Piyasalarda gergin bekleyiş: Perşembe ve Cuma gününü işaret etti!

Yurt içinde faiz kararı ve merkez bankası yetkililerinin açıklamalarıyla dolu bir hafta piyasaları bekliyor. Yurt dışında ise piyasalar yoğun veri akışına odaklandı.

GİRİŞ 25.06.2024 14:24 GÜNCELLEME 25.06.2024 14:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Haziran ayını kapatmaya hazırlanan Borsa İstanbul, haftanın ikinci işlem gününe yüzde 0.12 oranında artışla 10.780 puan seviyesinden başladı.

Yurt içinde piyasaların gözü 27 ve 28 Haziran’da.

27 Haziran Perşembe günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun haziran ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor. Banka en son mart ayında 500 baz puanlık faiz artışına gitti. Nisan ve mayıs aylarında ise politika faizi değişmedi. Karar metninde verilecek mesajlar da piyasaların odağında olacak.

Haftanın son işlem günü 28 Haziran’da ise Türkiye’nin gri listeden çıkması bekleniyor. Türkiye'nin, mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden gri listeden çıkıp çıkmayacağına ilişkin karar bu hafta belli olacak.

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik belirsizliğin sürmesiyle dalgalı seyrediyor.

Altının gram fiyatı güne düşüşle başlamasının ardından 2.453 liradan işlem görüyor.

Bayram sonrası piyasalarda veri akışını değerlendiren Ekonomist Mustafa Aşkın, yurt içinde ve yurt dışındaki gelişmeleri Haber7’ye aktardı.

 

 

PİYASALARIN GÖZÜ MERKEZ'DE

Merkez Bankası’nın politika faizinde bir değişikliğe gitmeyeceğini belirten Aşkın, ‘Sürpriz bir karar beklenmiyor’ dedi. Aşkın, piyasaların karardan çok karar metnine ve TCMB’nin söylemlerine odaklanacağını da belirtti. Sıkılaştırma noktasına karar metninde vurgu yapılmasını beklediğini söyleyen Mustafa Aşkın, bunun doğru bir adım olduğunu dile getirdi. 28 Haziran’da yapılacak olan toplantıya değinen Aşkın, Türkiye’nin bu toplantıda gri listeden çıkabileceği yönünde beklentilerin oluştuğunu ifade etti.

 

 

BORSA YENİ REKOR KIRACAK MI?

Borsa’da yeni bir rekor seviye beklemediğini ifade eden Mustafa Aşkın, para girişi sağlanmadığı ve bazı hisse senetlerinde bazı aracı kurumların sert satışları olduğunu belirtti. Bayram öncesi haber akışları ile borsanın 10 bin puanın altına gerilediğini söyleyen Aşkın, bayram sonrası 10.700 seviyelerinde borsanın tutunmaya çalıştığını ifade etti. 11 bin puanın üstünde rekor seviyeler için para girişi olması gerektiğini dile getiren Aşkın, dikkat edilmesi gereken seviyeleri de açıkladı.

 

 

ALTINDA FED ETKİSİ

Altında sabah saatlerinde yaşanan sürpriz hareketi değerlendiren Aşkın, Fed’in açıklamalarına bağlı olarak yorumladı. Altının dolar karşısında dalgalandığını dile getiren Aşkın, panik yapılmaması konusunda yatırımcılara uyarılarda bulundu. Altının 2.300 seviyelerinin üzerinde kalmayı çalıştığını ifade eden Aşkın, bu yaz itibarıyla altında 2.400 – 2.500 seviyelerinin görülebileceği yönünde tahminlerde bulundu. Aşkın, yatırımcıların merkez bankalarının altın alıp almadığına bakması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Sağol
  Cevapla
 • SDSWD 3 hafta önce Şikayet Et
  faizli parayla rezerv olmaz
  Cevapla
 • Murat 3 hafta önce Şikayet Et
  Yatırım, üretim, imalat, istihdam, ihracaat gerisi para kazandırmaz.
  Cevapla