Alman liman şirketi, Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor

Almanya ile Mersin'i birbirine bağlayan JadeWeserPort Wilhelmshaven Limanı Üst Yöneticisi (CEO) Marc-Oliver Hauswald, “Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyoruz çünkü geleceğe dair çok fazla fırsat olduğunu düşünüyoruz" dedi.

GİRİŞ 22.06.2024 15:36 GÜNCELLEME 22.06.2024 15:42
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Kovid-19 salgını ve Ukrayna-Rusya Savaşı, tedarik zincirinde köklü değişikliklere kapı aralarken birçok uluslararası şirket de tedarik zincirlerini yeniden yapılandırmaya başladı. Bu şirketlerden birisi de Almanya'nın tek derin su limanı olan ve Almanya ile Mersin'i birbirine bağlayan JadeWeserPort Wilhelmshaven Limanı.

Almanya'da yük taşımacılığının merkezinde yer alan, sanayi ve lojistik alanlarının pazarlanması ve yönetiminde ağırlığını koruyan JadeWeserPort Wilhelmshaven Limanı, Türkiye'yi tedarik zincirlerinde önemli bir ülke olarak görüyor.

Marc-Oliver Hauswald

ALMANYA'NIN TEK DERİN SU LİMANI

Hauswald, şağı Saksonya eyaletinin limanın yüzde 100 hissesine sahip olduğunu belirtti. Konteyner taşımacılığında Almanya'nın üçüncü büyük limanı konumunda bulunan limanın ayrıca ülkenin tek derin su limanı olduğunu hatırlatan Hauswald, 1725 metre uzunluğunda rıhtıma sahip terminale dünyanın en büyük konteyner gemilerinin yanaştığını vurguladı. Limanda bir Türk şirketinin de faaliyette bulunduğunu aktaran Hauswald, farklı sektörlerdeki Türk şirketleri için fırsatlar olacağına dikkati çekti. 

'ORTA KORİDOR'UN ÖNEMİ BÜYÜK

Hauswald, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Orta Koridor’un önem kazandığını anlatarak, bu bölgedeki potansiyele değindi. Orta Koridor'u kullanan Çin merkezli lojistik şirketleri ve limanları ile bağlantılarının olduğunu anlatan Hauswald, gelecek yıl bu ülkeyle yeni hatlar açacaklarını bildirdi.

BİR HEYETLE TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEKLER

Almanya'da bir altyapı şirketi olarak Türkiye'ye yatırım yapamayacaklarını belirten Hauswald, Avrupa ile ticaret yapmak isteyen Türk iş ortakları aradıklarını ve yakında Türkiye'yi bir heyetle ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye ile ilgilenmeyen ülke yok ki, adamlar gözümüze- kaşımıza aşık deyil, çok büyük çıkarları var, adamlar kendi çıkarları için geliyor, bizi için deyil.Sömürüyor, kirletiyor, parayı alıp gidiyor, bizlerde mal gibi bakıp seviniyoruz.
  Cevapla
 • SARÌYER,LÌ 34,5 4 hafta önce Şikayet Et
  Sokmayın bu yahudileri
  Cevapla
 • Koparan 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu tiplere ; Ölü soyguncusu denir.? Allah Dünya Liderine uzun ömürler versin. Ne yapacagini bilir. Allahtan zihniyeti bozuk zihniyetli ler, koltukta degil. Tam aradiklari bir durum. Parcala ve yuttur...!
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  bunlara fırsat vermeyin kâfir den bu memlekete hayır gelmez.
  Cevapla
 • Hasan 4 hafta önce Şikayet Et
  Almanların Türkiye'de bir tane otomobil fabrikası yok ama en çok otomobili onlar satıyorlar buna engel olmamız lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle