Türkiye ile Çin'in olası anlaşması Yunanistan'ı endişelendirdi!

Türkiye'nin enerji alanında çalışmalara dikkat çeken Yunan basını, Türkiye ve Çin'in nükleer santral görüşmelerinde sona yaklaşmasını endişeyle takip ediyor. Haberde, ''Türkiye, Yunanistan'da büyük endişe yaratan bir hamle yapıyor'' dedi.

GİRİŞ 27.05.2024 14:41 GÜNCELLEME 27.05.2024 15:49
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Trakya bölgesinde inşa edilmesi planlanan nükleer enerji santraline yönelik Türkiye, Çin ile anlaşmanın eşiğine geldi. Türkiye ile Çin'in görüşmelerde sona yaklaştığını duyuran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ''Trakya'da 4 nükleer reaktör inşa etmek için görüşmelerde bulunuyoruz. Artık önümüzde daha sağlam bir yol haritası var.'' ifadesine yer verildi.

TÜRKİYE İLE ÇİN'İN OLASI ANLAŞMASI YUNANİSTAN'I ENDİŞELENDİRDİ

Bakan Bayraktar'ın Çin ile nükleer santral için yapılan görüşmelerde sona yaklaşıldığını duyurması Yunanistan'da geniş yankı buldu.

"Yunanistan'a nükleer tehdit" başlıklı haberde Yunan basını, yaşanılan paniği gözler önüne serdi.

4 nükleer reaktörün sınıra çok yakın bir bölgede inşa edilmesinin planladığını yazan Yunan basını, "Türkiye, Yunanistan'da büyük endişe yaratan bir hamle yapıyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ENERJİ ÖZERKLİĞİNE YAKIN

Başka bir Yunan haber sitesinde ise Türkiye'nin enerji alanında yürüttüğü çalışmalara dikkat çekildi. Türkiye'nin enerji özerkliğine yakın olduğu kaydedildi.

Karadeniz'deki doğal gazın boru hatlarıyla hanelere dağıtılmasına vurgu yapılırken Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile yenilenebilir enerjide de merkezi bir rol oynadığı belirtildi.

Doğal gaz üretiminin tarihi seviyelerde olduğunun altı çizilirken Türkiye'nin Sakarya Gaz Sahası'nda üretilen doğal gazın yanı sıra uzun vadeli sözleşmelerle ve sıvılaştırılmış formda satın aldığı gazı talep durumuna göre Avrupa'ya ihraç edebileceğinden söz edildi.

Şırnak'ın doğusundaki Gabar bölgesindeki büyük bir petrol rezervinin Türkiye'nin dışa bağımlılığı azaltması konusuna yardımcı olduğu da anlatıldı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 28
 • Mamo 3 hafta önce Şikayet Et
  Çankırı yada isterik
  Cevapla
 • Arslan Türk 4 hafta önce Şikayet Et
  zamanında Osmanlı toprakları 23 milyon km2 iken şu an 780 bin km kare 30 küçülüp sıkıştığımız ana vatan da bizi halen yok etmek isteyen ve buna cesaret edemeyen batı toplumu bir fırsatını bulsa tepemize çökecek. onun için güçlü olmamız lazım, belki bir gün yine fetih harekatımız başlarda eski topraklarımızı geri alırız, başta Filistin olmak üzere tüm topraklarımızı ana yurda katarız.
  Cevapla
 • Hadi oradan! 4 hafta önce Şikayet Et
  21 yüzyıl çok Farklı Fetih Devri bitti muhterem! 21 yüzyıl teknoloji ilim bilim piyasa pazar payı üretim işbirliği devri sen bu akıl ile ülkeyi bitirirsin! Sen bu akıl ile "Midyatı giderken evdeki bulgurdan olursun"! Başkasının toprağına göz dikeceğine önce kendi toprakralırına sahip çık işlet Tarım hayvancılık yap Fabrika kur ekonomini düzelt halkın Refah seviyesini artır!
  Cevapla
 • Şuayip 4 hafta önce Şikayet Et
  Yunan gavuru neden endişelensin neden kıskansın saten limanlarını havalimanlarını Çin yönetiyor satın aldılar Çin Airlines operasyonlarını saten Yunan’dan yönetiyor Almanya’dan agean Airlines bilet aldınızmı Çin havayolları ile uçuyorsunuz yine ingiltere Fransa aynı şekilde
  Cevapla
 • Clb 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu ülkedeYunandan önce telaşlanacak çook insan var.
  Cevapla
 • Türk 4 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan sana ne oluyor, sen bizimle hangi alanda yarışabilirsin, endişeleniyormuş, Çin ile nükleer santral yapacağız diye. Sen limanlarını işletmelerini italyanlara, hava alanlarını almanlara, madenlerini fransızlara, topraklarını da amerikalılara sat, endişe edecek neyin kaldı ki korkuyorsun Türk' ten.
  Cevapla
 • Cengiz 4 hafta önce Şikayet Et
  Orda doğu Türkistan da görülmemiş vahşet zulüm cin ile anlaşma sanki israil den farkı ne yazık çok çok yazik
  Cevapla
 • Tuncay 4 hafta önce Şikayet Et
  O şekilde düşünürseniz , abd, rusya, avrupa Birliği ülkelerinin çoğu ile ticareti kesmeniz gerekir. Buda Türkiye de sanayi şirketleri'nin en az yarısının kapanması demektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle