Fahiş fiyat gerçeğini kırmak için harekete geçildi! Yüzde 10 indirimin başladığını duyurdu

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, fahiş fiyat gerçeğini kırmak için yaptığı çağrının ardından üye işletmelerin %10 indirime başladığını belirterek, süreci sabote etmek isteyenlerin indirim yapmak durumunda kalacaklarını söyledi.

GİRİŞ 10.07.2024 20:28 GÜNCELLEME 10.07.2024 21:13
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, fahiş fiyat gerçeğini kırmak ve sektörü hareketlendirmek için geçtiğimiz gün üyelerine ve sektör temsilcilerine çağrıda bulunmuştu. Bingöl'ün çağrısının ardından TÜRES'e üye olmayan restoran sahiplerinin, ekonomik koşullar ve maliyet artışlarını gerekçe göstererek İndirim çağrısına 'olumsuz' cevap verdiği iddia edildi.

TÜRES ÜYELERİ YÜZDE 10 İNDİRİMİ UYGULADI

Medyaya yansıyan gelişmeler üzerine TÜRES Başkanı Bingöl, Haber7'ye açıklamalarda bulundu. Yüzde 10 indirim çağrısının Ticaret Bakanı Ömer Bolat'la yapılan istişarenin ardından alındığını belirten Bingöl, çağrıya TÜRES üyelerinin büyük bir bölümünün uyarak indirime başladığını ve menülerindeki bazı ürünlerde en az yüzde 10 olmakla birlikte fiyat düşüşü yapıldığını söyledi. Bingöl, TÜRES üyesini olmayan birçok işletmenin de yüzde 10 indirim çağrısına destek vereceğini düşündüğünü vurguladı. Yüzde 10 indirim çağrısına uymayan restoranların süreci sabote etmeye çalıştığını ifade eden Bingöl, "Ama onlar da eninde sonunda yapmak durumunda kalacaklar. Çünkü yan tarafından bir restoran yaptıysa diğeri yapmadıysa müşteri indirim yapanı tercih edecektir." dedi.

AREDA'NIN ANKETİ DOĞRU 

 Areda Survey'in anketinde "Kafe ve restoranların enflasyonu bahane ederek fiyatları yükseltip fırsatçılık yaptığı fikrini destekliyor musunuz?" sorusuna vatandaşların yüzde 64 oranında "Kesinlikle destekliyorum" cevabını da değerlendiren Bingöl, "Doğru. Zaten biz çağrıyı bu algıyı kırmak için ve yeniden vatandaşların restoranlara gitmesini sağlamak için yaptık. Şu anda biz bence çok olumlu sonuçlar alıyoruz." cevabını verdi. 

RESTORANLARDA FİYATLAR PAHALI

Türkiye'deki özellikle İstanbul'da restoranların fiyatlarının ciddi manada pahalı olduğunu ifade eden Bingöl, "Ama bu sadece restoran sahiplerinin suçu değil. Bunu biz sayın Bakanımızla da görüştük. Hammadde, işçilik, kıdem, enerji, tazminat, vergi gibi unsurlar fiyatları pahalı yapıyor. Bunun tek suçlusu lokantalar, restoranlar değil. Fahiş fiyat uygulayanlar da var tabiki ama sıkıntı bütün herkesin bu fiyatı uyguluyormuş gibi olmasında." dedi. 

TÜRKİYE'DE FİYAT KARGAŞASI YAŞANIYOR

Türkiye'de şu anda genel bir fiyat kargaşası yaşandığını da sözlerine ekleyen TÜRES Başkanı, "Bunu herkes yaşıyor. Bir yerde aynı bardak içeceğe bir mekan 100 TL derken, az ilerideki başka bir mekan 150 TL diyebiliyor. Yani ne pahalı ne ucuz kavramı koptu Türkiye'de. Nişantaşı'nda bir yer 150-200 TL'ye lahmacun satıyor. Güngören'de de fiyatlar aynı. Bu iki yerin kirası maliyeti aynı değil ki." şeklinde konuştu. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 144
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Kendi işletmesinde mercimek çorbasına 125 tl yazan kahraman
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  10. indiirm. yapmis. zarar. etmesin. yaziktirr
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Yüzde on nedir ulen dalgamı geçiyordunuz insanlarla çekin artık elinizi bu milletin cebinden
  Cevapla
 • Turgay 1 hafta önce Şikayet Et
  Fırsatçılık yapmayan hainlik yapmayan esnaf varmıdır kenarda bir yerlerde
  Cevapla
 • Abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Evimizin karşısında ki Türkiye'nin bir çok yerinde şubesi olan marketin camında yüzde 10 indirim var diye 15 gün önce kilosunu 180 TL ye aldığın ürünü yuvarlama 20 TL ye daha ucuza alırım diye içeri girdim fiyatın değişmediğini gördüm (bir taraftan güzel) etikette ki fiyatı artırmışlar üstüne çizik atmışlar tekrar indirmişler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle