ASELSAN, NATO tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi

ASELSAN sistemleri, NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatı'nda Türkiye’nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştirdiği ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri oldu.

GİRİŞ 24.06.2024 17:43 GÜNCELLEME 24.06.2024 17:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, NATO’nun en önemli ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, tatbikata, aktif olarak kullandığı ASELSAN ürünleri Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T), Ateş İdare Cihazı (KORKUT 130/35), Kaideye Monteli Stinger (KMS ZIPKIN) ve MANPADS Tim Teçhizatı sistemleri ile katılım sağladı.

Romanya’da gerçekleşen tatbikatta, ASELSAN hava savunma komuta kontrol ve silah sistemleri, NATO ülkelerinde bulunan diğer sistemler ile ortak bölgede konuşlanarak Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T) üzerinden Almanya, Macaristan ve Portekiz sistemleri ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimi sağlayarak tatbikat boyunca başarılı bir şekilde NATO sistemleri ile tam entegre çalıştı.

Açıklamada, "HAKİM-ADOC/T taktik data link üzerinden üst komuta kontrol unsurları olan NATO sistemlerine bağlanarak KORKUT 130/35, KMS ZIPKIN ve MANPADS ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimini başarılı bir şekilde sağlandı. Tatbikatta Türk Hava Kuvvetleri ekipleri tarafından KMS ZIPKIN atışı da başarı ile gerçekleştirildi." ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: AA, İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Dede 2 hafta önce Şikayet Et
  S 500 gibi olmali
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 hafta önce Şikayet Et
  Irak ve Suriye gerginliğinde ABD başta bölgedeki Patriotları toparlayıp gittiler..ABD burnumuzun dibinde "teröristan" ı kurmaya çalışıyor.NATO'nun 5nci maddesi gereği bizle teröre karşı durması gereken NATO ülkeleri PKK'yı destekliyor. Biz hala İncirliğinden, Küreciğine,Aselsanına kadar NATO'nun sadık ülkesiyiz borusu öttürüyoruz..!!
  Cevapla
 • Uzayli RötGen 3 hafta önce Şikayet Et
  sözde müttefiklerimiz ingiltere Kanada Fransa Almanya israil ve ABD Terrorist yepege daes fetö ve pekaka'yi destekliyor istihbarat finansman medya Lojistik ve silah sagliyor, ayni müttefiklerimiz ingiltere Kanada Fransa Almanya israil ve ABD CAATSA kapsamında Türkiye'ye ambargo uyguluyor !???????
  Cevapla
 • Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Para icin bizim düsmanimiz olsa bile destek veriyorsunuz. Yapma ASELSAN.
  Cevapla
 • delidumrul 3 hafta önce Şikayet Et
  göstermeyin teknolojiyi kafire
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle