"Enflasyon canavarını henüz yenemedik"

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir enflasyon canavarını henüz yenemediklerini ve yeni bir faiz indirimi için Eylül'e kadar beklemeleri gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 10.06.2024 13:27 GÜNCELLEME 10.06.2024 13:58

Yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine giden Avrupa Merkez Bankası'nda sonraki adımın zamanlaması tartışma konusu.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir Eylül ayının faiz kararı açısından kritik olacağını söyledi. Slovakya MB Başkanı Kazimir ekonomide fiyat risklerini değerlendirmek içn daha fazla veri ve zamana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Yazın acele bir karar alınmadan geçebileceğini kaydeden yetkili "Acele etmek için bir nedenimiz yok. Yeni tahminlerin açıklanacağı Eylül ayı kritik olacak. Faizin sabit tutulması ya da indirilmesi konusunda duruşumuzu gözden geçirmek için doğru zaman olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

AMB geçen hafta politika faizini 25 baz puan düşürmüş, 2024 ve 2025 enflasyon tahminleri ise yukarı revize edilmişti. Bu durum, yatırımcılar için kara bulutlar oluştururken bu sene 3 faiz indirim beklentileri de azaldı.

Kazimir Euro Bölgesi'nde ekonomik durumun kırılgan kalmaya devam ettiğini ve enflasyon canavarını hala yenemediklerini belirtti.

AMB yetkililerinden Martins Kazaks da bugün verdiği demeçte enflasyonun geri dönme riski olduğuna vurgu yapmıştı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.