Ülkesine böyle davet etti: 'Savaş bitmek üzere Türkleri bekliyoruz'

Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Nadir Yousif Eltayeb, Sudan'daki savaşın bitmek üzere olduğunu belirterek Türk iş insanlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

GİRİŞ 11.07.2024 15:32 GÜNCELLEME 11.07.2024 15:38
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Büyükelçi Nadir Yousif Eltayeb, İstanbul'da 24-25 Temmuz'da düzenlenecek Türk-Sudan İş Formu öncesi, Gaziantep'te bir otelde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Eltayeb, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Sudan arasında ekonomik hacmin her geçen gün arttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017'de Sudan'ı ziyaret etmesiyle iki ülke arasında yeni ticaret kapılarının açıldığını belirten Eltayeb, yeni ticaret anlaşmalarının kendileri için fark yarattığını söyledi.

Nadir Yousif Eltayeb

"ÖNCELİK SAVAŞ DÖNEMİNDE YATIRIM YAPANLARDA"

Sudan ile Türkiye arasında yaklaşık 500 yıldır ticari ve insani ilişkilerin bulunduğunu aktaran Eltayeb, şunları kaydetti:

"Sayın Erdoğan'ın ülkemizi ziyaretinin ardından güzel projeler ele alındı ama maalesef bizim orada savaş çıktı. Savaş sonrası ilişkilerde biraz gerilme yaşandı ancak tarım ve Ziraat Bankası projesi hayata geçirildi. Sudan'ın bu sorunları gerçekten olmasaydı aradaki ticari ilişki 2 milyar doları aşağını biliyorum ama yaşadığımız şanssızlık sonrası bu hedefe ulaşamadık. Sudan'daki Türk şirketleri 92 projeyi hayata geçirdiler. 3 milyar dolar para harcandı oraya. Türk iş adamlarının Sudan'a yatırım yapma konusunda çekinceleri olabilir. Sudan'da savaş var evet ama size şunu söyleyebilirim. Yaklaşık 1 yıldır savaş var ama ilk 6 ayda 200 milyon dolar hacminde ticari ilişki oluştu. Savaş döneminde yatırım yapan şirketlere daha sonra öncelik verilecek, onun için size söyleyebilirim ki bu savaş bitmek üzere yatırımlarınızı o tarafa bekliyoruz."

Toplantıya, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sudan İş Konseyi Başkanı Serdar Yıldızgörer, Sudan Topluluk Başkanı Nazar Ali, MÜSİAD Sudan Başkanı Ahmet Demirci ve Türk-Sudan İş Forumu’nu düzenleyecek fuarın yetkilileri katıldı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • Bilal 1 hafta önce Şikayet Et
  Geliriz tabiki neden gelmiyelim.vize verin lütfen.he birde yurt dışı cikis harcini da ödeyin lütfen((
  Cevapla
 • Abdulvahap 1 hafta önce Şikayet Et
  himaye ve emir komutamiz altinda olan Suriyeli bazi gruplar birbirileri ile ne yazikki belli konularda anlasamiyor egit donatini yaptigimiz suriyeli mucahit gruplari Afrika,Libya,Karabag İrak gibi uslerimizin ve sorumlulugumun oldugu bolgelere kaydirip profesyonel kucuk bir grup askerimizle emir komuta ve disiplini saglamaliyiz bu hem suriyede nizam icin gerekli hemde ulkemiz icin
  Cevapla
 • Türkiye Yahudileri 1 hafta önce Şikayet Et
  Yediğiniz haltı şimdide buralaramı sıvamak istiyorsunuz yani?Bence onu sîvamak yerine siz yemeye devam edin .Millet nasılsa uyandı kayseri uyanırsa tüm Türkiye uyanmış demektir.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  inşallah
  Cevapla
 • Sucu 1 hafta önce Şikayet Et
  Geliriz.. zaten ben de sudan da sudan isler yapmak su kuyusu filan acmak istiyodum. Isabet olmus..
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Diş güçler sudanı karıştırdılar şimdi durum vahim ellerine bir şey geçmedi ama memleketleri ikiye bölündü inşallah düzelir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle