Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak." dedi.

GİRİŞ 26.05.2024 12:00 GÜNCELLEME 26.05.2024 13:26
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanı ile konut arzının artmasında önemli bir enstrüman olacak yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirterek, "Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak." dedi.

Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzının artmasını sağlayacak yeni çalışmaya ilişkin bilgi verdi.

SPK'nin hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiğini bildiren Şimşek, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak." diye konuştu.

Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının, yeni düzenlemeden önce bu projelere yatırım yapamadığına ve gayrimenkullerin inşaat işlerini üstlenemediğine işaret ederek, SPK'nin düzenlemesiyle bu kısıtların ortadan kalkacağını söyledi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının, artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabileceğini aktaran Şimşek, "Böylece proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek. Düzenlemede ayrıntılı şekilde yer alacak şartları sağlayan bu yatırım fonları, ünvanlarında 'proje' ibaresine yer verecek ve 'proje gayrimenkul yatırım fonu' olarak anılacak. Bu açılardan proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine proje dahil edemeyen mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak." ifadesini kullandı.

İSTEYENE GELİR, İSTEYENE EV

Bakan Şimşek, SPK tarafından hayata geçirilecek projenin, yatırımcıların proje kaynaklı risklerinin azaltılabilmesi amacıyla teminat mekanizması getirdiğini, böylece fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarını da güvence altında tutacağını belirterek, "Bu düzenleme ayrıca fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı getirecek ve böylelikle yatırımcı mağduriyetlerinin önüne de geçilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcıların, proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebileceği gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabileceğini aktaran Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

"SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunuyor. Halihazırda portföyü oluşan 149 fon varken, bu fonların portföy büyüklüğü ise 82,7 milyar lira civarında. Yeni düzenlemeyle bu fonların sayısının artması da bekleniyor. Fonların teminat temelli sağlam yapısı sayesinde gayrimenkul proje üretimi güvenle hayata geçirilebilecek. Yatırımcılar bu güven ortamında kooperatifçilik mantığıyla küçük birikimlerini değerlendirerek konut sahibi olabilecekler."

"FİYATLARIN DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GEÇMESİNE KATKI SAĞLAYACAK"

Düzenlemeyle toplumda genel anlamda tasarruf eğiliminde artış beklendiğine de dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

"Düzenleme, kentsel dönüşümün finansmanında ve konut arzının artırılmasında önemli bir enstrüman olacak. Bu yatırım fonları, gerek geliştirecekleri projeler gerekse diğer projelerden alabilecekleri konut nitelikli bağımsız bölümlerle konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve böylelikle fiyatların düşüş eğilimine geçmesinde çok büyük katkılar sağlayabilecek. Bu canlanma, konut piyasasının geneline yayılacak. Düzenleme, konut üreticilerinin ihtiyaç duyacakları finansmanı, sermaye piyasalarından temin edebilmeleri için de çok değerli bir alternatif oluşturacak. Böylelikle, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek."

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 52
 • cevdet 4 hafta önce Şikayet Et
  istanbul a 50 bin lojman yapılsın kira artışı durur düşme başlar lojmanıda hiç evi olmayan memura sat ,yenisini yap devam et tüm memurlar ev sahibi olsun
  Cevapla
 • Adem Kul 4 hafta önce Şikayet Et
  Palavra palavra diye bir şarkı vardı. KKM denen bir şey uydurdunuz, şimdi çıkacak delik arıyorsunuz. Nebati dayı gel hesabı öde, ha Nebati yok ortalıkta. Yani o ödenen fahiş faizleri bu halka binecek. Hani faiz haramdı, nas vardı? Şimdi mübah mı oldu hepsi ? Beceremiyorsunuz bari yalan söylemeyin, yoksa gelecek seçimlerde daha ağır ceza kesilir.
  Cevapla
 • Yusuf 4 hafta önce Şikayet Et
  Sonuç ev alabilme ihtimali var mı? Daha kira ödeyemez hale geldik. 40 yıllık eve çıkıyorum 28000 lira kiraya . Geçen yıl rüyamda görsem
  Cevapla
 • Yılmaz Çetin 4 hafta önce Şikayet Et
  Yeni TOKİ Proje önerisi: Türkiye genelinde özellikle nüfus artışının arzu edildiği illerde,piyasanın en az 5 te 1 fiyatına kalkınma planlaması yapılan kırsal kesimde TOKİ Evleri yapılmalı, evlerden satın alabilmek için başvuru sahiplerinin 40 yaşın altında olması,evli olması,sabıka kaydının bulunmaması ve mülk sahibi olmaması şartı belirlenmelidir.Güçlü Türkiye için güçlü Kırsal önemli.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bakan Erişebilirlikten ziyade ödenebilirlik daha önemli. Her halükarda kazanan banka oluyor. Ödeyemeyenin almaya çalıştığı ev de bankaya kalıyor. Şimdi kredi faizleri yüksek , faizler düştüğünde de satış fiyatları yükseliyor. Kısır döngü içinde işini yüzdüren ya zenginler ya da üçkağıtçılar oluyor.
  Cevapla
 • Sahici 4 hafta önce Şikayet Et
  Sen konuyu iyi anlamamışsın. bir kez daha oku.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle