Anne adaylarının doğum izni süreleri değişecek mi?

Hükümet çalışan anneler için adım atmaya hazırlanıyor. Türkiye'de doğum oranları düşerken, çalışan pek çok kadın çocuk yapma konusunda endişeli. Hükümet de bu endişeleri azaltacak bir düzenlemeye hazırlanıyor.

GİRİŞ 25.05.2024 14:35 GÜNCELLEME 25.05.2024 15:40
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Son yıllarda tehlike çanlarının çaldığı nüfus konusunu hükümetin de gündeminde. En son geçtiğimiz haftalarda açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK ) verilri Türkiye'de doğum oranın en düşük seviyeye gerilediğini ortaya koymuştu.

Nüfustaki erime ve çocuk sahibi olma konusundaki isteksizlik AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ele alındı.

Konu tartışılıp çözüm önerileri sunuldu.

Sabah'ın haberine göre toplantıda çalışan kadınların çocuk yapma konusundaki endişe ve talepleri değerlendirildi. Kadınların hem kariyer hem de çocuk yapmaları için hükümetin gerekli destekleri verip adım atması kararlaştırıldı.

Doğum izni süresi artırılacak

Yarı zamanlı çalışmaya imkân sağlanacak

Evden çalışma modeli uygulanacak

Anneler esnek çalışmadan yararlanacak

Annelerin kıdem boşlukları bütçeden tamamlanacak

Kadın çalışanların çocuk planlarını ertelediklerinin ya da çocuk yapmaktan vazgeçtiklerinin altını çizen bir MKYK üyesi, özellikle doğum sonrası izinlerle ilgili kadınların talebini dile getirdi.

Üye, konu ile ilgili şunları söyledi: "4 aylık doğum izni çok az, kadınların çocukları 5-6 yaşına gelene kadar yarı çalışma / evden çalışma ile desteklenmeleri ve bu duruma kaynak ayrılması gerekiyor. 1 yıllık izin seçeneği ile 2-3 yıllık uzaktan çalışma imkânı gündeme getirilmeli ve adım atılmalı."

MEHMET ŞİMŞEK'TEN YÜZDE YÜZ DESTEK SÖZÜ

Talepler üzerine söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, atılacak her adımı yüzde 100 desteklediklerini ifade etti.

"Maliye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diyen Bakan Şimşek, "Özel sektör de sürece dâhil edilmeli. Kaynak aktarımı konusunda problem olmaz. Özel sektörü destekleriz, kıdem tazminatına tanımlamaları için gereken desteği veririz" diye konuştu.

Bakan Şimşek öte yandan yaşlı nüfus ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Son 20 yılda yaşlı nüfusun genel nüfusa oranı yüzde 10'lara kadar yaklaştı. 65 yıl öncesinde bu oran yüzde 3.5'ti. Hükümet olarak tehlikenin farkındayız" dedi.

KAYNAK: SABAH
Emre Genç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emre Genç

Editör Hakkında

YORUMLAR 41
 • Oğuz 4 hafta önce Şikayet Et
  Şükür azaldı kimse elindekine şükretmeyip hep gözü yüksekte olunca Kadın erkek çalışıp bu lükse ulaşmaya çabalıyor. Çoçuk ikinci pilana atılıyor herkezin IPONE telefon ve Lüks Araba istediği memlekette çoçuk yapan olmaz kimse haddini bilmiyor.
  Cevapla
 • Mehmed 4 hafta önce Şikayet Et
  Günümüzde kadınların çalışması bir lüks değil zorunluluk oldu. Bu yüzden çalışan annelerin çocuk sahibi olmasını teşvik etmek amacıyla Anaokulu zorunlu eğitim kapsamına alınmalı ve çalışan annelerin çocuklarına anaokulu ve ilköğretim dahil tam gün ücretsiz devlet okulu imkanı verilmeli.
  Cevapla
 • Feyzi 1 ay önce Şikayet Et
  1_Ev hanımları çalışan hanımlar kadar değer görüp, ekonomik destekler onlar için de tanınırsa, 2_Kadın hakları, erkek hakları ayrımcılık ve saçmalığı yerine insan hakları temelli bir yaklaşım olursa hem huzurlu aile ortamı hemide huzurlu ailelerde yetişen hayırlı nesiller olacaktır.
  Cevapla
 • Yunus 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar bayanı işe sokup çocuklarını başkası kreşler yetiştireceğine.kocalarinın maaşını yüksek yapsanız olmazmı.bende tek maaş alıyorum.RABBİME Hamdu senelar olsun.geçinmeye çalışıyorum.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hayirdir cocugu siz mi doyurup okutacaksiniz. Dogurmakla is bitmiyor sonrasinda mevzu o cocuga bir gelecek veremedikten sonra anlamsiz. Hersey para okumak en buyuk masraf cozum verd
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle