2009'da memura verilecek zam oranı

2009 yılı bütçesinde kamu persolinin 2009 maaş zammı ile ilgili öngörülen oran belli oldu. İşte hükümetin 2009 yılı bütçesinde kamu persoli için öngördüğü zam oranı:

2009'da memura verilecek zam oranı
2009'da memura verilecek zam oranı
GİRİŞ 26.12.2008 13:10 GÜNCELLEME 26.12.2008 13:10
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının 21. maddesi kabul edildi. Bu maddeyle kamu personeline Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'da ise yüzde 4.5 zam yapılması öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının maddelerinin görüşmelerine devam edildi.

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, personelin kamuya yükünün fazla olduğundan yakınıldığını ancak kamuda kadrolaşma için yoğun çaba harcandığını ileri sürdü.

Finlandiya'da nüfusun yüzde 10.4'ü, Kanada'da yüzde 8.1'i, ABD'de yüzde 7.5'inin kamuda çalıştığını savunan Barış, Türkiye'de kamuda çalışanların fazla olmadığını söyledi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2009 bütçesinin bir önceki bütçeye oranla gelirinin yüzde 21, buna karşın giderinin yüzde 18 arttığını iddia etti.

Bütçede büyüme hedefinin yüzde 4, enflasyon hedefinin yüzde 7 olmasının öngörüldüğünü belirten Akçay, ''Bütçe, çıkmadan iflas etmiştir'' dedi.

Akçay, bütçeden kamu personeline ayrılan yapın yüzde 21.9'dan yüzde 21.8'e düşürüldüğünü, bu rakamların personel gelirlerinde iyileşme olmayacağı anlamına geldiğini ifade etti.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Parti'nin 6 yıldır uyguladığı politikalar sonucu çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmediğini, alım gücünün arttırıldığını söyledi.

-''AYAĞINIZI YORGANINIZA GÖRE UZATIRSANIZ...''-

Maliye Bakanı Unakıtan, madde üzerinde soruları cevaplandırdı. AK Parti hükümetlerinin hesabına ve bütçeye çok dikkat ettiğini vurgulayan Unakıtan, ''Hesabına kitabına dikkat etmeyenler duvara tosluyor. Bunu önceden gördük. Gidip batağa batıyorlardı'' dedi.

Kamu maliyesinin hesabını iyi yaptıklarını belirten Unakıtan, şunları söyledi:

''Bütçenin disiplinini sağladık. Bütçe açıklarını azalttık. Bütçe açığı konusunda, birçok Avrupa ülkesinin önüne geçtik. Hükümetin en önemli politikaları mali konular oldu. Bunun sonunda enflasyon düştü. Dünyada fırtına kopuyor, OECD ülkelerinde işsiz sayısı 10 milyonu aştı. Halen farkında değilsiniz.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız, kolay kolay sıkıntı görmezsiniz. Faizler, döviz kuru düşüyor. Biz bu hesaplamaları iyi yaptığımız için bugünlere geldik. Ekonomiyi uçurumun kenarından alıp, buraya getirdik. Milletin hayrına işler yapıyoruz.''

-''DEVLETİ ADAM GİBİ YÖNETECEKSİNİZ''-

Unakıtan, bütçede dün yapılan değişiklikle giderlerden azaltılan yaklaşık 3 milyar YTL'nin kamu personeline verilmesinin düşünülüp düşünülmediğine ilişkin soruyu da cevaplandırdı.

Unakıtan, ''Devlet kapısı iş bulma kapısı değil. Onlar eskide kaldı. Seçim kazanma kapısı haline getirilmişti. Binlerce adam alındı, milletin sırtına yük getirildi. Lüzumlu lüzumsuz adam doldurursanız, bunların maaşlarını vergiden karşılarsınız. Vergilerin toplandığı adamlara yazık değil mi? İşe yaramayan ürünleri aldık, yakılan tütünleri aldık devlete yük getirdik. Devlete ne kadar adam lazım... Şimdi e-devlet projesi uygulanmaya başlandı. 10 adamın yapacağı iş, internet üzerinden yapılıyor, neden fazladan adam alalım. En kolay, en popülist iş; devlete neden adam almıyorsunuz? Devleti adam gibi yöneteceksiniz, işi bileceksiniz'' diye konuştu.

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının 21. maddesi kabul edildi. Bu maddeyle kamu personeline Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'da ise yüzde 4.5 zam yapılması öngörülüyor.

CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonomik krizin ''psikolojik'' olduğuna ve ''doktorun hastasına öleceksin'' dememesi gerektiğine ilişkin sözlerine değindi. Kendisinin doktor olduğunu anımsatan Arslan, ''Bir doktorun yapacağı en kötü şey, kötü durumdaki hastasına 'sen sağlamsın' demesidir. Bu, o hastayı öldürmek anlamına gelir'' dedi.

2009 bütçesinin IMF'nin gölgesinde hazırlandığını ve Türkiye gerçekleriyle uyuşmadığını öne süren Arslan, ''(Veririm odunu, kömürü, bulguru, makarnayı, alırım oyu) demek yerine KPSS'den 80 alan çocuklara iş versen daha iyi değil mi?'' diye sordu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 33
 • serkan can 14 yıl önce Şikayet Et
  zamlar ve maliye'ye yükü.... affedilen vergi borçları, çekilen peşkeşler, yapılan yolsuzluklar, milletvekili maaşlarına yapılan zamlar maliyeye yük olmuyor da memur işçi maaşları mı yük oluyor? Bu mudur adalet bu mudur kalkınma???
  Cevapla
 • sami erol 14 yıl önce Şikayet Et
  saç jölelerken iyiyidi. Biz memurlar o.okulda,lisede,üniversitede KPSS'de gece yarılarına kadar dirsek çürütüp,uykusuz kalırken şimdi işsiz olan arkadaşlar ya kız peşinde koşuyor,ya kahvede kağıt oynuyor yada kuaförde saç jöleletiyordu.Elbette fazlasını isteyeceğiz.
  Cevapla
 • alper alper 14 yıl önce Şikayet Et
  körmüsünüz. yahu bizim memurlar herhalde kör etrafınıza bir bakin onca insan isinden edildiği bir dönemde sizin maasınıza zam yapılıyor.simdi diyecekler ki elektrik su doğalgazada zam yapılıyor ama sizin odeyecek bir maasınız var.ya isten çıkarılan kardeslerimiz ne yapsın?-kendini denize mi atsın.halinize sükredin etrafınızaiyi bakın bakar körlerden olmayın. sizin evinizi geçindirme derdiniz varsa devletinde kendini idame etmesi gerekir.sıkıyı görünce kçamak yok herkes disini sıkacak beğenmeyen varsa bıraksinda goreyim
  Cevapla
 • xeroks 14 yıl önce Şikayet Et
  çok doğru söylemiş. Sayın abdullah özkan sana harfiyyen katılıyorum.
  Cevapla
 • şahin şahin 14 yıl önce Şikayet Et
  ŞİMDİ DE BAŞKA VERSİYONLARI YOK MU?. Geçmişte; 3-4 ay sonra seçim olacak da memura kesenin ağzı açılmayacaktı öyle mi? Yani verileni oy'a tahvil etme politikası. Aynı şekilde, seçim öncesi çaya, fındığa, tütüne bol keseden ver, parasını da imf'den dünya bankasından, iç borçlanmadan temin et, seçimi kazan, sonra da; fazla çayı denize dök, fındığı ucuza yağlığa ayır, tütünü de yak.200 kişinin çalışabileceği KİT'e 1000 kişi yerleştir. Oh ne ala memleket. Sonra da bu iş nasıl oldu? de. Lütfen siyasi hafızamızı -işimize gelmesede-gözden geçirelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle