Bakan Şimşek'ten enflasyon ve gelir dağılımı mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ""Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 10.07.2024 19:51 GÜNCELLEME 10.07.2024 21:49
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimsek, sosyal paylaşım sitesi X hesabından yaptığı paylaşımda, “İşgücü piyasasındaki olumlu seyir sürüyor. Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre: İstihdam mayıs ayında 273 bin kişi arttı, son 12 aylık artış ise 1,3 milyona ulaştı. İşgücüne katılım oranı yüzde 54,5 ile tarihi yüksek seviyeye çıktı. İşsizlik oranı 2012 yılı Kasım ayından sonraki en düşük seviye olan yüzde 8,4'e geriledi. Programımızın nihai amacı sürdürülebilir yüksek ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışıdır. Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

"ÜLKEMİZİN DIŞ KAYNAĞA ERİŞİMİ ARTARKEN FİNANSMAN MALİYETLERİ DÜŞÜYOR"

Şimşek, sosyal medya hesabından Hazinenin dolar tahvili ihracına ilişkin, şu değerlendirmede bulundu:

"Ülkemizin dış kaynağa erişimi artarken finansman maliyetleri düşüyor. Hazinemiz 2032 vadeli 1,75 milyar dolar tutarındaki tahvil ihracını başarıyla tamamladı. 4 katına yakın talebin geldiği ihraçta ABD tahvilleriyle getiri farkı 4,5 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’nin risk priminin son 1 yılda benzer gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrışması uyguladığımız politikalarla artan öngörülebilirliğin sonucudur."

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 23
 • Ersever 6 gün önce Şikayet Et
  Adam on yıl en düşük primden yatırmış, emekli olmuş, öbür taraftan insanlar en zor şartlarda uzun yıllar çalışmış, gün yüzü görmemiş, bari emeklilikte yüzüm gülsün demiş, emekli maaşları zamları yapılıyor, en alta şu kadar, buna bukadar, bu devlete kim nedar pirim yatırmış, kaç lira yatırmış, nekadar hizmet etmiş ona göre ayarlayın. Neymiş, geçilemiyormuş. Az prim yatırırken düşünseyd
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Almanya'da insanlar 65 yaşında emekli olsa dahi esnek çalışmaya devam ediyor. Devlet politikası bu yönde. Yaşlıların çalışması teşvik ediliyor. Bizim ülkede 45-60 yaş arası en az 5-6 milyon kişi kaçak çalışıyor. Dahası 7-8 milyon kişinin maaşı asgari ücretin iki katı olmasına rağmen SGK'ya asgari ücret üzerinden prim yatırılıyor. SGK'nın enaz 2 trilyon kayıp kaçağı var.
  Cevapla
 • Çiftçiler 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın bakanım önce millet vekili ve memur maşını düzenleyin bu kadar arada fark olmaz emekli 10000 TL alırken onlar bu kadar maaş alamaz bu adalet değil
  Cevapla
 • DEMİRCİ 6 gün önce Şikayet Et
  bence tüm Memurlar işten çıkarılsın Sizde bu memurların günahını almayın. bu nedir kardeşim bıktık bu söylemlerden. memur da memur, memurla yatıp memurla kalkıyorsunuz. devlet herkese hak tanıyor KPSS girip memur olunabilir
  Cevapla
 • y0rum cu 1 hafta önce Şikayet Et
  memur emeklisine %19,31, ssk emeklisine %24,73, 12500 tl yaparsanız kök maaşlı 3600 gün prim yatırıp 42 yaşında emekli olan eyt liye %50. Gelir dağılımı böyle mi düzeliyor?
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın bakan en önce şu ötv zulmüne bir son verilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle