ABD ile 10 yıllık anlaşma! Artık Türkiye de satabilecek

Türkiye enerji ihtiyacını karşılamak için hamle üzerine hamle yapıyor. Son olarak ABD’li ExxonMobil ile 10 yıllık bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile Türkiye tedarik ettiği gazın fazlasını başka ülkelere de satabilecek.

GİRİŞ 28.05.2024 14:14 GÜNCELLEME 28.05.2024 15:02
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Türkiye, Rusya ve İran ile olan enerji ithalatı sözleşmelerinin 2025'e kadar bitecek olması nedeni ile enerji tedariğinde yeni arayışlara başladı. Mayıs ayı başında kamuya ait enerji şirketi BOTAŞ ile Amerikan fosil yakıt devi ExxonMobil arasında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretine ilişkin bir iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Türkiye’nin 10 yıl süreyle her yıl yaklaşık 2,5 milyon tona kadar LNG tedarik etmesi planlanıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) verilerine göre, 2023 sonu itibarıyla LNG, Türkiye'nin toplam doğal gaz ihtiyacının yüzde 32'sini karşılıyor. Öte yandan Türkiye'nin Sakarya gaz sahasında üretilen doğal gazı ve uzun vadeli sözleşmelerle sıvılaştırılmış formda satın aldığı gazı, yakın gelecekte Avrupa’ya ihraç edebileceği belirtiliyor.

ABD İLE 10 YILLIK ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye 1988 yılında imzalanan alım anlaşması kapsamında 1994 yılından itibaren Cezayir'den, 1995 yılında imzalanan alım anlaşması kapsamında ise 1999 yılından itibaren Nijerya'dan LNG alımına başladı. Son yıllarda Türkiye'nin başlıca doğal gaz tedarikçileri olan Rusya ve İran'da sık sık ortaya çıkan arz sorunları, boru hatları ile gelen doğal gaz tedariğinde sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Türkiye bu nedenle enerji ihtiyacını başka ülkelerden karşılamak üzere bir dizi hamle başlatmış durumda.

Sohbet Karbuz

Bu kapsamda son olarak 9 Mayıs'ta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın katılımı ile ABD'de bir anlaşma imzalandı. BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile ExxonMobil LNG Global Başkanı Matthew R. Chandler tarafından imzalanan LNG ticareti anlaşması ile Türkiye'nin 10 yıl süreyle ABD'den her yıl yaklaşık 2,5 milyon ton LNG tedarik etmesi planlanıyor.

Bakan Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Geçmişte Nijerya ile ve halen Cezayir'le 20 yılı aşkın, uzun dönemli sıvılaştırılmış doğal gaz kontratlarımız var. Şimdi buna Amerika'yı dahil ediyoruz. Umut ediyorum, bugün itibarıyla konuştuğumuz Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 8'ini karşılayabilecek büyüklükte bir anlaşma" diye konuşmuştu.

Rusya ile sözleşmelerin 2025'te biteceğini, İran'la ise gelecek yıl sonlanacağını aktaran Bayraktar, tedarik güvenliği için başka yerlerden de doğal gaz ve LNG alımı yapılması gerektiğine dikkat çekmişti.

"TÜRKİYE İHTİYAÇ FAZLASINI SATABİLİR"

DW Türkçe'ye konuşan Paris merkezli Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği (OME) Hidrokarbonlar ve Enerji Güvenliği Direktörü Sohbet Karbuz, Türkiye'nin aslında 2016 yılından beri ABD'den LNG ithal ettiğini, ancak bugüne kadar bu ithalatın spot piyasa üzerinden aracılarla yapıldığını dile getiriyor. Dolayısıyla söz konusu resmi anlaşmayla ABD ile LNG ticareti konusunda daha uzun vadeli ve güvenilir bir çözüm yaratıldığını kaydeden Karbuz, "Bu anlaşma, gaz tedariğinin yanı sıra Türkiye'nin ihtiyaç fazlasını başka pazarlara satmasının da önünü açabilir" değerlendirmesinde bulunuyor.

ABD ile yapılan 10 yıllık anlaşma ile birlikte Türkiye'nin küresel LNG pazarında aktif bir oyuncu haline geldiğini vurgulayan Karbuz, "Türkiye, başka ülkelerle önümüzdeki birkaç yılda bitecek kontratların yeni müzakereleri için elini güçlendirmiş oldu" diyor. Karbuz'a göre, yakın gelecekte Türkiye'nin küresel bir şirket ile LNG ihracat tesisi kurması da gündeme gelebilir.

"KÜRESEL BİR OYUNCU OLABİLİR"

Türkiye'nin dünya çapında toplam doğalgaz ithalatında yedinci, LNG ithalatında ise dokuzuncu sırada yer aldığına işaret eden Karbuz, şöyle konuşuyor:

"Türkiye hem boru gazı hem de LNG ihracatında aktif oyuncu olma yolunda adımlar atmaya başladı. Yakın geçmişte Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Moldova ile gaz ihracatı konusunda imzalanan anlaşmalar bu açıdan önemli. Belki bunlara diğer Balkan ülkeleri de eklenecek. Buna ilaveten, Enerji ve Maden Kanunu'nda yapılan değişiklik doğal gazın LNG olarak ihracatının önünü de açtı. Dolayısıyla, Türkiye sadece tüketim ve ithalat alanlarında değil; kendi ürettiği gaz dahil ithal ettiği gazı dış piyasalara satarak ihracat alanında da önemli bir küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor."

ÜLKELERİN LNG İTHALATI ARTIYOR

Son yıllarda LNG'ye olan talep küresel ölçekte artıyor. Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü'nün (OAPEC) 2023 LNG piyasasına yönelik yayımladığı rapora göre, küresel sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 3,4 artarak 409,3 milyon tona yükselerek tarihi rekor kırdı.

En fazla ithalat yapan ülkeler Çin, Japonya ve Güney Kore olurken, Türkiye ve İngiltere'nin de aralarında olduğu Avrupa ülkelerinin LNG ithalatı ise 2023'te yüzde 0,07 azalarak 126 milyon ton olarak gerçekleşti.

Küresel LNG ihracatının yaklaşık yüzde 61'ini ABD, Katar ve Avustralya gerçekleştirirken, ABD 2023'te 89,5 milyon ton ile en fazla ihracat yapan ülke oldu. LNG ihracatında öne çıkan diğer ülkeler ise Cezayir, Nijerya, Angola, Kamerun, Endonezya, Mozambik, Norveç olarak sıralanıyor.

LNG ticaretinin Asya-Pasifik'ten gelen yoğun talep dolayısıyla 2026 yılında boru hattıyla iletilen gaz ticaretini geçeceği ve 2050'de ticarete konu gazların yüzde 64'ünü oluşturacağı öngörülüyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • fifi 3 hafta önce Şikayet Et
  Verme-Yaptiklari anlasma tüketimin %10 nu karsiliyor.Türkiye nin bir sürü ülkeler ile anlasmalari var kapis
  Cevapla
 • verme 3 hafta önce Şikayet Et
  iyi de fazlalik nerde yuz de ona yetecek kadar olan gaz nasil fazlalik oluyor
  Cevapla
 • ertaç sevinç 3 hafta önce Şikayet Et
  Konuya hakim olmadığın için anlamamışsın.
  Cevapla
 • Ertuğrul 3 hafta önce Şikayet Et
  Fazla OLSA DA sen ve senin gibiler için inanmamak gibi programlanmış tiplere ne yapılsa olmaz yapamayız biz kim başarmak kim Avrupa Amerika yapar biz yapamayız bu kompleks ten çıkmak lazım
  Cevapla
 • Vatan 3 hafta önce Şikayet Et
  Senin aklın ermez
  Cevapla
 • yistif - Rize 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne gerek vardı, kendi kömürümüzün fiyatını 20 katına çıkardılar. Millet kömür alamaz oldu. Ben katillerden gaz alacağımıza kömür yakmayı tercih ederim. Kömürün üzerinde bir bilimsel çalışma yapılsa belki de yakma şekli değiştirilebilir. Biz çok hazırcı bir millet olduk. Kesinlikle okullarımız hiçbir şey öğretmiyor. Allah sonumuzu hayır etsin İnşallah.
  Cevapla
 • EGO 3 hafta önce Şikayet Et
  Kömürden doğalgaz üretilebiliyor. Teknolojik olarak mümkün. Ankara'daki EGO nün adida ordan geliyor. Elektirik Gaz Otobüs. O fabrika kapandı. Yenisi maliyetli diye yapılmıyor. Elektirik üretim tesisleri var. Onlarda sıkıntılı Baca gaz filtre işini bir türlü cozemedilet.
  Cevapla
 • Çılgın Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Mısır yunanistan ile neden barışıldi abd italya Akdenizde cikardigi garanti satacağı ülkeleri ayarlıyor satış merkezide rum kesimi ve batı Trakya bizde dumenden Akdenizde gemi yuzdurup duruyoruz bazi gazeteler hergun gaz petrol fışkırtip bizi kekliyor
  Cevapla
 • Vatandaş ! 3 hafta önce Şikayet Et
  İsrail e destek veren hiç bir ülke ile ticaret yapılmamalıdır ! Aç kalacaksak KALALIM !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle