Altında kritik gün geldi: Uzman isimden çarpıcı altın tahmini!

Altın fiyatlarını, Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları doğrultusunda ve haziran ayı ABD enflasyon verileri öncesinde değerlendiren Ekonomist Filiz Eryılmaz, altının seyrine ilişkin çarpıcı tahminlerde bulundu.

GİRİŞ 10.07.2024 14:28 GÜNCELLEME 10.07.2024 14:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Küresel piyasaların radarında haftaya ABD enflasyon verisi olacak.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Enflasyon ve faiz sarmalına dair konuşan Powell toplantıdan toplantıya faiz kararı aldıklarını söyledi.

Yurt içinde ise sanayi üretim endeksi açıklandı. Türkiye’nin sanayi üretimi mayısta aylık bazda 1,7 yükseldi. Cuma günü ise ödemeler dengesine ilişkin veriler takip edilecek.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,19 yükselişle 10.817,56 puandan başladı.

Altın fiyatları keskin düşüşün ardından bugün hafif toparlandı.

Çin Merkez Bankası'nın haziran ayında üst üste ikinci ay rezervlerine altın eklememesi de düşüşte etkili oldu. Bu hafta açıklanacak enflasyon verileri ve Fed yetkililerinin açıklamaları yakından izlenecek.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

PİYASALARDA KARIŞIK SEYİR

Küresel çapta makroekonomik veri akışı yoğun olmasa bile olay akışının yoğun olduğunu söyleyen Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, yarın açıklanacak ABD enflasyon verisinin önemini vurguladı. Powell’ın açıklamalarını değerlendiren Eryılmaz, açıklamaların beklenti doğrultusunda olduğunu belirtti. Eryılmaz, Fed’in faiz indirimi için destekleyici veriler beklediğini dile getirdi. Fed’in bekle-gör aşamasında olduğunu ifade eden Eryılmaz, ‘enflasyon tek sorun değil’ sözlerini de değerlendirdi. Eryılmaz, Powell’ın açıklamalarının piyasada minimum düzeyde etki oluşturduğunu da belirtti.

Yurt içinde açıklanan sanayi üretim verisini değerlendiren Eryılmaz, sanayi üretiminin ikinci çeyrekte daralmanın devam ettiğini ifade etti. Sanayi üretiminde daralmanın beklendiğini söyleyen Eryılmaz, ikinci çeyrekte büyümenin ilk çeyreğe göre zayıflayabileceğine dair tahminlerde bulundu. Eryılmaz, işsizlik verisinde de düşüşün devam ettiğini belirtti.

 

 

BORSA’DA 11 BİN PUAN AŞILACAK MI?

Borsa İstanbul’da yatay seyrin devam ettiğini söyleyen Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, endeksin 10.700 puan üstüne tutunduğunu ancak 11.000 puan seviyelerinin üstüne çıkamadığını dile getirdi. Borsada gri listeden çıkış kararının öncesinde fiyatlandığı için satışların başladığını ifade eden Eryılmaz, 11 bin puan için yeni destekleyici unsurlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Eryılmaz, bankacılık tarafında güçlü bir satış olduğunu vurguladı. Yukarı yönlü ivmenin devam edebilmesi için kapanışlarda 11 bin üzerinde devam etmesi gerektiğini dile getiren Eryılmaz, haftaya Moody’s kredi derecelendirme kuruluşundan gelmesi beklenen not artışı ile endeksin toparlanacağını belirtti. Eryılmaz, yabancı tarafında satışların sürdüğünü ve yabancı yatırımcının neden gelmediğine ilişkin belirsizliğin etken olabileceğini dile getirdi.

 

 

ALTINDA ABD RÜZGARI

Yaz ayları başlangıcı ile altında durgunluk olduğunu söyleyen Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, durgunluğun Fed belirsizliği ve jeopolitik risklerdeki soğumaya bağlı olduğunu söyledi. Çin Merkez Bankası’nın son iki aydır altın alımını durdurmasına dikkat çeken Eryılmaz, altının bu etkenler ile 2.300 – 2.340 dolar arasında seyrettiğini belirtti. Altının Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verileri ile yukarı yönlü hareket ettiğini söyleyen Eryılmaz, altında 2.393 dolar seviyesinde kapanışın gerçekleştiğini ifade etti. Eryılmaz, altının bu hafta ABD enflasyon verisini takip ettiğini dile getirdi.

Eryılmaz, “Yarın beklentiye paralel ya da beklenti altı bir enflasyon verisi gelirse 2.400’lü seviyeleri gündeme getirir” dedi.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Şems 1 hafta önce Şikayet Et
    Bana ne Amerikadan. Bana ne Çin borsasından? Adamların ekonomisi bizim 50 katımız. Küresel emperyal ekonimiden bağımsız olmalıyız.
    Cevapla