Yeni araç alacaklar dikkat: 7 Temmuz otomotiv sektörü için milat olacak

AB ile uyum çerçevesinde 7 Temmuz itibarıyla araçlarda birçok güvenlik donanımı standart hale getiriliyor. Peki süreç nasıl işleyecek? Merak edilen tüm soruları İMAS Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel Haber7'ye yanıtladı.

GİRİŞ 05.06.2024 09:22 GÜNCELLEME 05.06.2024 11:40
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Araç piyasasında 7 Temmuz alarmı yaşanıyor. Türkiye’de ekonominin taşıyıcı kolonlarından biri olarak kabul edilen otomotiv sektörü yeni bir döneme hazırlanıyor…

Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu 7 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giriyor.

Belirtilen güvenlik donanımlarına sahip olmayan araçlar 7 Temmuz’da itibaren satılamayacak. Araç bayileri ellerindeki araçları satabilmek için indirime giderken markalar da peş peşe indirim ve kredi kampanyaları düzenliyor. Sıfır araçlarda 300 bin TL'ye kadar indirimler görülürken ikinci el piyasasında da hareketlilik yaşanıyor. eski aracını elden çıkarmak veya takas ile sıfır otomobil almak isteyenler arttı.

Bu kapsamda geçmişte opsiyonel olan ve bazıları ciddi ücretler ödenerek satın alınan kimi sistemlerin sıfır araçlarda standart olması zorunlu hale geliyor. Haliyle elde kalan ve söz konusu standartları taşımayan araçların akıbeti merak ediliyor.

Hem yeni gelen kuralların neleri kapsadığını hem bu durumun sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarına muhtemel etkisini İstanbul Motorlu Araç Satıcıları (İMAS) Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel Haber7’ye aktardı.

 

 

ARACINIZDA BU ÖZELLİKLER YOKSA DİKKAT!

Genel Güvenlik Yönetmeliği kapsamında sürecin Türkiye’ye yansımalarını değerlendiren İMAS Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, yönetmeliğin temelinde araçların genel güvenliği ve karayolu kullanıcıları ile yolcuların korunmasının esas alındığını belirtti. Ertemel, yönetmelik ile acil durum frenleme asistanı, sürücü yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedicisi, ani frende otomatik yanan flaşörler ve önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam gibi özelliklerin zorunlu kılınacağını dile getirdi.

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Sürecin işleyişine değinen Ertemel, iç piyasanın nasıl şekilleneceğine dair değerlendirmelerde bulundu. Hayrettin Ertemel, bu tür özelliklere sahip olmayan araçların 7 Temmuz itibarıyla satışının olmayacağını vurguladı. Ertemel, daha önceden sipariş edilmiş araçlar noktasında ise bayilerin kampanyalar hazırladıklarını dile getirdi. Zorunlu aksesuarların araçlara eklenmesi sebebiyle 7 Temmuz itibarıyla otomotiv sektörünün fiyatlanmasında artış yaşanmasını beklediklerini söyleyen Ertemel, piyasalarda bu durumun talebe bağlı olabileceğini de belirtti.

İKİNCİ EL PİYASASINDA SON DURUM

İkinci el piyasasında yaklaşık sekiz aydır bir durağanlığın söz konusu olduğunu söyleyen Hayrettin Ertemel, müşterilerin bir beklenti içerisinde olduğunu dile getirdi. Ertemel, yaklaşık altı aydır ise hem sıfır hem de ikinci el piyasasında marjinal bir artış olmadığının altını çizdi. Fiyatların tüketiciyi ikna ededecek düzeyde olduğu takdirde ikinci el piyasasında da hareketlenmelerin başlayabileceğini ifade eden Hayrettin Ertemel, önümüzdeki aylarda otomativ sektöründe artışın yaşanabileceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 31
 • Fayko 1 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah sıfır araç piyasası tepe taklak olur
  Cevapla
 • Doğrucu 1 ay önce Şikayet Et
  Milyonlarca araç var, bu özelliklere sahip olmayan, bunlar ne olacak. Ayrıca fiyatlar çok mu düşük ki de hala fiyat artışından bahsediyorsunuz.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Satışı yasak. Kullanımı değil.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  hep zenginden yana
  Cevapla
 • Özel biri 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah ellerinde patlar hepsi hacizlik olur 2 ci el araç ta yarı yarıya düşer .
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Kötü söz döner dolaşır sahibini bulur
  Cevapla
 • uygulansin 1 ay önce Şikayet Et
  7 temmuz yönetmeligi asla kat'a ertelenmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle