ABD'de özel sektör krizi! İstihdam beklentilerin altında kaldı....

ABD'de özel sektör istihdamı, mayısta 152 bin kişi ile piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

GİRİŞ 05.06.2024 16:38 GÜNCELLEME 05.06.2024 17:38

ABD'de özel sektör istihdam rakamları belli oldu.

ADP Araştırma Enstitüsü'nün Stanford Digital Economy Lab işbirliğiyle hazırladığı mayıs ayına ilişkin ulusal istihdam raporu yayımlandı.

Buna göre, ABD'de özel sektör istihdamı mayısta 152 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen özel sektör istihdamının, bu dönemde 173 bin kişi artması öngörülüyordu.

Nisan ayına ilişkin özel sektör istihdam artışı verisi ise 192 binden 188 bine revize edildi.

İstihdam sayısı küçük ölçekli işletmelerde 10 bin azalırken, orta ölçekli işletmelerde 79 bin kişi, büyük ölçekli işletmelerde 98 bin kişi arttı.

Söz konusu dönemde istihdam artışının 149 bini hizmet sektöründe, 3 bini üretim sektöründe gerçekleşti.

ABD'de 25 milyondan fazla çalışanın bordro bilgileri kullanılarak hesaplanan ADP özel istihdam verisine göre, mayısta yıllık ücret, nisan ayında da olduğu gibi yüzde 5 arttı.

ADP Araştırma Enstitüsü Başekonomisti Nela Richardson, iş kazanımları ve ücret artışının yılın ikinci yarısına doğru yavaşladığına işaret ederek, iş gücü piyasasının sağlam olduğunu ancak hem üreticilere hem de tüketicilere bağlı önemli zayıflıklar izlendiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.