Akkuyu NGS'ye yeni eğitim simülatörü teslim edildi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşa sahasına yeni bir simülatör teslim edildi. Simülatör, santralin elektrik bölümü çalışanlarını elektrikli ekipmanlar üzerinde çalışma konusunda eğitmek üzere tasarlandı.

GİRİŞ 24.06.2024 15:00 GÜNCELLEME 24.06.2024 16:12
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Rosatom'un elektrik enerjisi bölümü olan Rosenergoatom Concern A.Ş'nin kontrol biriminin bir parçası olan Rusya Nükleer Güç Santralleri İşletme Bilim ve Araştırma Enstitüsü (VNIIAES A.Ş) tarafından üretilen simülatör, elektrikli ekipmanların bakım ve onarım eğitimi için üretildi. Simülatörün donanım sistemi, güç ünitesindeki elektrikli ekipmanların birebir aynı bileşenlerini içeriyor. NGS'nin işletimi sırasında 0,4 kilovolt voltajla çalışacak olan ekipman, santralin elektrik ekipmanıyla tamamen aynı parçalara sahip. Simülatörün güç devreleri, personel için güvenli voltajlar kullanıyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Nükleer Güç Santrali Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh simülatörün teslimine ilişkin olarak şunları kaydetti:

"NGS işletme personelinin eğitimi için Türkiye'nin ilk ve benzersiz eğitim merkezini donatmak üzere çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Geçen yıl eğitim merkezi faaliyete geçtiğinde, kontrol odasının tam ölçekli simülatörü ile donatıldı ve bu simülatör sayesinde reaktör ve türbin binalarındaki ekipmanları kontrol etme konusunda uzmanları eğitmeye başladık. Tüm NGS işletme personeli için simülatörle uygulamalı eğitim zorunluluk teşkil ediyor. Rosatom'un tesislerinde Akkuyu NGS personeli için özel olarak üretilen elektrik ekipmanları eğitim simülatörü, elektrik bölümü çalışanlarının niteliklerini geliştirmelerini sağlayacak. Yeni simülatörde elektrik bölümü uzmanları gerekli tüm becerileri gerçeğe en yakın koşullarda uygulayacaklar."

Akkuyu NGS eğitim merkezi, Cumhuriyetin 100'üncü yıldönümünde faaliyete geçti. Aynı tarihte tam ölçekli bir ünite kontrol odası simülatörü, bir analitik simülatör ve bir ön eğitim odası kurulup işletmeye hazır hale getirildi. Bugüne kadar nükleer santral işletme personelinden 6 grup eğitim merkezindeki eğitimini tamamladı.

KAYNAK: DHA
Emre Genç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emre Genç

Editör Hakkında

YORUMLAR 8
 • murat 2 hafta önce Şikayet Et
  Hic bitmicek galiba
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  22.06...eeeesi heykel 100 senedir bi işe yaramadı....burdan üretilen enerji ile torununun torunu bile çalisacagi fabrikalar çalışacak!!!Başka eeeeeeennnnn varmı?
  Cevapla
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  noyazi sen santrali oyuncak mı zannediyon,bir araba 3/4 yılı aldı. bunları senin dedelerin yapması lazım dı,ama heykel yapmaktan fırsat bulamadılar.
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  santrali hala bizim sanıyor.
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Heykelle kafayı bozdunuz la. Senin de atalarındı onlar bu ülke kolay kurulmadı. Yalnız bu santral rusların. Sadece elektrik satacak. Ve ne taahhüt edilip kaçtan satacağını dahi bilmeden cahilce savunuyorsun farkında mısın? Santrali yapan rus, işleten rus, yakıtı rusyadan elektriği de sen alacaksın. Eee?
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  bu üluekeye bu işleri yapmakta ne kadar gec kalmışız
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 3 hafta önce Şikayet Et
  ABD'nin F-16 oyalamasında olduğu gibi Rusya da Akkuyu için oyalama taktiği mi uyguluyor. Santral neden faaliyete geçemiyor.
  Cevapla
 • Burhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen bu işi oyuncak sandın heralde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle