SUKAP'tan belediyelere 117 milyar liralık destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi (SUKAP) kapsamında, belediyelere 117 milyar lira değerinde hibe ve kredi desteği sağlandığını bildirdi.

SUKAP'tan belediyelere 117 milyar liralık destek
SUKAP'tan belediyelere 117 milyar liralık destek
GİRİŞ 21.06.2024 15:58 GÜNCELLEME 21.06.2024 17:11

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada, yerel yönetimlerin içme suyu şebeke, içme suyu arıtma, atık su şebeke, atık su arıtma ihtiyaçlarının desteklenmesine yönelik başlatılan ve bakanlığının ilgili kuruluşu İLBANK tarafından yürütülen SUKAP çalışmalarını değerlendirdi.

İLBANK eliyle belediyelere sağlanan hibe ve kredi destekleriyle şehirlerin altyapı ve üstyapısını ihya ettiklerini belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

"Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı'na hazırlamaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yerel yönetimlerin su, kanalizasyon ve altyapı projelerini desteklemek amacıyla 2011 yılında başlatılan SUKAP kapsamında belediyelerimize güncel maliyeti 117 milyar lira değerinde olan hibe ve kredi desteği sağladık. 556'sı içme suyu şebeke ve içme suyu arıtma, 859'u atık su şebeke ve atık su arıtma olmak üzere toplam 1415 projeyi tamamladık. Altyapı ve üstyapı yatırımlarımızla, şehirlerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz."

SUKAP, BELEDİYELERE UYGUN KOŞULLARDA KREDİ SAĞLIYOR

SUKAP ile nüfusu 25 binin altında olan belediyelere proje bedelinin yüzde 50'si oranında hibe, geriye kalan kısımlar için ise uygun koşullu krediler sağlanıyor.

Nüfusu 25 binin üstünde olan belediyelere ise proje bedelinin yüzde 100'üne kadar uygun koşullarda kredi veriliyor. Temin edilen finansman ile SUKAP kapsamında uygun görülen altyapı projeleri İLBANK tarafından ihale ediliyor, kontrol aşamaları tamamlanarak ilgili yerel yönetime teslim ediliyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.