Piyasaların beklediği haber! FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

GİRİŞ 12.06.2024 21:03 GÜNCELLEME 13.06.2024 10:07
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyona ulaşmayı hedeflediği aktarıldı.

Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği kanısında olduğu belirtilen açıklamada, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olunmaya devam edileceği kaydedildi.

Açıklamada, hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranları için hedef aralığın yüzde yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulmasına karar verildiği bildirildi.

ART ARDA 7 TOPLANTIDA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

ABD'de yüksek enflasyon karşısında 2022'de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi, söz konusu artışlarla 2001'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 7 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Banka, politika faizinde en son Temmuz 2023'te 25 baz puanlık artışa gitmişti.

ABD'de enflasyon, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak mayıs ayında yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında gerçekleşmişti.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • Yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 5 nedemek ya yune halkı zenginler sömürüyo bu yahudiler yer yüzünden silindimi faizler 1bucuğa düșer.
  Cevapla
 • Yunus Çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Bu faiz yıllık bazda ABD battı diyoruz ya . Aylık 0.35 gibi ve yüzyılın en yükseği diye haber yapıyorlar sanki aylık. Yazıklsr olsun
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  O Abd battı diyenler malum şahsın gazına gelen dünyadan ve Batıdan bihaber cahil kesim. Ne bekliyorsun?
  Cevapla
 • Ülker 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle faiz düşman başına
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki fazla Sömüremiyor, Çalamıyor, Milletleri Dolandıramıyor, Afrika'nın Madenlerini Yürütemiyor, Yürüttükleri ile Dünyanın beyin takımını fazla besleyemiyor, Biraz da Filistin'e harcadı, tabii hemen fark etti. Biz Alnımızın teri, Rusya'ya Domates sattık, Fazla ilaçlamadan geri gelmese iyi, biraz döviz kazanacaz. Araba yaptık, muhalefet taş koyuyor, idare edeceğiz. işte böle.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Karakter sınırı olmasa daha da saçmalayacaktın herhalde?
  Cevapla
 • Cemşir 1 ay önce Şikayet Et
  Sözüm faiz yiyen arkadaşlara piyasadanNiye şikayet ediyorsunuz ki Tam da sizin istediğiniz gibi 1 milyon yatır ayda 50.000 TL Hayır neyi şikayet ediliyor anlamıyorum ülkede faiz düşük olsa geçinemiyoruz diye feryat etseniz anlayacağım
  Cevapla
 • İsa 1 ay önce Şikayet Et
  Yuzde bes son 25 yilin en yuksek faiziymis bizde bunun on kati siz cok geri kalmissiniz bize gel faizi gör.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle