TCMB Başkanı Karahan'dan TL ve enflasyon açıklaması!

TCMB Başkanı Fatih Karahan, ''Sıkı para politikası devam ettirilecek. TL’nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz. Manşet enflasyonda Haziran’da ciddi gerileme bekliyoruz'' dedi.

GİRİŞ 24.05.2024 12:58 GÜNCELLEME 24.05.2024 12:58
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, haziran ayında enflasyonda ciddi gerileme beklediklerini açıkladı. Karahan, TL mevduatın payının yüzde 31'den yüzde 45'e yükseldiğini belirterek, "TL'nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Karahan, sıkı para politikasının devam ettirileceğini belirtirken bu süreçte TL’nin değer kazanmasını beklediklerini ifade etti.

Karahan, bankacılık sektörü ile ilgili olarak da ''Sıkılaşmanın bankacılık sektörüne faydalı olacağını düşünüyoruz. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettirebiliyor. TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz'' diye konuştu.

''MANŞET ENFLASYONDA HAZİRAN AYINDA CİDDİ BİR GERİLEME BEKLİYORUZ''

Karahan, yerel para cinsi ile ticaretin şoklara karşı ekonomileri kırılgan hale getirdiğini söyledi. Türkiye’de görülen enflasyonist durum ile ilgili de konuşan Karahan, ''Manşet enflasyonda Haziran ayında ciddi bir gerileme bekliyoruz. Sıkı para politikası devam ettirilecek. TL'nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz'' açıklamalarında bulundu.

Karahan, sıkılaşmanın bankacılık sektörüne faydalı olacağını düşündüklerini de ifade ederken, ''Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettirebiliyor. TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz'' şeklinde konuştu.

Bankacılık sektörünün dezenflasyon sürecinde fayda sağlayan sektörler arasında yer alacağını söyleyen Karahan, ''Normalleşme gerçekleştikçe bankaların bilançolarını yönetmelerinde daha fazla yük üstlenmeleri gerekecek. Bankacılık sisteminde TL mevduatının payı 2023 yılı Ağustos ayındaki yüzde 31 seviyesinden yüzde 45 seviyesine kadar yükseldi. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü karlılığını devam ettiriyor. Sektörün büyümesi için uygun bir ortam var. Para politikası yaklaşımımız bankacılık sektörünü desteklemeye devam edecek. Yaptığımız düzenlemeler, fazla TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkan sağlayacak'' dedi.

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • serin 3 hafta önce Şikayet Et
  önce ahlaklı insan yetiştirecek düzeni sağlayın. eline fırsat geçince hırsızlık yapmayacak insanlar yetiştirin.
  Cevapla
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Üç liralık patates ell liralık malzeme kumpir 500 TL Ortaköy
  Cevapla
 • Burhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Restoranlar işi çok abarttı, kimse dışarıdan yemek yemesin 1-2 ay kimse yemese fiyatlar aşağıya iner. Ben bıraktım evde yapıp yiyorum.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Döviz büroları kapatılsın, döviz alım satım işlemleri sadece bankalarda yapılabilsin, döviz hesaplarına ekstra vergi getirilsin, tv ve gazetelerde döviz kurlarının devamlı gösterimine son verilsin.
  Cevapla
 • Fikret 3 hafta önce Şikayet Et
  İşte şimdi oldu. Ben de ekonomi neden bu halde diye merak ediyordum. Sebebi buymuş demek.
  Cevapla
 • Furkan 3 hafta önce Şikayet Et
  önce kendimizi duzeltmeliyiz
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Erbakan hocanın ekonomi sistemine geçeceksin rahmetlinin sözü bütün hortumcuların hortumunu kesip havuza yönlendirdik oradan da bütün millete pay ettik sistem bu hortum kesilirse ekonomi canlanır paranın tamamı %30luk kesimde olursa ne olur enflasyon faiz olur para tabanda olacak ki para piyasada dolaşacak arz talep dengesi oluşacak tl faizi ile merkezin döviz açığı kapanmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle