2024'te emekli olmak neden avantajlı?

Emekli aylığının hesaplanmasında, prim ödenen gün sayısı büyük önem taşıyor. Talep dilekçesinin verilme zamanı da aylığın miktarını etkilerken, geçerli yıldaki ekonomik göstergeler de süreç üzerinde etkili oluyor.

2024'te emekli olmak neden avantajlı?
2024'te emekli olmak neden avantajlı?
GİRİŞ 10.07.2024 11:08 GÜNCELLEME 10.07.2024 11:25

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, emekli maaşlarının güncelleme katsayısı hesaplama sisteminden dolayı bir farklılık oluştuğunu belirtti. 2024 ve 2025 yıllarında emekli olacaklar için bu farkın yeniden ortaya çıktığını ifade eden Zengin, 2024 yılında emekli olmanın şu anda yüzde 30 daha avantajlı bir durum yarattığını söyledi. Zengin, net rakamın belirlenebilmesi için yıl sonu enflasyonunun görülmesi gerektiğini de ekledi.

EMEKLİ OLUNAN AY VE YILA GÖRE MAAŞ MİKTARI DEĞİŞEBİLİYOR

2024 yılında emekli olunduğu takdirde ocak ve temmuz aylarındaki artışın kümülatif olarak emekli aylığına yansıtıldığını söyleyen Zengin, bir sonraki yıla geçildiğinde bu sefer ocak-temmuz artışlarının değil, o yıl içerisindeki 12 aylık TÜFE oranında artırıldığının altını çizdi.

Zengin, önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüş eğilimi olduğu için 2024 yılında emekli olmanın daha avantajlı olduğunu ifade etti.

DİLEKÇENİN NE ZAMAN VERİLDİĞİ DE TARİHE ETKİ EDİYOR

Emeklilik dilekçesinin ne zaman verildiği emekli olunacak tarihe de etki ediyor.

Zengin, şöyle devam etti:

Özel sektör işçileri ile kamuda her ayın 1'inde ücretlerini alan işçiler 31 Aralık'a kadar dilekçesini verirlerse o yıl emekli oluyorlar, 1 Ocak ve sonrasında verirler ise sonraki yıl emekli oluyorlar. Her ayın 14'ünde ücreti alan kamu işçileri ise yılın 14 Ocak'ına kadar önceki yıl 15 ocak ve sonrasında verirlerse sonraki yıl emekli oluyorlar."

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.