Goldman Sachs'tan dezenflasyon vurgusu: Türk bankalarında hedef güncelledi

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Türk bankalarında hedef fiyatlarını güncelledi. Goldman Sachs, Türk bankacılık sektörüyle ilgili hazırladığı analizinde dezenflasyon sürecine vurgu yaptı.

GİRİŞ 30.05.2024 13:25 GÜNCELLEME 30.05.2024 13:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yabancı kurumlar dezenflasyonla ilgili beklentiler dolayısıyla Türk bankacılık sektörüne ilişkin hedef fiyatlarını güncelleme devam ediyor.

HSBC'nin ardından Goldman Sachs da Türk bankacılık sektörüne ilişkin analiz yayımladı.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Mikhail Butkov, Ankita Sarna ve Ashwath P. T. tarafından hazırlanan 30 Mayıs tarihli raporda yüzde 50 politika faiziyle 2024'ün Türk bankaları için geçiş yılı olacağı beklentisi ifade edildi.

2025'te faiz indirim döngüsünün başlayacağını öngören Goldman Sachs bu durumda Türk bankaları için net faiz marjının yükseleceğini ifade etti. Kurum, 2025 için swap maliyetleri hariç net faiz marjının özel bankalar için bir önceki yıla kıyasla 130 baz puan artarak yüzde 6'ya varacağını, kamu bankaları için ise bu marjın yıllık 50 baz puan artışla yüzde 3,6'ya çıkacağını tahmin etti. Bu modele göre kurum özel bankalar için enflasyondan arındırılmış özkaynak kârlılığının pozitif bölgeye geçeceğini ifade etti.

Bir önceki dezenflasyon döngüsünün başlangıcında hem özel sektör hem de kamu bankalarının değerlemelerinin yurt içi zirve seviyelerine ulaştığını hatırlatan Goldman Sachs analistleri özel sektör ve kamu bankalarının fiyat/kazanç oranına göre son 5 yıllık azami fiyat/kazanç oranına göre yaklaşık yüzde 18-16 iskontolu olduğunu belirtti.

Önceki dezenflasyonist döngüyle son döngü arasında paralellikler olsa da, bu kez yüksek faiz oranlarına dikkat çeken kurum bu nedenle kısa vadede varlık kalitesi tarafında yönetilebilir riskler gördüklerini bu doğrultuda, daha yüksek sermaye tamponlarına sahip olan ve değerinin altında görünen özel sektör bankaları için daha pozitif tarafta olduklarını belirtti.

YENİ TAVSİYELER VE HEDEF FİYATLAR

Bu analizler doğrultusunda Goldman Sachs, Akbank için 'Al' tavsiyesi verirken hedef fiyatını 72 TL'den 86 TL'ye çıkardı.

Kurum, İş Bankası tavsiyesini ise 'Nötr'den 'Al' seviyesine yükseltti. İş Bankası için belirlediği hedef fiyat ise 14,8 TL'den 20 TL'ye çıktı.

Goldman Sachs Yapı Kredi için 'Nötr' tavsiyesi verirken 12 aylık hedef fiyatını da 38 TL'den 42,50 TL'ye çıkardı.

Garanti BBVA için 'Nötr' tavsiyesini ileten kurum hedef fiyatını da 91 TL'den 111 TL'ye yükseltti.

Goldman Sachs analistleri iki kamu bankası olan Vakıfbank ve Halkbank için ise 'Sat' tavsiyesi verdiler.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Arif¹ 3 hafta önce Şikayet Et
  Merkez bankasının enflasyon ile mücadele de biraz daha faiz arttırımına gitmesi lazım. Döviz ile oynamaya başladılar yine. Serbest piyasa Merkez Bankasının tavırlarına ayak uydurmuyor. Demek ki istek yok piyasada. Me4kez bankası yüksek kur tutarak dışarıdan para gelir diye düşünüyor. Gelen para yüksek kurdan faize giriş yapıp düşük kur ile çıkar. Olay çok basit.
  Cevapla
 • Murat gözükara 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu Avrupa aşağılık...kamu bankaları için neden sat veriyor..Yahudilerin değilde ondan...diğerlerinin hepsinde yahudi ortaklığı var...hatta kullandığınız visa kart troy değilse...troy yapın...
  Cevapla
 • Kurban 3 hafta önce Şikayet Et
  Şaşırdık mı hayır, kendinden olanlara al, Türkiye den Türkiye devletinden olanlara sat..Küfür tek millettir..Eğer uyursak bi daha hiç uyanamayabjliriz.
  Cevapla