İş dünyasından asgari ücret açıklaması

TİM Mustafa Gültepe'den konuya ilişkin açıklama geldi. Gültepe, "Ara zam olacağını düşünmüyorum ara zam olursa eski sarmala döneriz. 2-3 ay hep birlikte bir bedel ödeyerek bu sarmaldan kurtulmamız lazım” dedi.

İş dünyasından asgari ücret açıklaması
İş dünyasından asgari ücret açıklaması
GİRİŞ 04.06.2024 10:06 GÜNCELLEME 04.06.2024 11:49
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Türkiye İhracat verileri toplantısında Bloomberg HT’ye konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mustafa Gültepe, Ara zammın olursa eski sarmala döneriz açıklamalarında bulundu. Maliyetleri bahane ederek ürünlere fahiş zam yapanların önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Gültepe, maliyetlerin düşmesi ve maliyet fırsatçılığının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Temmuz ayı yaklaşırken ara zam tartışmaları da devam ediyor. Çalışanlar yüksek enflasyon döneminde ara zam beklerken geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam olmayacağını duyurmuştu.

Mustafa Gültepe

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe bu alanda maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi Gültepe sözlerine şöyle devam etti:

“Enflasyonu körükleyen en büyük şeylerden birisi de maliyetler. Piyasadaki fırsatçılar girdi maliyetlerini fırsat bilerek çok fazla zam yapıyorlar. Enflasyon Hazine ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı gibi Mayıs ve Haziran'da pik yapacak sonra da aşağı yönlü düşecek. Önemli olan girdi maliyetlerini kontrol altına alarak enflasyon beklentilerini aşağı çekmek. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Işıkhan’ın da bu konuda açıklama yapmıştı. Ara zam olacağını düşünmüyorum ara zam olursa eski sarmala döneriz. 2-3 ay hep birlikte bir bedel ödeyerek bu sarmaldan kurtulmamız lazım.”

DÖVİZ ENFLASYON ORANINDA ARTARSA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLUR

Son bir senedir stabil seyreden döviz için de değerlendirmelerde bulunan Mustafa Gültepe dövizin enflasyon oranında artması gerektiğini söyledi. Gültepe, “Dövizin eksi 1 değil üretici fiyatları ne kadar artmışsa o kadar artması gerekiyor. Bu durumda sürdürülebilir olmak için enflasyonun yüzde 6-7 arttığı noktada kurun eksi 1 olması sürdürülebilir değil. Bu kur artsın demek değil bizler elbette kurun artmasını istemiyoruz. Ancak sürdürülebilirlik için bu oranın doğru olması lazım” dedi.

KAYNAK: BLOOMBERG HT
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 56
 • Asgari ücretli 3 hafta önce Şikayet Et
  Memurada zam yapılmasın o zaman, neden bedeli asgari ücretli ödüyor.
  Cevapla
 • Mehtap serçe 1 ay önce Şikayet Et
  Sizlerin söz hakkı çok olur nedenmi Çünkü sizler geçim için sabahlara kadar uyumadınız bir asgari ücretli gibi yaşamadınız ama yanınıza kalmasın ya Allah'ım sizi bildiği gibi yapsın
  Cevapla
 • Mehmet Akyol 1 ay önce Şikayet Et
  Bu açıklama yapan kişiye vereceksin asgari ücret veya emekli maaşı vereceksin geçin bakalım nasıl geçinecek Allah bildiği gibi yapsın sizin gibileri
  Cevapla
 • Muhammet 1 ay önce Şikayet Et
  Acaba bu açıklamayı yapan kişinin MAAŞI NEKADAR...
  Cevapla
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Lütfen insanların aklıyla alay etmeyin. Emekli ve asgari ücretli şuan çok büyük ekonomik Sıkıntı içerisinde lütfen buna çözüm üretin. Allah muhafaza sosyal patlama ve ahlak çöküntüsü yaşanacağından çok endişe ediliyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle