Bakan Şimşek'ten bayram mesajı! "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda devam ediyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından Kurban Bayramı paylaşımı yaptı. Bakan Şimşek, "Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz." dedi.

GİRİŞ 17.06.2024 12:06 GÜNCELLEME 17.06.2024 13:22
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından Kurban Bayramı paylaşımı yaptı. 

Kayıt dışılıkla mücadeleye vurgu yapan Bakan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz."

 
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI YAZ DENETİMLERİ İÇİN SAHİLLERE İNİYOR


Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm beldelerinde yoğun kullanılan işletmelere yönelik denetimlerini sıkılaştıracak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı ekipleri, turizm sezonunun başlamasıyla bu alana yönelik denetim takvimini oluşturdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerinin altını çizmiş, bu yöndeki denetimlere ilişkin, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek." açıklamasında bulunmuştu.

Ekiplerce, yaz aylarında başta Antalya, Muğla ve İzmir olmak üzere turizm beldelerinde denetim gerçekleştirilecek.

Bu amaçla Antalya, İzmir ve Muğla'ya yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, plaj kulübü diye de bilinen beach clubların yanında otel ve pansiyonlara yönelik saha denetimleri gerçekleştirilecek. Denetimler kapsamında restoranlar, işlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de yer alacak.

Özelikle gece kulübü, restoran ve beachlerde hasılat tespitleri yapılacak.

KONUT KİRALAMA SEKTÖRÜ DE TAKİPTE

Gelir İdaresi ekipleri, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek.

Yazlık kiralamalara yönelik 2023 yılına ilişkin analiz çalışmaları da yapılırken bu kapsamda gelir elde ettiği düşünülen mükellefler izaha davet edilip sonuca göre gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potensiyeli bulunan konutlara yönelik yoklama yapılacak.

 

KAYNAK: HABER7, AA
Emre Genç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emre Genç

Editör Hakkında

YORUMLAR 47
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim ülkemizde ABD AB ülkelerindeki gibi bir vergi sistemi gerekiyor. Vergi yasası sil baştan yazılmalı. Vergi adaletsizliği var. Çok kazanan vergi vermiyor, az kazanan vergi yükü altında eziliyor
  Cevapla
 • Yeter 1 ay önce Şikayet Et
  Vergiden muaf esnaf neymiş şirketten fazla kazanıyorlar müşterinin yüzüne bakmı yorlar işim çok diyorlar maliyeci isen çok güzel ağlıyorlar lütfen rica ediyorum onlarıda denetleyin hemde hasılat tespiti.
  Cevapla
 • Ömer Genç 1 ay önce Şikayet Et
  Kayıtdışı yerine kayıtlı holdingler taksiler vs
  Cevapla
 • seyit 1 ay önce Şikayet Et
  Hala hayali ihracat yapıp laylon fatura kesenler var
  Cevapla
 • seyit 1 ay önce Şikayet Et
  Pandemide kısa çalışma ödeneği alanlara bakın. Matrah artırımı yapanlara bakın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle