5 aylık enflasyon oranı yarın belli oluyor: Memur ve memur emeklisi ne kadar zam alacak?

Mayıs ve haziran enflasyon rakamları sonrası 6 aylık memur enflasyon farkı kesinleşecek. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş ise 4 aylık enflasyon oranlarını ve yarın açıklanacak mayıs enflasyonunu değerlendirdi.

GİRİŞ 02.06.2024 13:32 GÜNCELLEME 02.06.2024 16:34
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü zam oranına çevrildi. Memur ve emeklilerinin maaş zammını ilgilendiren enflasyon ilk 4 ay için yüzde 18,72 olarak belirlenmişti. Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte yılın ilk 5 ayına dair veriler netleşmiş olacak.

Böylece memur ve emeklilerin yılda 2 kez aldığı toplu sözleşme zammına ek olarak 5 aylık enflasyon farkı da belli olacak. 5 aylık enflasyon farkı ise 3 Haziran'da TÜİK tarafından açıklanacak olan mayıs enflasyonu sonrasında belirlenecek.

"MEMUR VE MEMUR EMEKLERİNDE YÜZDE 20’LİK BİR ZAM ALMALARI KUVVETLE MUHTEMEL HALE GELDİ"

Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur ve memur emeklilerinin ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez zam aldığını hatırlattı.

Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklerinden farklı olarak, hem memur hem de memur emeklerinin maaşında toplu sözleşme baz alınıyor ve farkla birlikte hesaplandığını belirterek, "Bugün itibariyle baktığımız zaman 4 aylık enflasyonu yüzde 18,72 olarak hesaplandı.

Merkez Bankasının beklenti anketlerinde göz önünde bulundurduğumuz zaman 6 aylık enflasyon farkının ise yüzde 25 olduğunu söyleyebiliriz. Fakat memur ve memur emeklerinde ise yüzde 25 artış baz alınmayacak. Toplu sözleşmeye baz alındığı için yüzde 19,5 ile yüzde 20,50, yani yuvarlak olarak söylersek yüzde 20’lik bir zam almaları kuvvetle muhtemel hale geldi. Kesin sonuç elbette 3 Temmuz’da açıklanacak olan zam farkıyla birlikte ortaya çıkacak" açıklamasında bulundu.

MEMUR EMEKLİLERİ İLE SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİYLE MAAŞ EŞİTLEMESİ YAPILACAK MI?

Karakaş, memur emeklerinin, SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle maaş eşitlemesi yönünde bir beklenti içerisinde olduğunu söyleyerek, "Geçmişe yönelik olarak baktığımız zaman en son 2023 Aralık ayında SSK ve Bağ-Kur emeklerin maaşı memur emekleriyle eşitlenmişti.

Önceki dönemlerde de eşitleme olduğu için elbette ki memur emekleri şu anda SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle eşitleme yapılarak yüzde 20 yerine yüzde 25 oranında zam beklentileri bulunmakta" ifadelerini kullandı.

REFAH PAYI OLACAK MI?

Karakaş, ekonomi yönetiminin zam konusunda yasal düzenlemeye tabi kalacağını düşündüğünü de söyleyerek, "Edindiğimiz bilgiye göre özellikle ekonomi yönetiminin bütün yapılacak olan zamlarda kendi mecrasında olan yasal düzenleme ne ise aynen yapılması, onun üzerinde eşitleme, refah payı ya da devlet desteğinin verilmemesi yönünde görüşlerin ağırlık kazandığını söyleyebiliriz. 

Bu anlamda memurlara ortalama olarak yüzde 20 civarında zamanın kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla memurlara yani çalışan memurlara, eşitleme refah payı ya da devlet desteği olmayacağını öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 71
 • y0rum cu 1 ay önce Şikayet Et
  kim ne kadar yıl çalışmış ve ne kadar prim yatırmışsa ona göre emekli maaşı alınmalı. Adalet böyle sağlanır. Seyyanen verilen artışlar bir yere verilirken bir yere verilmiyor, bu da dengeleri bozuyor. İsteyen, ses çıkartana zam ver, böyle sadaka dağıtır gibi maaş mı dağıtılır?
  Cevapla
 • KUL HAKKI 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkede yaşayan sadece memur emekli ve işçinin ahını alanlar nasıl hesap vereceksiniz bu veballe
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir saçmalık olmaz SSK çalışanı daha çok prim ödüyor olsa olsun bu düzenleme olursa eğer adaletsizlik hakkaniyetten uzak bir durum olur inşallah böyle bir şey olmaz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  memur olamayan vasıfsız elemanlar burda memuru kötüleyen yorum yapmasın madem memurluk yatma yeri sende memur ol kereste
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  SSK primi ile Bağ-Kur primi esitmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle