4,5 saatlik Şimşek-Karatepe zirvesi! Masada hangi konular var?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile içerisinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin de bulunduğu heyet bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 4,5 saat sürerken, Bakan Şimşek CHP heyetini görüşme sonrası kapıya kadar uğurladı.

GİRİŞ 24.06.2024 15:04 GÜNCELLEME 24.06.2024 18:47
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Kurban Bayramı tatili sonrası Ankara'da yeni haftanın ilk gününde kritik bir görüşme gerçekleştirildi. CHP'nin 'Hazine ve Maliye'den sorumlu kişisi Yalçın Karatepe ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek saat 10.00'da bakanlıkta bir araya geldi. CHP heyetinde Karatepe'nin yanısıra iki ekonomi kurmayı daha yer aldı.

Selin Sayek Böke.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir de görüşmede bulundu.

4,5 SAATLİK ZİRVE

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile içerisinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin de bulunduğu heyet ile görüşmesi sona erdi. Saat 10.00'da başlayan görüşme yaklaşık 4,5 saat sürdü.

HANGİ KONULAR ELE ALINDI?

CHP heyeti, Bakanlığa yapılacak ziyaret öncesi Mehmet Şimşek ile yapılacak görüşmede ele alınacak konuları da masaya yatırdı. Heyetin halihazırda çalışmaları devam eden "Vergi Reformu" paketi ile ilgili önerilerin bulunduğu bir rapor hazırladığı öğrenildi.

CHP'li kurmayların ayrıca "Acil önlem alınması gereken konular" başlığı altında da bir rapor hazırladığı ve görüşmede bu raporun Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sunulduğu bildirildi.

Mehmet Şimşek

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞI DA MASADA

CHP'li Yalçın Karatepe, Temmuz'dan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması talebini dile getirdi. Emekliler için de enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması önerisi masada yer aldı.

Görüşmede ayrıca tarımsal desteklerin arttırılması, TÜİK verileri, Varlık Fonu gibi başlıklar da CHP'li kurmaylar tarafından gündeme getirildi.

Şimşek'in CHP heyeti ile görüşme kararı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in CHP Genel Merkezi'nde yaptığı görüşmede alınmıştı.

CHP'nin gölge kabinesinde yer alan isimler daha önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de görüşmüştü.

Yalçın Karatepe .

KARATEPE'DEN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Karatepe, görüşmeye ilişkin CHP Genel Merkezi'nde açıklama yaptı. "Görüşmede dört ana başlıkta talep ve görüşlerimizi ilettik" diyen Karatepe, bunları asgari ücrete ara zam, emekli maaşlarının ciddi oranda artırılması, tarımsal desteklerin ve tarımsal ürün fiyatlarının güncellenmesi ile vergide adaletsizliğin giderilmesi olarak sıraladı.

CHP'li Karatepe'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Asgari ücret ve emekliye zam talebimizi ilettik. Asgari ücrete zam yapılmamasını şiddetle reddediyoruz. Emekli aylıklarında artışın da zorunlu olduğunu ilettik. Yasadan gelen artışın yeterli olmadığını ve bunun üzerinde ilave bir artış yapılması gerektiğini söyledik. Tarımın bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu ilettik. Çiftçilere yeterli desteğin verilmesi gerektiğini ilettik.

Vergide adaletin sağlanması konusundaki görüşlerimizi de paylaştık. Ödenen verginin ekonomik güçle ilişkili olmadığını ifade ettik. Gelir vergisi dilimleri belirlenirken asgari ücret düşülerek belirlenmiyor. Ocak maaşı ile aralık maaşı arasındaki fark olduğunu ifade ettik. Vergi dilimi belirlenmesinde asgari ücret düşülmesinden sonraki kısmın dikkate alınmasını ifade ettik.

Emekli bir vatandaş maaşı yetmediği için ek hesaptan aylık para çekiyor yüzde 5 faiz ödüyor, yüzde 30'u kadar da vergi ödüyor. Bu kadar vergi yükü yüklenmesi kabul edilebilri olmadığını bunun sıfırlanması gerektiğini ifade ettim. Kredi kartları ve KMH'lardaki faizi oranlarının makul seviyelere indirilmesini talep ettim.

TÜİK'in açıkladığı verilere ilişkin eleştirilerimiz olduğunu ifade ettik. Verilerin şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledim. TÜFE endeksinde yer alan 406 maddenin fiyatlarının yayınlanmadığını biliyoruz. TÜİK verilerine olan şüphenin kalkmasını istiyorsanız bağımsız bir hakem kurulu gibi bir heyet oluşturun, verileri şeffaf bir şekilde incelesinler."

"ASGARİ ÜCRETİN ARTACAĞI YÖNÜNDE İZLENİM EDİNMEDİM"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karatepe, asgari ücret ve emekli zammına ilişkin soruyu, "Asgari ücretin artırılacağı konusunda bir izlenim edinmedim. Bunun bir zorunluluk olduğunu ifade ettim. Emekli zammında artışın enflasyon oranıyla sınırlı kalmaması gerektiğini ifade ettim. Bakan dinledi, biz de takipçisi olacağız" şeklinde yanıtladı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Sivas'ı senin tuzun kuru gibi, enflasyonu sadece maaşa gelen zammı yükseltiyor, basında duyduğun sözleri söylüyorsun
  Cevapla
 • Yiğido SİVAS 2 hafta önce Şikayet Et
  Eyide CHP önümüzdeki süreçte hükümet bütün kesimlere elden geldiği kadar zam yapacak asgari ücrette artmalı ADALET olsun memura seyyanen zam bütün dengeleri bozdu verilecek maaş artışları ile hurraaaaaa her şeye ZAM gelecek kesin
  Cevapla
 • Halil 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu muhalefet esnafı hiç düşünmüyor bağkur prim ödemesi asgari ücretin yüzde kirkbesi artı miletvekili ve bürokratlar asgari ücret katları şeklinde maaş alıyor
  Cevapla
 • ömer 2 hafta önce Şikayet Et
  chp lilerasgari ücrete zam istemişler, chp ye tavsiyem yönettikleri belediyelerdeki ve belediyelere ait şirketlerdeki çalışan memur ve işçilere zam yapabilirler, ellerinden alan yok
  Cevapla
 • asıl yorum 2 hafta önce Şikayet Et
  Yapmazlarsa da biz talep ettik onlar yapmadı diyecekler. Kazanan hep chpkk olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle