önce Şikayet Et
  BU HÜKÜMETE DESTEK VERMEYİN. ne bu ya.türkiye de bir grup durmadan kendi partilerine oy vermediğimiz için her zaman her yerde laflar ediyorlar.buna yakın akrabalarımda dahil.söyledikleri sözler bunlara ezberletildimi.bakıyorum internet ortamında ağız aynı.başa geçince aydın doğanın borçlarını mı affecekler yada askeri ücreti tavan yaptırıp ülkenin sorunlarına çözüm mü üretecekler.maziye bakarsanız malum partilerin yaptıkları ve yapacakları icaatları görürsünüz.Aydın doğanın hangi partilere ve şahıslara destek verdiklerini okuyun
  Cevapla
 • ferhat özuysal 13 yıl önce Şikayet Et
  oguz yüksel bey. biz 666tl alıyoz hakkımı helal etmiyorum diyorsun bu hükmete siz oy verdiniz 7 yıldır yüzde 2-4 zam alıyoruz ve açlıktan kıvranıyoruz sen kendi hatandan 666tl alıyon ya biz senin yüzünden açız bizde sana hakkımızı helal etmiyoruz 666tl paranla aydın doğana laf etme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle