Doğum yapan kadınlara yeni destek paketi: Bir yıla çıkarılacak!

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Azalan doğum oranlarına tedbir alacağız” açıklaması sonrası, kadınlara yönelik kapsamlı bir destek paketi çalışması başlattı.

GİRİŞ 21.06.2024 10:31 GÜNCELLEME 21.06.2024 10:41
Bu Habere 229 Yorum Yapılmış

AK Parti'nin son Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Türkiye'deki alarm veren doğum oranları geniş çapta tartışıldı.

Toplantıda, ücretli doğum izninin mevcut 4 aydan 1 yıla çıkarılması önerisi sunuldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu öneriye olumlu yaklaştı ve “Bu konuda klasik maliye politikalarının dışında hareket edeceğiz. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Basına yansıyan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a hızlı bir şekilde konuyla ilgili çalışma yapılması talimatı verdi.

BAKAN GÖKTAŞ DETAYLI SUNUM YAPTI

Bakan Göktaş, kısa süre önce AK Parti strateji ekibine, ücretli doğum izni süresinin 4 aydan 1 yıla çıkarılması konusundaki olası adımlarla ilgili kapsamlı bir sunum yaptı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA DEVLET DESTEĞİ

Sunumun ardından AK Parti kurmayları, bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmaması gerektiğini vurguladı. Dünya örneklerinin de incelenmesiyle ikinci ve üçüncü çocuk için devlet desteği verilmesi gerektiğini belirttiler. Toplantıda ayrıca, annenin izin süresinin kademeli olarak artırılması, kreş veya kira desteği ve kadının özlük hakları ile maaşında yapılabilecek düzenlemeler de ele alındı.

0-3 YAŞ DÖNEMİNİN ÖNEMİ

AK Parti kurmayları, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30-40 bin liradan aşağı değil. İkinci ve üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil.. 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi çok önemli.”

Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 229
 • Sırrı 3 hafta önce Şikayet Et
  Erkekde kadinda Ne evleniyor nede çocuk yapıyor bir çözüm
  Cevapla
 • Osmanlı 3 hafta önce Şikayet Et
  Çalışan kadın zaten doğurmuyor neyin izni bu
  Cevapla
 • Fatma 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne alaka saçmalik ya calisipta kac tane dogurmayan kadın var
  Cevapla
 • ADALET 3 hafta önce Şikayet Et
  Sadece devlet memurlarına özel devlet memuru bu ülkede ayrıcalığı var diğer anneler bu ülkenin vatandaşı değil muz cumhuriyeti den geldi onun için kanun işlemiyor
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Tüp bebek masrafı çok fazla devletimiz karşılarsa çok güzel olur
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  siz babaya yeterli maaşı verin ,kafası rahat olsun , başka destek lazım değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle