Türkiye, hak ettiği vergiyi başka bir ülkeye bırakmayacak! Bakan Şimşek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi başka ülke tarafından alınacak" dedi.

GİRİŞ 28.05.2024 11:40 GÜNCELLEME 28.05.2024 11:40
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması için dünya genelinde çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Şimşek, AA muhabirine, hazırlıkları yürütülen asgari kurumlar vergisi uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Asgari kurumlar vergisinin tüm ülkelerin gündeminde olduğuna işaret eden Şimşek, asgari kurumlar vergisini yasalaştırmayan ülkelerin vergileme hakkını başka ülkeye bırakmış olacağını söyledi.

Şimşek, 2021 yılında OECD'nin organizasyonu kapsamında dünyada yaklaşık 140 ülkenin küresel asgari kurumlar vergisi konusunda mutabık kaldığına dikkati çekerek, "Alınan mutabakat kararıyla yıllık konsolide hasılatı 750 milyon avro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulması öngörüldü. Bu kapsamda başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere 30'dan fazla ülke 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere asgari kurumlar vergisi uygulamasını yasalaştırdı." diye konuştu.

Mehmet Şimşek

"DİĞER ÜLKELERDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

Diğer ülkelerde de yasalaştırma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Şimşek, uygulamanın detaylarına ilişkin şu bilgiyi verdi:

"Çok uluslu şirketlerin faaliyette bulunduğu ülkede ödediği kurumlar vergisi yükü yüzde 15'ten aşağıda ise asgari kurumlar vergisi uygulamasını yasalaştıran ülkeler, ilgili ülkenin almadığı vergi farkını alabilecek. Fark vergi alma hakkı öncelikle şirketin faaliyette bulunduğu ülkede. Bu ülkede asgari kurumlar vergisi uygulaması yoksa şirketin ana merkezinin olduğu ülke bu vergiyi alabiliyor. Burada da asgari kurumlar vergisi uygulaması yoksa aynı gruba dahil şirketlerin bulunduğu üçüncü ülke tarafından bu vergi alınabilecek. Kurulan model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her hal ve takdirde yüzde 15 vergi yükü taşımasını amaçlıyor."

"DÜZENLEME YAPILMASI KAÇINILMAZ"

Şimşek, asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkelerin vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş olması nedeniyle diğer ülkelerin bu konuda yasama çalışmalarına hız verdiğini belirterek, "Ülkemizde de çok uluslu şirketler faaliyette bulunuyor. Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak." ifadelerini kullandı.

Vergileme hakkından vazgeçmemek için Türkiye'de de asgari kurumlar vergisi uygulanması gerektiğini vurgulayan Şimşek, çok uluslu şirketlere yönelik bu uygulamanın getirilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını ve hazırlıkların son aşamaya geldiğini bildirdi.

"ALTERNATİF MODELLER ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR"

Türkiye'de faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirket sayısının yaklaşık 80 bin civarında olduğunu ve bunlardan ana işletmesi yurt dışında olan 2 bin 134 işletmenin bulunduğunu aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

"Ülkemize yatırım yapan çok uluslu şirketlerin sadece yüzde 2,5 gibi bir kısmı 750 milyon avro eşiğini aşmakta olup, bunların kazanmış oldukları vergi teşviklerinin nasıl korunabileceği, farklı alanlarda nasıl değerlendirilebileceği konusunda alternatif modeller üzerinde de çalışılıyor. Bakanlık olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sıkı bir çalışma yürüterek ülkemize yatırım yapılmasını teşvik etmeye devam edecek alternatifler geliştiriyoruz."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 24
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Esasında bizim vergi sisteminin komple baştan sona elden geçirilmesi lazım. Ücretli çalışan tam vergi verirken büyük şirketler maalesef vergi vermiyor. Masraf veya zarar göstererek vergiden kaçıyor. Bir Allahın kulu da çıkıp demiyor ki koskoca şirketi kar etmiyorsan babanın hayrına mı çalıştırıyorsun. Altındak milyonluk araç nerden geldi.
  Cevapla
 • Seçmenin Birisi 1 ay önce Şikayet Et
  Yeni iktidara gelen bir siyasi parti gibisiniz.Vatandaş ustalık döneminde artık.
  Cevapla
 • Ay yıldız 1453 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım çok önemli bir karar bir an önce kanunlaştırdık yürürlüğe sokunuz lütfen daha öncesinden beri bunun uygulanması gerekirdi ama zararın neresinden dönersem kar misali çok güzel bir uygulama lütfen bir an önce yürürlüğe sokunuz şirketler tabii ki kazanıyorlar vergilerini mutlaka diğer şirkette yerli şirketlerimiz gibi verecekler asgari ücretle vergi yükünü de kaldırınız lütfen
  Cevapla
 • OKUR 1 ay önce Şikayet Et
  Şirketlerin iyi denetlenmesi lazım vergi vermemek için her sene lüks araçlar alıyorlar , vergiden düşüyorlar ,kısıtlama olmalı.
  Cevapla
 • Bunuda sil admin 1 ay önce Şikayet Et
  Cok haklisin bakanim dünya ve AB ülkelrinde uygulaniyor neden tc. Olmasinki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle