Erdoğan talimatı verdi! Dar ve orta gelirli vatandaşa konut desteği

Hükümet, dar ve orta gelirli vatandaşların konuta erişimi kolaylaştırmak için kolları sıvadı. Yeni finansal formüllerin üretilmesi için hazırlık yapılacak. Hazine ile TOKİ sahaya inecek, kapsamlı bir destek paketi oluşturulacak.

GİRİŞ 28.06.2024 15:52 GÜNCELLEME 28.06.2024 15:57
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci kapsamlı bir rapor sundu.

Sabah'tan Fatma Göksu'nun haberine göre; Nihat Zeybekci, MYK öncesi yaptığı hazırlıkta, Türkiye'nin 7 bölgesinden milletvekilleri ile görüşerek, vatandaşların acil ihtiyaçlarının yer aldığı bir rapor hazırladı.

Raporda, dar ve orta gelirli vatandaşların konut alımında yaşadığı sorunlar ve bunun için alınması gereken önlemler de yer aldı.

TALİMAT VERDİ

Vatandaşın konut problemi, finansa erişim talepleri, öneri ve istekleri MYK üyelerine kapsamlı şekilde anlatıldı.

Dar ve orta gelirli vatandaşın konuta erişimi ile ilgili yeni finansal formüller üretilmesi önerisi MYK'da tartışıldı. Sunumu sonuna kadar dinleyen ve notlar alan Başkan Erdoğan, sürece dair bir çalışma yapılmasını istedi.

HAZİNE VE TOKİ ÇALIŞACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) konuyla ilgili formüller geliştirmesi kararı alındı. Buna göre, dar ve orta gelirli vatandaşlar için uzun vadeli sürdürülebilir ve maliyet olarak da kabul edilebilir çözümler üretilecek.

Yeni finansal formüllerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Hükümet, 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'da da (OVP) konut sektörüyle ilgili önemli mesajlar vermişti.

OVP metninde, "Kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzı hızla artırılacak, depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı artırılacaktır" denilmişti.

Erdoğan, "Yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânını artıracağız" ifadelerini kullanmıştı.

Hazine ile TOKİ'nin yapacağı çalışmayla, dar gelirli vatandaşların konut probleminin nasıl çözüleceği, finansa erişim talepleri değerlendirilecek. Hükümet OVP'nin açıklanmasının ardından ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara uygun faizle kredi verileceğini duyurmuştu.

BANKALARIN FAİZLERİ YÜKSEK

Dar ve orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak iyice zorlaştı.

Bankalarda konut kredilerinde faiz oranları yüzde 3 ile 6 arasında değişiyor. En düşük faizle kredi veren bankadan 1 milyon TL'lik konut kredisi alan bir vatandaşın aylık taksit ödemesi 32 bin TL'ye geliyor.

Bu durum, kredi ile ev alma olanağını dar ve orta gelirli vatandaşlar için oldukça zorlaştırıyor.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 107
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  Ev alması zorlaşıyor değil imkansız
  Cevapla
 • 4444 3 hafta önce Şikayet Et
  Deprem bölgesinde genel sağlık sigortası prim borçları silinmeli depremden dolayı işsiz kalındı gss borçları her ay çoğalıyor, yabancı sığınmacılar bizim ülkemizde borçlanmadan yaşıyor sağlık bedava herşey bedava .
  Cevapla
 • AHMET 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanım, hayat pahalılığı en önemli sorun. Serbest piyasa altında milletimiz soyunuyor. Kiraların asgari 15000tl olduğu bir ortamda 10000tl emekli maaşı olmaz. Emeklinin ve çalışanın alım gücünü artırın. Marketlerle ilgili kanun, hal kanunu gibi olmasın.
  Cevapla
 • Hbay 3 hafta önce Şikayet Et
  Ülkemizdeki sığınmacılar ve göçmenler gitsinler hiç bir sorun kalmaz
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Çözüm basit devlet toki yapıp kendi kiraya verecek. Ev sahibi devlet olacak kişi kirasını devlete ödeyecek. insanlar yıllarca ev sahibi olmak için dünyalık peşinde olmayacak. Avrupa da uygulanıyor bu sistem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle