Pazarda, markette 4 katı fiyata satılıyor! Hasat erken başladı

Adana’da turfanda domateste bu yıl 100 bin ton rekolte bekleniyor. Fiyatı tarlada 5-6 liradan alıcı bulan domates, metropol şehirlerin market ve pazarlarda 3-4 katı fiyatına satılıyor.

Pazarda, markette 4 katı fiyata satılıyor! Hasat erken başladı
Pazarda, markette 4 katı fiyata satılıyor! Hasat erken başladı
GİRİŞ 25.06.2024 10:25 GÜNCELLEME 25.06.2024 12:01
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kentte yaklaşık 25 bin dönüm alanda ekimi yapılan tarla domatesinde hasat devam ediyor. Turfanda domatesin tarlada kilogramı ortalama 5-6 liradan alıcı bulurken, hasadı yapılan ürünler Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt dışına gönderiliyor.

DOMATESLER YANDI

Bu sene Haziran ayının ilk günlerinde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle domatesin yarısı tarlada yanarken bu yıl 100 bin ton rekolte bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerin market ve pazarlarında ise domates fiyatı 25 liraya kadar dayanıyor.

“UMDUĞUMUZ BULUNMADI”

Hasat sırasında İhlas Haber Ajansı’na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, sıcak hava nedeniyle domatesten bu sene çiftçilerin umduğunu bulamadığını belirterek, “Bu yıl havaların çok sıcak olmasından dolayı domates hasadı erken başladı. 2 ve 7 Haziran arasındaki 45 derecelik sıcak, domatesin en az yüzde 60 yakını yandı. Diğer illerdeki domateslerde aynı anda çıkınca şuan tarlada fiyatı 6 liranın altında satılıyor. Çiftçilerimiz domatesten para kazanamıyor” ifadelerini kullandı.

“DOMATESİN YARISI ZARAR”

Adana’nın afet bölgesi kapsamına alınmasını gerektiğini belirten Başkan Doğan, “Biz, bu sene domates ve diğer ürünlerde de yanık olduğu için Adana bölgesinin afet kapsamına alınmasını istedik. Bu yıl Adana’da 25 bin dönüm alanda domates ekimi var. Domates hasadı her yıl Mayıs ayında hasadı başlardı ve Temmuz’un ilk haftasına kadar devam ederdi. Domateslerin çoğu yandığı için fiyatların yükselmesini bekliyorduk ama şuan fiyatlar 5-6 liradan gidiyor. 1 dönüm için 25 bine kadar masraf var. Çiftçimiz bu masrafın ancak yarısını kazanabildi. Diğer yarısı tamamen zarar. Domates yandığı için bu sene hasat erken bitecek” dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Gariban isci 2 hafta önce Şikayet Et
  Yorumlara bakiyorumda ciftci zarar etti diye davul zurnayla oyun oynayacaksınız. 2022 de seftali para etmemişti. O zaman dua etmiştim inşallah seftalinin tüyünü muhtaç kalırsınız diye. Şuan seftali pazarda 50tl. Çiftinin ahini almayin
  Cevapla
 • misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  hepsini öyle ortalığa saçıp çarçur ederseniz umduğunuzu nasıl bulursunuz sayın üretici kardeşim.
  Cevapla
 • Gariban isci 2 hafta önce Şikayet Et
  Onlar bozuk ürünler kardeşim. Hiç bir ciftci yetiştirdiği malı çöpe atmaz. En kötü dalında bırakır ama yine de toplanmış mahsulü çöpe dökmez
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  devlet aracıları bir terbiye etmesi lazım çifçinin eleden beleş alıyorlar fiyatı kendine göre ayarlıyorlar
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Hırsızı dar ağacında sallandır ,bak ortalık nasıl güllük gülistanlık oluyor !
  Cevapla
 • Mustafa Almanya 2 hafta önce Şikayet Et
  Bahtiyar kardeşim senin fikrin Kilicdaroglu bir ara Muhtarlara kalem alacakti ona benziyor isik var sende
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle