Yıllar sonra memleketine döndü, atıl araziyi üzüm bahçesine dönüştürdü

İstanbul'dan emekli olduktan sonra memleketi Elazığ'ın Sedeftepe köyüne dönen Umut Öner, ailesine ait kullanılmayan, atıl 12 dönüm arazide devlet desteğiyle kurduğu bağda tescilli Öküzgözü cinsi üzüm yetiştiriyor.

Yıllar sonra memleketine döndü, atıl araziyi üzüm bahçesine dönüştürdü
Yıllar sonra memleketine döndü, atıl araziyi üzüm bahçesine dönüştürdü
GİRİŞ 11.07.2024 01:35 GÜNCELLEME 11.07.2024 01:35
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İstanbul'dan yıllar sonra memleketi Elazığ'a dönen Umut Öner, atıl 12 dönüm arazide devlet desteğiyle üzüm üretimi yapıyor.

KÖYÜNE DÖNDÜ, 12 DÖNÜM ATIL ARAZİYİ ÜZÜM BAĞINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Uzun yıllar memleketinden uzakta yaşayan 48 yaşındaki Öner, emekli olduktan sonra iki yıl önce ailesiyle birlikte memleketi Elazığ'ın Sedeftepe köyüne döndü.

Burada ailesine ait kullanılmayan 12 dönüm atıl araziyi değerlendirmek isteyen Öner, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen "Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi"ne başvuru yaptı.

Öner, devletten aldığı destekle kurduğu bağda iklim koşullarına uygun, yöreye has iri salkımlı "Öküzgözü" cinsinde üzüm yetiştiriyor.

'DEVLET DESTEĞİYLE MODERN BAĞCILIK YAPMAYA ÇALIŞIYORUM'

Öner, memleketindeki atıl arazileri tarıma kazandırmak için köyüne döndüğünü söyledi.

Kendi birikimi ve devletin verdiği destekle hayalini kurduğu bağı kurduğunu ifade eden Öner, "Köyüme dönünce ailemden kalan tarlaları, arazileri gezmeye başladım. Burada eğitimini de almış olduğum bağcılığı yapmak istedim. Bölgeye özgü bir çeşit olan tescilli Öküzgözü cinsi üzüm üretmek istedim." dedi.

Öner, temizlediği ve etrafını çevirdiği tarlada ilk etapta toprak analizi yaptıklarını belirtti.

Daha sonra "Uzman Eller Projesi" kapsamında destek olduğunu ve sertifikalı bu üzüm çeşidiyle burada bağcılık yapmaya başladığını anlatan Öner, şöyle devam etti:

"12 dönüm araziyi hazır hale getirdikten sonra 1666 üzüm fidanı diktim. Bağ 2 yaşında oldu. Devlet desteğiyle modern bağcılık yapmaya çalışıyorum. Aldığımız destekle kurduğumuz damla sulamamız, telli terbiye sistemimizle iyi bir tesis oldu. Hasatla en kaliteli üzümü piyasaya sunmuş olacağız. Bunun yanında diğer arazilerimizi de tespit etme çalışmalarımız devam ediyor. Oralarda da yine üzüm bağları oluşturacağız."

'BAKARSAN BAĞ OLUR SÖZÜ ÇOK DOĞRU'

Her sabah saat 05.00'te bağa gittiğini anlatan Öner, kahvaltısını da bağda yaptığını, gününün büyük bölümünü burada geçirdiğini ifade etti.

Öner, "Bağda iş bitmiyor. 'Bakarsan bağ olur' sözü çok doğru. Sabahları burada gözümü açıyorum. İki yıldır kent hayatının getirdiği stresten oldukça uzağım. Kırsalda yaşamak isteyenlere 'Uzman Eller Projesi'ne başvurmalarını ve atıl arazilerini değerlendirmelerini tavsiye ederim." diye konuştu.

 

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • Doğrusu 3 gün önce Şikayet Et
  Devlet baba sağolsun, 3 yıl önce enflasyon %80, tarım kredisi %5 ve üstelik ilk 2 sene ödemesiz…
  Cevapla
 • Tamam 3 gün önce Şikayet Et
  Hiç de atıl bir araziye benzemiyor, düz bir ova, önceki yıllar kiraya vermişlerdir veya köydeki varislerden biri kendi namına ekmiştir..
  Cevapla
 • İsmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Üzüm bahçesi olmaz,üzüm bağı olur.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Hayır dışarı kısımları yapıyoz
  Cevapla
 • ZEKİ 1 hafta önce Şikayet Et
  Tebrikler ata topragini yesertmis can katmışsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle