Turizm kentlerini bağlayan Akdeniz Sahil Yolu'nda çalışmalar devam ediyor

Turizm kentleri Mersin ve Antalya'yı birbirine bağlayan kara yolunda hem mesafe hem zaman avantajı sağlayacak Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde tünel ve viyadüklerin yapımı sürüyor.

GİRİŞ 24.05.2024 10:45 GÜNCELLEME 24.05.2024 10:53
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Turizm kentleri Mersin ve Antalya'yı birbirine bağlayan kara yolunda hem mesafe hem zaman avantajı sağlayacak Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde tünel ve viyadüklerin yapımı sürüyor.

Vali Ali Hamza Pehlivan, proje kapsamında Mersin'in Gülnar ilçesi Sipahili Mahallesi'nde oluşturulan Büyükeceli-Gözce Yol Yapım Şantiyesi'ni ziyaret etti.

Çalışmalar konusunda bilgi alan Pehlivan, daha sonra Büyükeceli-Gözce etabında yapımı süren tünel ve viyadükleri inceledi.

Vali Pehlivan, gazetecilere, Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin, ülke genelindeki en büyük kara yolu çalışmalarından biri olduğunu söyledi.

203 KİLOMETRELİK YOL TAMAMLANDI

Projenin Akdeniz kıyıları açısından önemine işaret eden Pehlivan, "Mersin ile Antalya arasındaki yol uzunluğu yaklaşık 500 kilometre. Bunun 264 kilometresi Mersin sınırlarında kalıyor. Bu uzunlukta projeyle ilk etapta 228 kilometreye inmek suretiyle 36 kilometrelik kısalma sağlanıyor. 228 kilometrenin 203 kilometresi bölünmüş yol ve BSK'li (bitümlü sıcak karışım) olarak tamamlanarak hizmetine sunuldu. Geriye kalan 25 kilometrede çalışmalar sürüyor." diye konuştu.

Pehlivan, projenin Büyükeceli-Gözce etabındaki tünel ve viyadük yapım çalışmalarının hummalı şekilde yürütüldüğünü, git-gel 13 kilometre uzunluğundaki tünelin yaklaşık 8 kilometresindeki betonlama çalışmalarının yıl içinde tamamlanacağını belirtti.

Pehlivan, şöyle devam etti:

"Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde 28 tünelimiz bulunuyor. 16'sının inşaatı tamamlanıp hizmete açıldı. 16 viyadüğün de 8'i bitirilerek vatandaşların kullanımına sunuldu. 8 köprünün tamamı ile 3 kavşaktan 2'si tamamlanmış durumda. 9 ayrı ihale kapsamında çalışmalar devam ediyor. İhalesi yapılmayan kısım kalmadı. Antalya tarafını da takip ediyoruz."


"ULAŞIM SÜRESİNDE 150 DAKİKA KISALMA OLACAK"

Vali Pehlivan, projenin turizm bölgeleri açısından büyük fayda sağlayacağını vurgulayarak şunları kaydetti:
"Proje bittiğinde yaklaşık 500 kilometrelik yoldaki ulaşım süresinde 150 dakika kısalma olacak. Bunun 110 dakikası Mersin sınırlarındaki çalışmalar sayesinde gerçekleşecek. Vatandaşlarımız her şeyden önce daha güvenli, hızlı ve konforlu bir seyahat yapabilecek. Akdeniz Sahil Yolu, bölgedeki iki önemli kenti birbirine bağlıyor. Çalışmalar bitince trafik güvenliği, hızı ve konforu açısından çok daha ileri noktalara geleceğiz. Bunun başta ekonomi, ticaret ve turizm olmak üzere büyük yansımaları olacak."​​​​​​​​​​​​​​

KAYNAK: AA
Emre Genç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emre Genç

Editör Hakkında

YORUMLAR 23
 • Edimx31 1 ay önce Şikayet Et
  Boş beyinler için Ne yapsanız boş, yol yapmışsınız köprü yapmışsınız hizmet yapmışsınız boş. Adamlara parkta oturmuş çekirdek yiyen eşek heykelini yapsanız bu oydan fazlasını alırsınız
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 1 ay önce Şikayet Et
  Bunca şeyi yaptınız toplumun bir kesmi için hayati öneme haiz olan bir HEYKEL yapamadınız! Adamlar tünel köprü yol havalanı hızlı tren metro nükleer santarl istemiyorki yıllarıdır bu boş işlere milyarlaraca dolar yatırdınız.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlara yol faz sonra gerek varmi deyip hergün üzerinden gecer bu tipler bunlara keçi yolu bile fazla
  Cevapla
 • muhafız 1 ay önce Şikayet Et
  ye iç keyfine bak alacagın oy belli kafanı ağrıtma bak chp rahatını bozmadan kaptı oyları
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Hazine babanın malı gibi konuşma
  Cevapla
 • yollar 1 ay önce Şikayet Et
  hızlı tren bekleyen karadenizli: banada bi su!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle