Bayramın ilk gününde güneşten elektrik üretiminde rekor kırıldığı bildirildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 16 Haziran'da gün içinde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 44'ü aşarak rekor kırdığını bildirdi.

Bayramın ilk gününde güneşten elektrik üretiminde rekor kırıldığı bildirildi
Bayramın ilk gününde güneşten elektrik üretiminde rekor kırıldığı bildirildi
GİRİŞ 18.06.2024 11:46 GÜNCELLEME 18.06.2024 11:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı'nın ilk gününde güneş enerjisinden elektrik üretiminde rekor kırıldığını belirtti.

Bakan Bayraktar, "16 Haziran günü toplamda 682 bin 223 megavat elektrik ürettik. Bunun 109 bin 501'i güneş enerjisinden karşılandı." bilgisini paylaştı.

Günün tamamında güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 16,05 olduğunu kaydeden Bakan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

"Gün içinde bu oran yüzde 44'ün üzerine çıkarak bu alanda bir rekora imza atıldı. Yine günün tamamında yenilenebilir kaynakların elektrik üretimi içindeki payı yüzde 63, yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ise yüzde 78,4 olarak gerçekleşti."

HER YIL 3 BİN 500 MEGAVAT GÜNEŞ KURULU GÜCÜ HEDEFİ

Bayraktar, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın son açıklanan kurulu güç istatistiklerinde Türkiye'nin yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünya ilk 11'ine girdiğini, Avrupa'da da 5'inci sırada olduğunu anımsatarak, "Önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3 bin 500 megavat güneş enerjisi kurulu gücünü devreye alarak bu alanda yeni rekorlara imza atmaya devam edeceğiz." dedi.

Bu hedefe ulaşmak için zaman zaman kapasite tahsisleri yaptıklarını kaydeden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını, enerji dönüşümümüzde olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2053 net sıfır emisyon vizyonu doğrultusunda temiz enerji yolculuğumuza ara vermeden devam edeceğiz."

KAYNAK: AA
Emre Genç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emre Genç

Editör Hakkında

YORUMLAR 1
  • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Avrupa'da çoğu evde güneş enerji panelleri yaygınlaşmaya başladı. Bir çok evde doğalgaz bağlantısı bile yok çünkü gaza ihtiyaç yok. Güneş fakiri kuzey ülkelerinde bile ıstma, soğuma, sıcak su gibi her türlü ihtiyaç için güneş enerji panelleri kullanılıyor ve üretilen ile tüketilen enerji nerdeyse aynı olduğu için ev sahipleri çoğu zaman fatura bile ödemiyor.
    Cevapla