Bakanlıktan kaşar peyniri için yeni uygulama

Tarım ve Orman Bakanlığı, eritme peynirinin kaşar peyniri olarak satışının engellenmesi ve tüketici menfaatlerinin korunması amacıyla yeni uygulamaya geçti. Fosfat ve sitrat tuzlarının tespitine yönelik yeni analiz yöntemlerini uygulanacak.

Bakanlıktan kaşar peyniri için yeni uygulama
Bakanlıktan kaşar peyniri için yeni uygulama
GİRİŞ 11.07.2024 12:43 GÜNCELLEME 11.07.2024 13:09
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, gıda güvenilirliğinin temini ve tüketici menfaatlerinin korunması için çalışmalar kesintisiz devam ediyor.

Bu kapsamda, odaklanılan hususlardan biri de kaşar peynirleri oldu. Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği'ne göre, kaşar peynirinde gıda katkı maddeleri olarak eritme tuzlarından fosfat ve sitratın kullanılmaması gerekiyor. Bu tuzların eritme peyniri olarak bilinen işlenmiş peynirlerde ise kullanımına belirlenen limitler dahilinde izin veriliyor.

Eritme peynirinin, kaşar peyniri olarak satışının engellenmesi ve tüketici menfaatlerinin korunması amacıyla bu peynirlerde fosfat ve sitrat tuzlarının tespitine ilişkin yeni analiz yöntemleri geliştirildi.

Bu amaçla yapılan çalışmalarda, kontrollü şartlarda eritme tuzları ilave edilerek ve edilmeden üretilen kaşar peynirleri kullanıldı.

Fosfat tuzlarının analizleri için fosfor ve azot, sitrat tuzlarının analizinde ise kuru maddede sitrik asitten yararlanılarak iki yöntem belirlendi. Kaşar peynirinde eritme tuzu kullanımının tespiti amacıyla bu analizler yapılacak.

EYLÜL SONUNDAN İTİBAREN DEVREDE OLACAK

Kaşar peynirlerinde fosfat ve sitrat tuzlarının tespitinde karar ölçütü olarak fosfor/azot oranı 0,15, sitrat tuzları tespiti için karar ölçütü olarak kuru maddede sitrik asit oranı yüzde 0,45 olarak kullanılacak.

Söz konusu analizleri yapmaları için talimatlandırılan ilgili laboratuvarların validasyon/verifikasyon çalışmaları eylül sonuna kadar tamamlanacak. İlgili laboratuvarlarda analizlerin 30 Eylül'den itibaren yapılmaya başlanması hedefleniyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  tansiyonu olan kişilere bu tuz zararlı değilmi
  Cevapla
 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Ciddi denetim olmslı tüm ürğnlerde restoranlarda çin tuzlarda kullanılıyor mu tamamen kapatılmalı kullananlar temizliğede dikkat edilmeli
  Cevapla
 • vtndş 1 hafta önce Şikayet Et
  diğer ülkelerde nasıl bilmiyorum ama, neden ürünlerde gramaj standardı yok, ürününe göre 100-250-500-1000 gr lık standartlar olması lazım, kaşar bakıyorsun 900 gr neden 1 kd değil 0,9 kg? veya başka şeyler
  Cevapla
 • abdulkadir 1 hafta önce Şikayet Et
  Adam kalitesiz ürünü de ucuz satmaz mesele fiyatla çözülmez deneyim denetim denetim.devlet o kadar maaş veriyor memura gidecek kontroledecek
  Cevapla
 • osMAN 1 hafta önce Şikayet Et
  İşte tamda sorun bu zaten.. O kadar dediğin 30-35 Bin TL. Sen memurunu doyurmazsan, kendisi doyurmaya başlar sonuç bu olur. Sen denetmlerini ciddi olarak doyuracaksın, rüşvete tenezzül etmeyecek. Denetmen 30-35 Bin TL maaş alacak adamı 1,5 Milyar dolarlık kaçakcılık tespitine göndereceksin. Ne olacağı belli?
  Cevapla
 • zafergülten 1 hafta önce Şikayet Et
  benim gördüğüm denetim ve ceza pek uygulanmıyor--normalde kaşar peynirin kilosu 300 den başlıyor....ve İstanbul Kadınlar Pazarı na gidiyorum---bi bakıyorum--kilosu 100 tl ye kaşar...en ucuzunun kilosu 300 tl olan kaşar 100 tl ye nasıl verilebiliyor...belliki günü geçmiş kaşarları eritip tekrar piyasaya sürmüşler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle