'Cehennem' oldu Cennet'! 250 tankerin biri gidiyor biri geliyor

Geçmişte 'Cehennem Deresi' olarak nitelendirilen Gabar Dağı'nda petrol üretimi artıyor. 4 kuyuda petrol arama çalışmaları sürerken, 10 kuyuda da lokasyon çalışmaları yapılıyor. Çıkarılan petrol ise 250 tanker ile taşınıyor.

GİRİŞ 25.05.2024 16:27 GÜNCELLEME 25.05.2024 17:53
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Şırnak'ta terörden temizlenen Gabar Dağı, Türkiye'nin petrol merkezi oldu. Geçmişte 'Cehennem Deresi' olarak nitelendirilen bölge bugünlerde 'Cennet Deresi' olarak anılıyor.

Bölgede petrol keşfi ile başlayan hummalı çalışmalar devam ediyor.

Günlük petrol üretiminin 42 bin 500 varile yaklaştığı Gabar'da, üretimin hazirana kadar 50 bin varile çıkması bekleniyor.

4 KUYUDA PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yeni keşifler için Şehit Esma Çevik Petrol Sahası'ndaki 4 kuyuda petrol arama çalışmaları sürerken, sondaj çalışmaları da devam ediyor. Sondajın tamamlanmasının ardından depolama işlemine geçilecek.

Üretimin artırılması için de 10 kuyuda daha çalışmalar sürüyor. İş makineleri, keşfedilen yeni kuyularda lokasyon çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaların ardından ise sondaj kuleleri kurulacak.

350 KİLOMETRELİK BETON YOL YAPILDI

Zorlu arazi şartlarında çalışmaların önemli bir kısmını da lojistik oluşturuyor. Bölgede ekiplerin koordineli çalışabilmesi için 350 kilometrelik beton yol yapıldı.

Çıkarılan petrol, depolanarak tankerlerle sevk ediliyor. Sevkiyat 200 varil kapasiteli 250 tanker ile yapılıyor.

ÇIKARILAN PETROL BORU HATTIYLA TAŞINACAK

Gabar'da hedef, petrol üretiminin yıl sonunda 100 bin varile çıkması. Kapasitenin artmasıyla taşıma için borular kullanılacak. Depolama tesisinden İdil'e sevkiyat için 37 kilometrelik boru hattının inşa süreci başladı. Hattın yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. Petrol, yeni hat ile İdil'in ardından Dörtyol ve Ceyhan'a ulaşacak.

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 77
 • Kaplan 4 hafta önce Şikayet Et
  Sultan Abdulhamid han ilk ozaman neft yataklarının haritasını çıkarttırmış ve ondan sonra çok daha hız kazanmıştır Abdulhamidi indirme seneryoları ve bir çoğunu kendi üstüne yapmıştır bir gün olurda devlet düşerse buranın tapuları şahısda kalsın ki elden çıkmasın bunu gören yezidler osmanlıyı sonlandırıyorlar sonrada tapuların geçersiz olduğunu söylüyorlar çünkü bir devlet yok bir kimlik
  Cevapla
 • Ziyaretci 4 hafta önce Şikayet Et
  Yok canım CHP liler diyorki irandan borularla petrol gabara taşınıyor. Petrol çıktı diyormuş akp. Tabiki sarhoş oldukları için düşünme yetisini kaybetmişler sarhoşlar.
  Cevapla
 • Hacı zeki 4 hafta önce Şikayet Et
  Var petrol var bol bol muhabbet
  Cevapla
 • Ersin 4 hafta önce Şikayet Et
  Durmak yok, hayal satmaya devam.
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  Seksenli doksanlı yıllardada bizde cıkan petrol yüzde onunu karşılıyordu degişen birşey yok
  Cevapla
 • Han 4 hafta önce Şikayet Et
  Seksenli yıllarda kimde araba vardı Toplam araç sayısına %orantılı hesapla desem kendime haksızlık etmiş olurum sizden bunu beklemekle Samana devam
  Cevapla
 • Çatlı 2. 4 hafta önce Şikayet Et
  O zaman kac araç, motorlu taşıt vardı, şimdi kaç taşıt var. O zaman 30 -40 kişiye 1 taşıt düşmüyor idi. Şimdi nerde ise 2 kişiye bir taşıt düşüyor. Buna petrol dayanır mı.
  Cevapla
 • Selim GİRAY 4 hafta önce Şikayet Et
  Sizin gibi ufku geniş ileriyi gören vatandaşlara ihtiyacımız var . ne gerek var masraf edip çıkarmaya Parayla almak varken.
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  O yıllarda yüzde 10 nu değilde tüm kullanılan petrolü k bin varil onudesen bi katşılaştırma yapsak daha iyi bilgilenmiş oluruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle