ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan 'yaptırım' açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Reuters'a konuştu. Avrupa bankalarının Rusya'da "çok fazla riskle" karşı karşıya kaldığını söyleyen Yellen, konuşmasında yeniden Türkiye'yi hedef aldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan 'yaptırım' açıklaması
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan 'yaptırım' açıklaması
GİRİŞ 26.05.2024 16:01 GÜNCELLEME 26.05.2024 16:01
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ABD Hazine Bakanı Yellen, İngiliz haber ajansı Reuters'a "Avrupa bankalarının Rusya'da faaliyet göstermelerinin giderek artan risklerle karşı karşıya olduğunu ve ABD'nin Rusya'nın savaş çabalarına yönelik işlemlere yardımcı olduğu tespit edilen bankalara yönelik ikincil yaptırımlarını güçlendirmeyi düşündüğünü" söyledi.

Ayrıntı vermekten ve banka ismi söylemekten kaçınan Yellen, "Rusya'da iş yapan bankalara yönelik yaptırımlarımızı potansiyel olarak daha da sertleştirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Kuzey İtalya'da düzenlenen G7 finans liderleri toplantısının oturum aralarında konuşan Yellen, bankaların Rusya'daki faaliyetleriyle ilgili yaptırımların ancak "bunu yapmak için bir neden varsa uygulanacağını, ancak Rusya'da faaliyet göstermenin çok fazla risk yarattığını" belirtti.

Avustura bankası Raiffeisen Bank International ve İtalyan bankası UniCredit'in, Rusya'dan çekilmesini isteyip istemediği sorulan Yellen, "Denetçilerinin onlara orada ne yapacakları konusunda son derece dikkatli olmalarını tavsiye ettiklerine inanıyorum" ifadesinde bulundu.

ÇİN, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE TÜRKİYE

Reuters'ta yer alan habere göre, Yellen ve ABD Hazinesi'nden sorumlu yetkililer, Rusya ekonomisinin giderek bir "savaş ekonomisi" haline geldiğini ve sivil ve askeri ya da çift kullanımlı işlemleri birbirinden ayırmanın zorlaştığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni ikincil yaptırım yetkisine değinilen haberde, "ABD Hazine Bakanlığı'na, Moskova'nın Ukrayna'daki savaşı nedeniyle Rusya ve diğer kuruluşlara yönelik birincil yaptırımların delinmesine yardımcı oldukları tespit edilen bankaları ABD finans sisteminden çıkarma yetkisi" verdiği belirtildi.

"İkincil yaptırımların varlığı bankaların Rusya ile ilişkilerini zaten soğutmuş durumda" değerlendirmesinin yanı sıra Yellen'ın, daha önce aralarında Türkiye'nin de olduğu ülkelerin, "endişe verici" bir biçimde Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal ettiği söylemini tekrar ettiği aktarıldı.

Reuters'a konuşan Yellen, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden yapılan işlemlere atıfta bulunarak Rusya'nın askeri üretimini arttırmak için ihtiyaç duyduğu malları elde etmek için yollar bulmayı başardığına dair endişelerini dile getirdi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • TrgtKINIK 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu haydutlara kim destek veriyorsa o da hayduttur. YETER İNSANLARIN KANINI EMDİĞİNİZ. Bu dünyada zalimlerden başkası yaşamayacak mı?
  Cevapla
 • TrgtKINIK 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu haydutlara kim destek veriyorsa o da hayduttur. YETER İNSANLARIN KANINI EMDİĞİNİZ. Bu dünyada zalimlerden başkası yaşamayacak mı?
  Cevapla
 • Vatandaş ! 4 hafta önce Şikayet Et
  34 Trilyon doları ÇİN e SİZ ödeyeceksiniz ! Türk milleti değil !
  Cevapla
 • İnşaatçı 4 hafta önce Şikayet Et
  Putin de tutuştu Rusya ekonomisi bitiş noktasında bu yeni yaptırımlar ikinci roundda nakawt vuruşu gibi olur. 2025 de bu savaş biter. Ya amerika Putin’i devirir yada Rus milleti devirir muhalif sözler çok arttı Ruslar hiç memnun değil gidişata çok uzadı uzadıkça kan kaybediyor
  Cevapla
 • Garip yolcı 4 hafta önce Şikayet Et
  Hangi evrende yaşıyorsın sen Hayal aleminde gezinip duruyorsun
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Sen önce kendi şirketlerini kontrol et abd
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle