Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan ancak Türkiye'de otomobil üretimi konusunda herhangi bir yatırımı olmayan Alman markalarının satışları düştü. Satışları en fazla azalan markalar BMW ve Audi oldu.

Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok
Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok
GİRİŞ 29.05.2024 00:26 GÜNCELLEME 30.05.2024 09:21
Bu Habere 138 Yorum Yapılmış

Alman otomotiv markalarının Türkiye'deki pazar payı nisan ayı itibarıyla yüzde 16,81'e gerilerken, satışları en fazla azalan markalar BMW ve Audi oldu.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye sıfır otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam satış sayısı, bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artarak 371 bin 438 olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, söz konusu dönemde yüzde 16,62 artışla 294 bin 837 adet, hafif ticari araç satışları ise yüzde 5,2 azalışla 76 bin 601 adet oldu.

ODMD LİSTESİNDE 9 ALMAN MARKASI YER ALIYOR

ODMD listesine yeni firmalarının da dahil olmasıyla pazardaki toplam marka sayısı 54'e yükseldi. Bu markalara ülkeler özelinde bakıldığında, Fransız ve Almanların ağırlıkta olduğu görülüyor.

Yerli üretim yapan markaların yanı sıra Çin, Güney Kore ve Japonya markaları da pazarda güçlü oyuncular arasında yer alıyor.

Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW, Audi, Skoda, Seat, Mini, Porsche ve Smart ile 9 Alman markası bulunuyor. Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan ancak burada otomobil üretimi konusunda herhangi bir yatırımı olmayan Alman markalarının, Türkiye pazarındaki konumlarında zayıflama görülüyor.

Özellikle Çin menşeli üreticilerle rekabette zorlanan markaların pazar paylarında azalış söz konusu.

EN FAZLA SATIŞ YAPAN ALMAN MARKALARI

Alman otomotiv firmalarının Türkiye'de ocak-nisan dönemindeki satış sayılarına bakıldığında, Volkswagen 25 bin 375 adetle ilk sırada yer aldı. Satış sayısında 11 bin 705'e ulaşan Skoda ikinci ve 11 bin 299 satışla Mercedes-Benz üçüncü oldu.

BMW, 5 bin 318 satışla dördüncü, Audi ise 5 bin 79 satışla beşinci sırada konumlandı.

Diğer yandan, geçen yılın ocak-nisan dönemiyle kıyaslandığında satışları en çok gerileyen Alman otomotiv markaları yüzde 38,3 ile Audi, yüzde 24,46 ile BMW ve yüzde 17,79 ile Porsche oldu.

ALMAN MARKALARININ TÜRKİYE PAZARINDAN ALDIĞI PAY

Alman otomotiv firmalarının Türkiye'deki toplam satış sayısı (otomobil ve hafif ticari) yılın ilk 4 ayında 62 bin 458 oldu. Bu markaların pazar payı yüzde 16,81 olarak hesaplandı. Bu oran, geçen yılın aynı döneminde yüzde 17,53 idi.

Alman otomotiv markalarının Türkiye otomotiv pazarından aldığı pay 2022'de yüzde 19, 2023'te yüzde 18 civarındaydı.

Söz konusu veriler, Alman markalarının Türkiye pazarından aldıkları payın azaldığına işaret etti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 138
 • Ülkem 3 hafta önce Şikayet Et
  boşver alman firmalarını Çinli firmalara bakın ne yapıp yapıp Çinli otomobil firmalarını ülkemizde yatırım içi teşvik edilmesi lazım birde toog a iyi bir Çinli ortak bulunursa toog uçar almanlar arkadan bakar .
  Cevapla
 • TOGG YETER 3 hafta önce Şikayet Et
  TOGG YETER TOGG YETER TOGG YETER TOGG herkese YETER
  Cevapla
 • Aydın 3 hafta önce Şikayet Et
  Çin önümüzdeki son 10 yılda dünyadaki tüm bu markaların pazar payının % 55 ni alacak avrupa hariç tüm dünyaya mükemmel araçlar üretiliyor avrupaya ğöre 3 te bir fiyatına pazara sunuluyor
  Cevapla
 • Asalet 3 hafta önce Şikayet Et
  Tüm kamu togga geçmeli ...mutlaka ..
  Cevapla
 • Bursa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bilanço larına bakın. İnanılmaz kâr yapıyorlar. Adet düşmesi bir anlama gelmiyor ve tamamen algısal bir haber olmuş. Alman araçlarının distrübütörlerine bakın. İnanılmaz yüksek kazançları var. Zaten amaçları çok satmak değil. İstedikleri rakama satmak ki bunu da yapıyorlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle