Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı! 3 dakikada operasyona hazır

MKE, Bangladeş’e yönelik BORAN Obüsü teslimatına başladı. BORAN Obüsü’nün ihracatı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olma özelliğine sahip. Konuya ilişkin MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk'te açıklama yaptı.

GİRİŞ 13.06.2024 17:21 GÜNCELLEME 13.06.2024 17:28
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Aktürk, yerli ve milli ve savunma sanayi ürünleriyle TSK'nın etkinlik ve caydırıcılığının artırılması faaliyetlerine devam edildiğini belirtti.

Tuğamiral Zeki Aktürk

Tuğamiral Aktürk, bu kapsamda, Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa, donatım ve test faaliyetleri devam eden 6 denizaltının üçüncüsü olan TCG Muratreis'in, denizaltı inşa holünden yüzer havuza 7 Haziran'da çekildiğini bildirdi.

Havadan taşınabilir obüs Boran

Bakanlığa bağlı Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketince (MKE A.Ş.) Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı olacak BORAN'ın, Karapınar Atış Alanı'nda yapılan sevkiyat öncesi test ve muayene işlemlerinin başarıyla tamamlandığını belirten Aktürk, "Bakanlığımıza bağlı ASFAT ana yükleniciliğinde üretilen 46 adet 'Vuran' aracı Gürcistan'a ihraç edilmiştir. Yine, Malezya ile ASFAT arasında 'A400M, S-70A, CN-235 ve C-130' uçaklarının teknik ve lojistik hizmetlerine ilişkin işbirliği çerçeve anlaşması imzalanmıştır" ifadelerini kullandı.

TARİHTE BİR İLK OLDU

105mm BORAN Havadan Taşınabilir Obüs’ün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatları devam ediyor. Son olarak EFES 2024 Tatbikatı sırasında da kullanılan BORAN Obüsü, MKE A.Ş. tarafından 2 farklı ülkeye de ihraç ediliyor. Bu kapsamda, 18 adet BORAN Obüsü siparişi veren Bangladeş, obüslerin kabul faaliyetlerini tamamladı.

Konuyla ilgili olarak MKE A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Obüs ihracatı olarak bir Asya ülkesine teslim edilecek olan BORAN’ın, Karapınar Atış Alanında yapılan “Sevkiyat Öncesi Test ve Muayene İşlemleri” başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Şu ana kadar BORAN obüsüyle ilgili olarak 150’ye yakın sipariş olduğu değerlendiriliyor. 100’den fazla obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

BORAN OBÜSÜ

105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE A.Ş. tarafından; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.

BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreden fazla menzile, 6 atım/dakika atım hızına ve 105 milimetrelik namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan obüs, 1 dakikadan az bir sürede atış pozisyonu alabilmektedir.

Atış kontrol sistemi ile birlikte toplam ağırlığı 1780 kilogram olan obüs, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir.

Obüs, 8 saat boyunca kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilmektedir. Atış Kontrol Sistemi, GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.

Boran

BORAN OBÜSÜ ÖZELLİKLERİ ŞU ŞEKİLDE:

• 105 mm/30 cal Silah Sistemi,

• Uzun Menzilli Mühimmat ile 17 km etkili menzil,

• 6400 milyeme atış yapabilme,

• 5 adet mürettebat ile kullanım,

• 6 atım/ dk hız,

• -32/+44 °C çevre koşullarında kesintisiz 8 saat çalışma,

• 1 dk’dan az bir sürede atışa hazır hale gelebilme,

•  3 dakika içerisinde operasyona hazır hale gelme

• Toplam ağırlık 1760 Kg (Atış Kontrol Sistemi dahil),

• Sikorsky S-70 ile harici yük, Chinook helikopterleri ile dahili yük ve çok çeşitli hafif araçlarla taşınabilme,

• Boran -3°, +70° yükseliş ve 8° sağ-sol yanca atış kabiliyeti,

• Atış Kontrol Sistemi , İlk Hız Ölçüm Radarı, ANS, Atış Kontrol Bilgisayarı, Nişancı Görüntüleme Ünitesi, Panoramik Top Dürbünü, Batarya Alt Sistemleri bulunmaktadır.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 48
 • Das 4 hafta önce Şikayet Et
  Yüz tane tsk ya teslim edilmis bu sayi cok az on bin tsk teslim edilmeli ilk hitapta bir seferberlikte 8 milyon askere yetecek silah mühimmat stoklarda hazir bulunmali olasi bir savasta ambargo lara rahmen 2 yil savaşa bilecek mühimmat hazır bulunmali nato seytanlari Ukraine verdiği Patriot mühimmat lari nato ülkesi türkiyeye vermez nato nun cani cehenneme
  Cevapla
 • Osman 4 hafta önce Şikayet Et
  Hafife almayın büyük başarı obüsler hava da yakalanması zordur o yüzden güzel bir iş olmuş.
  Cevapla
 • Ahmet başçavuş 4 hafta önce Şikayet Et
  Yorumların bazılarına bakıyorum eskiden domates, fındık, narenciye satardık şimdi silah, uçak, gemi, satıyoruz dünya bize hayran ama bir zümre varki ne yapsak eleştiriyor bize bizden başka düşman yok yazık
  Cevapla
 • Fatih 4 hafta önce Şikayet Et
  TSK için 100 adet nedir, sayı çok daha fazla olmalı..
  Cevapla
 • Aga 4 hafta önce Şikayet Et
  He ya rengi de siyah. Estetik yok, pembe yapsalardı ya.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bangladeş mi? Baya büyük ses getirecek ihracaat olmuş. Sattığınızın iki katı da yardım parası gönderirsiniz herhalde. Somaliye kaç milyon dolar gönderdiniz kimin müteahhitlerinin işlerine aktarıldı o para? Obüs yüksek teknoloji değil. Bunca ihracaat yaptığınızı iddia etmenize rağmen bunca cari açık neyin nesi acaba?
  Cevapla
 • Gurbet 4 hafta önce Şikayet Et
  Sen şimdiye kadar bu memlekete ne yaptın. Ancak gereksiz şeyler ile uğraşırsınız
  Cevapla
 • Ahmet başçavuş 4 hafta önce Şikayet Et
  22 yıl ordu'da teknisyen Astsubay olarak çalıştım emekli olana kadar bir tane yerli milli (silah dahil) araç gereç dahi görmedim tamir etmedim nereden nereye bu durumu bilip te hala eleştiren sen gibileri hayret ve esefle izliyorum zira askerliğini yapan her Türk evladı bu değişimi gözleriyle görüyor görmeyeni de Allah'a havale ediyoruz
  Cevapla
 • ev sahibi 4 hafta önce Şikayet Et
  neyin kafasını yaşıyorsun
  Cevapla
 • abdullah 4 hafta önce Şikayet Et
  sende heykel satarak rekabet yapabilirsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle