Engelli aracı alımında yeni dönem başlıyor

Yeni vergi paketine üzerinde çalışmalar devam ederken, pakette engellilere sağlanan ÖTV indiriminde değişikliğe gidilmesi bekleniyor. Düzenleme ile istisnadan yararlanma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılması düşünülüyor.

GİRİŞ 22.06.2024 11:55 GÜNCELLEME 22.06.2024 12:05
Bu Habere 529 Yorum Yapılmış

Önümüzdeki hafta TBMM'nin gündemine gelecek yeni vergi paketinde engellilere sağlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimine de kısıtlama getirilmesi planlanıyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi hedefleniyor.

Engellilere uygulanan pozitif ayrımcılık kapsamında araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri uygulanırken, bu durum bazı engellilerin akrabaları tarafından üzerlerine araç alınması ile suistimal ediliyordu. Bu da devlette büyük bir vergi kaybına sebebiyet veriyordu.

48 MİLYAR LİRALIK KAYIP

Türkiye'de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyor. Bu muafiyet kapsamında yalnızca bu yılın ilk 3 ayında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşirken, ÖTV ve KDV kaybı ise 47.8 milyar TL oldu.

2 ALTERNATİF VAR

Meclis'e gelecek düzenleme için ise iki alternatif üzerinde çalışıldığı öğrenildi. İlk alternatifte istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması, taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı'nın yeniden değerleme oranında artan tutarı, yüzde 50'sine kadar artırma yetkisinin kaldırılması üzerinde çalışılıyor.

İkinci alternatifte ise ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması, teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması, engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak ilgili bakanlık tarafından nakit desteği verilmesi üzerinde çalışılıyor.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 529
 • Merih Çankırlı 2 hafta önce Şikayet Et
  Engelli aracını yenilemesini Madem 10 yıla çıkarıyorsunuz, KDV muafiyeti getirin Engell'iden Vergi almayın, Bazı Engelliler Dolmuş veya otobüse binip istediği yere gidemiyor, hatta kullandığı aracının yakıtına'da ÖTV ve KDV muafiyeti Getirilsin, Devlet Engelli'nin Arabasın'dan ve Engelli'nin yaktığı yakıt'dan Alacağı vergiden Tasarruf etmekle Türkiye Cumhuriyeti nin Refah Seviyesinimi yü
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  En doğrusu engelli plakası geri gelmeli hem diğer sürücülerin güvenli için engelli plakası olursa trafikte sıkıştırmaz biraZ daha nezaket Li olurlar engelli araçı alırken utanmıyor larda engelli plakasıyla binerken niye utanıyorlar gerçekten ihtiyacı olanlar biner bu şekilde
  Cevapla
 • engelli vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Engelli raporu olup bu durumdan yararlandirilmayan tek ülke turkiyedir bunu da bakarsınız Bravooo
  Cevapla
 • Ahmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Gerçek engellilere bir sözüm yok çoğu insan yaşlı anasına babasına dedesine yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı rapor çıkarıp kendi menfaatine araç alıyor bu konu son günlerde iyice suistimal edilmeye başladı bu durum alın teri ile vergisini ödeyen vatandaştan kesilip veriliyor lütfen kul hakkına girmeyin
  Cevapla
 • Mehmet kırık 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben bir terör Gazisi olarak engelli araçtan faydalanamıyorum Niye sağ gözümü kaybettiğim için faydalanamıyorum lütfen buna adam gibi düzenleme getirin ya çıkıyorsunuz televizyonlarda diyorsunuz ki Gaziler ÖTV'den faydalanır diyorsunuz ama maalesef faydalanamıyoruz benim organ Kaybım Göz göz olduğu için engelli sıfatına girmiyor Lütfen buradan cumhurbaşkanımıza sesleniyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle